Rudens favoritai – astrai ir astrūnai

Šiuo metu gėlynuose karaliauja daugiamečiai astrai, gausiai apsipylę baltomis, alyvinėmis, violetinėmis, rausvomis, rožinėmis, melsvomis ar mėlynomis žvaigždutėmis. Kodėl žvaigždutės? Iš graikų kalbos kilęs astrum reiškia žvaigždutė – būtent šią formą primena gėlės graižas. Gaivios kuklių žiedelių spalvos paryškina augmenijos rudeninį drabužį, vieną dieną praskaidrina apsiniaukusį dangų, kitą – švyti saulės spinduliuose.

Rūta ANTANAITIENĖ

‘New Star’s Glory’ ir ‘First Snow’.

Žydi vėlai

Pasak daugiamečių gėlių kolekcininkės ir augintojos Eglės Railienės iš Sudervės (Vilniaus r.), astrai, nuo senų laikų auginami darželiuose, per daugybę metų paplito įvairių tipų gėlynuose, nes yra ilgaamžės, nereiklios, ligoms ir kenkėjams atsparios, lengvai dauginamos gėlės. Jos gausiai ir spalvingai žydi, kai kitos jau baigia vegetaciją. Ima skleistis vasaros pabaigoje ir žydi iki vėlyvo rudens. Astrai labai gerai dera su įvairiais žoliniais augalais, vieni kitus papildydami. Gražuoliai žiedai pakenčia –5 °C šalnas. Tai medingi augalai, mėgstami bičių, drugelių ir kitų vabzdžių.

Pastaraisiais metais, atsižvelgiant į mokslininkų atliktus astrų genetinius tyrimus, patikslinta sistematika. Dauguma astrų turėtų vadintis astrūnais. Pagal genetinius požymius Aster gentis išskiriama į dvi stambias grupes: vienoje – augalai, kilę iš Eurazijos, ir jiems lieka senasis pavadinimas Aster, astrai, o kita grupė – augalai, kilę iš Amerikos, ir jie perkrikštyti į Symphyotrichum, astrūnai. Manoma, naujasis pavadinimas astrūnai netolimoje ateityje prigis, nes jis artimas astrų pavadinimui. Kad nebūtų painiavos, tekste visi astrai vadinami astrais, o tikrieji pavadinimai nurodyti kaip sinonimai.

Astrai (Aster L.) astrinių (Asteraceae) šeimos šakniastiebiniai žoliniai daugiamečiai augalai su stačiu, šakotu stiebu, iki 15–200 cm aukščio. Gentyje apie 500 rūšių. Savaime paplitę Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Eurazijoje ir Afrikoje. Žiedai sukrauti į žvaigždutės formos graižus, kurių liežuviški žiedai būna visokių spalvų, o vamzdiški – dažniausiai geltoni. Graižai įvairaus dydžio, pavieniai arba susitelkę į sudėtinius žiedynus. Žiedai tuščiaviduriai arba pilnaviduriai.

Pasaulyje dėl dekoratyvumo dažniausiai auginama apie 80 rūšių, kurių dauguma žydi rudenį. E. Railienė kviečia susipažinti su jos kolekcijoje populiariausiais augalais: kalniniu astru (kilusiu iš Eurazijos) ir astrūnais (astrais, kilusiais iš Amerikos) – krūminiu, šiurkščialapiu, širdžialapiu, virgininiu, erikiniu, vėlyvuoju, lygiuoju. Iš šios grupelės tik kalninis astras žydi kiek anksčiau, o visi kiti yra vėlyvieji.

‘Violetta’ ir ‘Coombe Fishacre’.

