Pranešimai

Aleksų giminės istorija

2021-09-13

Neseniai Pasaulio lietuvių centro leidykla išleido lietuvių ekonomisto, visuomenės veikėjo Valentino Aleksos knygą „Aleksų giminė“.

Knygoje pirmą kartą pasakojama apie Aleksų giminės šakos žymesnius žmones, turinčius Aleksos, Aleksaitės ir Aleksienės pavardes ir gimusius ar gyvenusius Kumetiškių gyvenvietėje, Marijampolės apskrityje, lietuvių tautai istoriškai brangiame Sūduvos krašte. Ši gyvenvietė laikoma šios Aleksų giminės šakos lopšiu.

Pateikiamos žymesnių Aleksų giminaičių biografijos, tarp kurių yra pirmasis šios giminės profesorius, mokslų daktaras Jurgis Aleksa (vėliau Aleksandravičius, 1819–1894), Sūduvos krašto veikėjas Jonas Aleksa (1854–1940), aristokratė, kūrusi ir puoselėjusi lietuvių tautos tradicijas Uršulė Ona

Skaityti toliau...

Pridėtinės vertės saugių avienos pusgaminių ir gaminių su sumažintu sočiųjų riebalų ir padidintu skaidulinių medžiagų kiekiu gamyba avininkystės ūkiuose

2020-10-24

Prof. Artūras Stimbirys

LSMU VA Maisto saugos ir kokybės katedra

Remiantis valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, 2020 m. Lietuvoje buvo auginamos 36 avių veislės, kurių mėsa skiriasi savo maistingumu, jusliniais rodikliais ir kokybe. Avienos savybės priklauso nuo šėrimo būdo ir laikymo sąlygų. Tam, kad informuotume ūkininkus, kokią avių veislę geriausia pasirinkti, kaip tinkamai jas laikyti, prižiūrėti ir maitinti, svarbu atlikti mokslinius tyrimus. Taip pat aktualu avių augintojus išmokyti ir skatinti perdirbti avieną į kokybiškus ir žmonių sveikatai naudingus avienos produktus.

Siekiant įgyvendinti šiuos tikslus LSMU Veterinarijos akademija pagal Lietuvos kaimo

Skaityti toliau...

NMA: kada reikalavimas grąžinti visą sumokėtą paramos sumą netaikomas

2020-08-07

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, kad šių metų balandžio pabaigoje buvo pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ įgyvendinimo taisyklės. Jomis nustatytos aplinkybės, kai sumažinus valdomą ekologinio ūkio plotą, kuriam buvo prisiimti įsipareigojimai, grąžinti sumokėtos visos paramos nereikės.

Jei pareiškėjas negali deklaruoti visų pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ anksčiau įsipareigotų plotų dėl nuomojamos ar panaudos sutarties pagrindu valdomos privačios žemės nuomos ar panaudos sutarties nutraukiamo nuomotojo reikalavimu / iniciatyva arba nepratęsimo, suėjus nuomos terminui, reikalavimas grąžinti visą sumokėtą paramą netaikomas.

Pažymėtina, jog ši nuostata galioja visiems pareiškėjams, nepriklausomai nuo to, kada buvo prisiimti įsipareigojimai,

Skaityti toliau...

Advokatas Evaldas Rapolas: ar įmonės atsakomybę galima perkelti jos vadovui?

2020-04-09

Prasidėjus koronaviruso pandemijai, nauja informacijos banga į viešosios erdvės paribius nuplovė žinias apie aplinkos taršos skandalus Lietuvoje. Tačiau kas gali žinoti, kad mums besidžiaugiant sumažėjusia oro tarša kur nors į upę nesilieja nevalytos nuotekos ar į miškus neišvežamos pavojingos gamybinės atliekos? Ir kas tokiu atveju visgi atsakingas už aplinkos taršą ar kitą žalą – beasmenis verslo subjektas ar konkretus jo vadovas? Lietuvos teismų praktika rodo, kad vadovo ir įmonės atsakomybės savaime tapatinti negalime, nes įmonė baudžiama už faktinius veiksmus, o vadovas – už neveikimą, t. y. už tai, kad nesiėmė tinkamų priemonių žalai išvengti.

Skaityti toliau...

Statybinės technikos gamintojai susirūpino gamtos tarša

2017-11-15

Kurdama naujus modelius apie gamtos taršos mažinimą galvoja ne tik lengvųjų automobilių pramonė, tačiau ir sunkiosios darbo technikos gamintojai.

Permirkę degalų ir tepalų kvapais, juodomis rankomis, taip daugelis, iki šiol klaidingai įsivaizduoja ekskavatoriaus vairuotojus. Tačiau naujausios technologijos, tokios kaip pusiau automatinis mašinos valdymas pagal 2D ar 3D elektroninį projektą, berakčio variklio užvedimo mygtuku funkcija, standartinei įrangai priklausantis 203 mm įstrižainės liečiamas monitorius su klaviatūra ir įvedimo ratuku. Taip dirba šių dienų ekskavatoriaus vairuotojai.
„Seniau sunkioji darbo technika pirmiausiai turėjo būti patvari ir naši. Tačiau technologijoms tobulėjant, vis daugiau dėmesio imama skirti pažangiausioms technologijoms,

Skaityti toliau...

