Šalyje plinta bulvių maras

Daiva SKIRKEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

36 proc. bulvių pasėlių Panevėžio rajone pažeidė sausligė.

36 proc. bulvių pasėlių Panevėžio rajone pažeidė sausligė.

Šalyje vis daugiau bulvių pasėlių pažeidžia maras ir jo palydove laikoma sausligė. Įsivyravę drėgni ir gana šilti orai labai palankūs šioms ligoms plisti.
Pirmuosius nerimo balsus apie šalyje galbūt plintantį bulvių marą „ŪP“ išgirdo iš pirkėjų. Praėjusią savaitę Klaipėdos prekybos centruose rinkdamiesi šviežių lietuviškų bulvių, tarp jų pastebėjo daug patižusių. Pasirinkę ir įsigiję geriausių, bet nespėję visų suvartoti tą pačią dieną, žmonės skundėsi kitądien pirktąsias bulves rasdavę taip pat jau ištižusias.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) vakar patvirtino „ŪP“ spėjimus, jog šalies bulvių pasėliais sklendžia maras. „Liepos 11 dienos pasėlių stebėjimų duomenimis, maras pradėjo plisti Zarasų, Kauno, Joniškio rajonų bulvių laukuose. Oro sąlygos palankios šiai ligai plisti ir kituose rajonuose“, – teigia LŽŪKT.
Vienas kitas maro atvejis jau aptiktas ir Pasvalio rajone, kur bulvių ūkių yra tik keletas. Pasak LŽŪKT Pasvalio biuro augalininkystės konsultantės Linos Židonienės, maras pažeidė iki 30 procentų pasvaliečių bulvių pasėlių. Didesnę dalį, apie pusę, bulvių laukų yra apnikusi sausligė, augalininkystės specialistų laikoma maro pranaše.
„Per bulvių lapus šuoliuoja sausligė, 36 proc. lapų nurudavę. Bulvių maro Panevėžio krašte dar neaptikta“, – teigia Panevėžio biuro augalininkystės konsultantė Lina Valentinavičiūtė. Jos patarimu, saugant bulvių pasėlius nuo minėtų ligų, reikėtų rinktis fungicidus, apsaugančius ir nuo sausligės, ir nuo maro.
Anot Rokiškio biuro augalininkystės konsultanto Vaclovo Tičkos, sąlygos bulvių marui plisti labai palankios – drėgna ir šilta, tačiau Rokiškio rajone, laimei, šios ligos požymių dar nepastebėta. Bet maro palydovė sausligė jau yra pažeidusi apie 23–24 proc. bulvių pasėlių.
„Naudojant apsaugos priemones nuo sausligės, galima kovoti ir su maru“, – pataria V. Tička.

Linos VALENTINAVIČIŪTĖS nuotrauka