‘Calliope’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuo pusmetrio iki daugiau nei metro

„Kalninis astras (A. amelus) ‘Mira’ – puikus augalas gėlyno priekiui, augantis kompaktišku, apie 40 cm aukščio, tvirtu, stačiu keru. Žydi ryškiai mėlynais žiedais rugpjūčio pabaigoje–spalį, – pasakojo augintoja. – Dekoratyvios nokstančios sėklų dėžutės.“

Eglės nuomone, rugsėjį ir spalį labai gausiai, gražiais skaisčiai mėlynais žiedais gausiuose žiedynuose žydi astrūnas ar populiariai vadinams širdžialapis astras (A. cordifolius) ‘Little Carlow’. Keras platus, apie 120 cm aukščio. Gražiau atrodo derlingame, drėgnesniame dirvožemyje, bet tada yra ir labiau linkęs išvirsti. Skurdesnėmis augimo sąlygomis žydi kukliau, bet išlieka stačias. Į šonus nesiplečia.

Astrūnai – virgininiai astrai

Kolekcininkė užsiminė apie rugsėjo pradžioje pražystantį virgininį astrą (A. novi–belgii) ‘New Star’s Glory’, puošniu žydėjimu džiuginantį visą rudenį. Žiedai dailios formos, alyviškai rožiniai su ryškiu geltonu centru. Keras apie 80 cm aukščio, smulkiais žaliais lapeliais.

„Rugsėjo viduryje draugiją papildo dar viena labai dekoratyvi veislė ‘Kylie’. 120–130 cm aukščio keras žydi šviesiai rožiniais žiedais su gelsvu viduriuku, forma primenančiais saulutes. Žydi gausiai ir spalį, – pristato veislę E. Railienė. – Pakelia kelis laipsnius šalčio. Labai tinka puokštėms, ilgai žydi pamerkti.“ Augintoja priduria, kad dažnai aukštas keras nuo vėjo išlinksta, todėl verta parišti arba sodinti tarp didelių ir stiprių augalų. Kaip ir dauguma astrų, mėgsta derlingesnį, ne per sausą dirvožemį. Į šonus nesiplečia.

Kolekcininkės gėlyne įsismarkavus rudeniui, dėmesį traukia aukštas, 120 cm ažūriškas, juodais stiebais astrūnas – lygusis astras (Aster laevis) ‘Calliope’. Žiedai melsvai alyviški, nelabai gausūs, bet itin gražūs, skaistūs. Augalas nebijo sausrų. Šio astro trūkumas – jei vasara trumpa, gali nespėti pražysti, tačiau verta auginti vien dėl išraiškingos juodų stiebų struktūros. Į šonus plinta, bet suvaldomas.

Pasak kolekcininkės, rudeniniame gėlyne pasirodymą rugsėjį pradeda veislė ‘Rosenponpon’ ryškiai rožiniais, dideliais, pilnaviduriais žiedais, labai tinkanti merkti. Kerai 100 cm aukščio. Itin puriais, pusiau pilnaviduriais, purpuriškai rožiniais žiedeliais apsipylusi veislė ‘Patricia Ballard’ rugsėjį–spalį papildo virgininių astrų grupę. Keras apie 80–100 cm aukščio.

Augintojos teigimu, didelėse erdvėse nepamainomas virgininis astras ‘Westereval’, žydintis labai gausiai švelniai alyvinės spalvos žiedeliais (pakelia stipresnes rudenines šalnas). Keras apie 150 cm aukščio. Stiebai ir lapai žali su tamsiai purpuriniu atspalviu. Sodinant reikėtų prisiminti, kad šis astras stipriai plečiasi ir į šonus, todėl gėlyne jam reikėtų paskirti apie 100 cm.

‘Patricia Ballard’.