„DOJUS agro“ Lietuvoje turi naują vadovą

2017-10-23

Didžiausios vakarietiškos žemės ūkio technikos tiekėjos „DOJUS agro“ įmonės vadovų komandą papildo Mindaugas Pasilauskas, kuris vadovaus įmonės veiklai Lietuvoje. Šią poziciją užėmęs Audrius Kavaliauskas taps įmonių grupės DOJUS vykdančiuoju direktoriumi. Pokyčiai susiję su įmonių grupės siekiu efektyviai vystyti ir plėtoti vykdomas bei naujas veiklas.

M. Pasilauskas bus atsakingas už „DOJUS agro“, kuri yra didžiausia įmonių grupės DOJUS įmonė, veiklą Lietuvoje. Pagrindinis įmonės siekis – dėmesys klientų aptarnavimo kokybei bei teikiamų paslaugų tobulinimas technologiniais sprendimais.

 „Džiaugiuosi prisijungęs prie žemės ūkio verslo lyderės, veikiančios Lietuvoje ir tarptautinėje rinkoje. Malonu matyti, koks dėmesys yra skiriamas klientų aptarnavimo kokybei visoje DOJUS grupėje.

Skaityti toliau...

Klaipėdos jūrų uoste išsiplėtusi UAB „Scandagra“ grūdų eksporto apimtis didins 60 proc.

2017-07-29

Malkų įlankos terminalo elevatoriaus atidarymas – tai dar vienas strategiškai svarbus žingsnis į miesto ir uosto plėtrą.

Klaipėdos jūrų uoste Malkų įlankos terminale atidarytą galingiausią jūrų uosto grūdų elevatorių dešimčiai metų išsinuomojusi skandinaviško kapitalo žemės ūkio prekybos bendrovė „Scandagra“ jau šį sezoną šalies ūkininkams pasiūlys efektyvesnį grūdų supirkimo modelį. Iš laukų tiesiai į jūrų uostą vežamas derlius mažins ūkininkų sąnaudas, o tai bendrovei leis sustiprinti savo konkurencinį pranašumą grūdų supirkimo rinkoje.

Sutartį dėl grūdų elevatoriaus statybų Klaipėdos jūrų uosto teritorijoje su Malkų įlankos terminalu bendrovė „Scandagra“ pasirašė šių metų pradžioje ir įsipareigojo

Skaityti toliau...

Baltijos šalyse auga rotorinių kombainų paklausa

2017-06-20

Artėjant javapjūtei vis dažniau pasigirsta būsimo derliaus prognozių Europos Sąjungoje ir kitose pasaulio kraštuose. Baltijos šalyse 2017 m. derlius prognozuojamas neblogas, tačiau po lietingo praėjusių metų rugpjūčio žemdirbiai ieško kuo efektyvesnės derliaus nuėmimo technikos. Lietuvos, Estijos ir Latvijos žemdirbių patirtis rodo, kad derlių iš įmirkusių laukų sėkmingai gali nuimti rotoriniai kombainai, o ypač – kombainai su kombinuotomis vikšrinėmis važiuoklėmis. Šią tendenciją pastebi ir daugiau nei dvidešimt metų žemės ūkio technika Baltijos šalyse prekiaujanti bendrovė „Dotnuva Baltic“.

Galingai technikai reikalingi vikšrai
Panevėžio rajone, Naujamiesčio kaime ūkininkaujantis Marius Ragažinskas savo naudojamuose 400 hektarų laukuose augina rapsus, kviečius, miežius, kvietrugius,

Skaityti toliau...

Tinkamai supurenta dirva – daugiau naudos ūkininkui

2017-05-24

Sudėtingesnės pavasario sąlygos verčia ūkininkus prisiminti nuo seno pasėlių laukuose naudojamas akėčias. Dar anksčiau šią techniką yra iš naujo atradę ir ekologinių ūkių savininkai. Dirvas purenantys ūkininkai įsitikina, kad augalai už tai atsidėkoja ankstyva žaluma ir, žinoma, didesniais derliais.

„Šį pavasarį dirvoje buvo per daug drėgmės, ypač daubose, kur dirvos paviršiaus reljefas nelygus. Dalis ūkininkų šią problemą bandė spręsti purenimu, iš giliau pakeldami į viršų drėgnesnį dirvos sluoksnį. Jam pradžiūvus, galėjo važiuoti į laukus su sėjamosiomis. Viena vertus, tai sudarė galimybę dirbti, bet kita vertus, iškėlus į paviršių drėgnesnę dirvą susidarė grumstų – tai apsunkino augalų dygimą.

Skaityti toliau...

„Dotnuva Baltic“ prisijungė prie „Case IH“ tarptautinio kokybės tinklo „Red Excellence“

2017-05-12

Žemės ūkio klientams labai svarbu aptarnavimo kokybė ir bendradarbiavimo paprastumas. Jiems  reikia, kad žemės ūkio techniką parduodanti įmonė ir operatyviai teiktų kokybiškas serviso paslaugas. Siekdama tai užtikrinti bendrovė „Dotnuva Baltic“ prisijungė prie „Case IH“ tarptautinio kokybės tinklo „Red Excellence“.

 „Red Excellence“ kokybės tinklas vienija Europoje „Case IH“ prekės ženklą atstovaujančias įmones. Pagrindiniai šios programos tikslai: stiprinti „Case IH“ žemės ūkio technikos pardavėjų tinklą ir nuolat kelti teikiamų paslaugų kokybę. Kaip tai veikia? Šios programos dėka nustatoma, kurioms veiklos sritims atstovaujanti įmonė turėtų skirti daugiausiai dėmesio. Atlikus kasmetinį įmonės vertinimą, jai rekomenduojama patobulinti savo veiklą vadovaujantis  labiausiai pasiteisinusia

Skaityti toliau...
Senesni įrašai