‘Westereval’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Astrūnai – erikiniai astrai

„Jau nuo rugpjūčio pabaigos ir visą spalį ryškiai rožiniais žiedais žydi erikinis astras (A. ericoides) ‘Pink Star’. Stiebai stipriai šakoti, keras platus, apie 100 cm aukščio“, – veislę pristato kolekcininkė. ‘First Snow’ suformuoja dailius, tankius, iki 60 cm aukščio kerus. Lapai žali, itin smulkūs, spygliški. Žydi mielais baltais mažyčiais žiedeliais labai gausiai rugsėjo pabaigoje–spalį, pakelia rudenines šalnas. E. Railienės teigimu, itin įspūdinga 60–70 cm aukščio veislė ‘Lovely’, rugsėjo pabaigoje ir spalį gausiai žydinti smulkiais alyviniais su rausvu atspalviu žiedeliais. Dar nežydėdami augalai dekoratyvūs, dailiai užpildo gėlynuose didesnes ertmes, sukuria švelnų ažūrą.

Astrūnai – šiurkščialapiai astrai

Puikus kolekcininkės atradimas šiurkščialapių astrų (A. novae–angliae) draugijoje – ankstyva, apie 130 cm aukščio veislė ‘Violetta’. Žiedų spalva labai tamsiai violetinė su kontrastingai atrodančiu geltonu viduriuku, puošnumu išsiskirianti iš daugelio kitų astrų. Tai pats tamsiausias iš Eglės žinomų rudeninių astrų.

Skirtingai nei virgininiai, šiurkščialapiai astrai neserga miltlige, todėl graži ir sveika lapija išlieka visą rudenį. Tačiau nuplinka apačioje, todėl sodinant reikia apgalvoti, kas uždengs šią augalo dalį. Į šonus nesiplečia. Labai patrauklus vabzdžiams.

Gausiai žydi aukštos elegantiškos veislės: ‘Dapper Tapper’, dovanojanti alyviškai rožinės spalvos didokų žiedų grožį, keras apie 120 cm aukščio, ir ‘Guido en Gezelle’ ryškiai mėlynais žiedais, susitelkusiais didžiuliuose žiedynuose, keras tvirtas, 160 cm aukščio.

Astrūnai – vėlyvieji astrai

Eglė džiaugiasi ir vėlyvaisiais astrais (A. lateriflorus). Vienas iš jų – ‘Coombe Fishacre’: žiedai šviesiai alyviniai su rožiniu atspalviu, žydi kasmet ir labai gausiai nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos, keras apie 90 cm aukščio.

„Lietuvoje dar mažai paplitusi itin baltais žiedais su tamsiai rožiniu centru dekoratyvi veislė ‘Chloe’. Keras 100 cm aukščio, – naujieną pristatė augintoja. – Iš vėlyvųjų astrų išsiskiria gera, tvirta (neišgulančia) kero forma, vidutinio dydžio žiedais. Spėjo gausiai sužydėti, jų smulkūs lapai dar visiškai žali. Jei ir nespėja pražysti, verta auginti dėl smulkios lapijos ir žiedpumpurių gausos.“

Panašūs į astrus, bet ne astrai

„Grožio mėgėjai nustemba mūsų gėlyne tarp žydinčių astrų išvydę dar retai auginamą, artimą saulėgrąžoms geltonais žiedais Chrysopsis speciosa (sin. Heterotheca villosa) ‘Golden Sunshine’“, – atskleidė kolekcininkė. Keras aukštas, 150 cm, pilkšvai žalia lapija. Žydi rugpjūtį–spalį. Saulės spalvos žiedai pralinksmina dažniausiai violetiniu atspalviu nusispalvinusius gėlynus.

Linalapis astras, dabar vadinamas galatele.

„Apsilankę pas mus vasarą, pasidžiaugsite seniau vadintu linalapiu astru (Aster linosyris), o dabar – galatele (Galatella linosyris), – kvietė sodybos šeimininkė Eglė. – Šis astras apsipila geltonais, ypač dekoratyviais ir gausiais žiedynais, tinkančiais ir puokštėms. Keras 50–60 cm aukščio, siaurais lapais kaip lino. Šie ilgaamžiai ir nereiklūs augalai po truputį plečiasi gėlyne.“

Eglės Railienės nuotraukos

 

 

 

 

 

astrai, astrūnai, astrų veislės, astrūnų veislės