„Sartų“ kviesliai kvietė melsti gero oro

Pernai neįteiktas Didysis žiemos prizas laukia šių varžybų nugalėtojo.

Varžybų „Sartai 2017“ organizacinis komitetas oficialiai paskelbė, kad parengiamieji darbai baigti. Vasario 4-ąją visa Lietuva kviečiama į Dusetų hipodromą žiūrėti ristūnų lenktynių, pašurmuliuoti gardžiausiais kvapais bei dirbiniais viliojančioje, trijų hektarų plote išsIdrieksiančioje mugėje, pašėlti koncertuojant tautinės muzikos kolektyvams. Žirgų bėgimas ant Sartų organizuojamas jau bene 221 metus, oficialiai – 110-ąjį kartą. Tereikia melsti dangaus, kad gamta, kaip pernai, nenuviltų, išliktų bent lengvas šaltukas. Pernykščių Grabnyčių dieną saulė ištirpdė ant hipodromo išlietą ledą ir lenktynes teko atidėti visiems metams.

Pirmasis smuikas
Žemės ūkio ministerija, kuri žirgų lenktynes ant Sartų ežero remia nuo 1933 m., kol kas ištikima tradicijai. Nekeičiama nei renginio vieta, nei laikas – pirmasis vasario šeštadienis. Ministerijos įsteigtas prizas, kaip pridera, yra didžiausias, pagrindinis. Jis siekia 3,6 tūkst. Eur.
O iš viso varžybų priziniame fonde rėmėjų ir organizatorių pastangomis sukaupta net 23 tūkst. Eur – dviem tūkstančiais daugiau nei per ankstesnes lenktynes. Tai gera žinia prie starto linijos devyniuose važiavimuose išsirikiuosiantiems vadeliotojams.
Nugalėtojams teikiamais estetiškais atminimo prizais rūpinasi Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „Nemunas“. Kaip atskleidė šios asociacijos valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis, didysis prizas, kurį iš šamoto sukūrė keramikai iš Šiaulių rajono Violeta ir Algimantas Kazlauskai, buvo sumanytas praėjusių metų žiemos šventei, tačiau liko neįteiktas.
Organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Darius Remeika užvakar surengtoje spaudos konferencijoje, į kurią atvyko tik „ŪP“ korespondentė, prasitarė apie vykstančias diskusijas – ar neatėjo laikas organizuojant šį tradicinį žiemos renginį ministerijai atsisakyti „groti pirmuoju smuiku“. Ateityje pagrindinis organizatorius veikiausiai keisis, bus ieškoma efektyviausio varianto. Svarstoma, jog juo galėtų būti Žemės ūkio rūmai kartu su Zarasų r. savivaldybe ir Respublikine lenktyninių žirgų lyga (RLŽL).

Žada gerų emocijų
Organizatoriai džiaugiasi didėjančiu lenktynių žinomumu, populiarumu. Laukiama važnyčiotojų ir iš užsienio – Latvijos, Estijos, Lenkijos.
Eiklumu varžysis daugiau nei įprastai ristūnų – per septynias dešimtis. Kai kuriuose važiavimuose dalyvaus net po 12 žirgų.
„Rekordų nežadėsime, ne kasmet jų būna, bet kovų bus gražių“, – neabejoja RLŽL dalininkas, vienas pajėgiausių šalies važnyčiotojų, ne kartą gerinęs lenktynių trasos rekordus Stasys Kėrys.
Kad kova būtų sąžininga, stebės ne tik teisėjai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai pasirinktinai atliks žirgų dopingo kontrolės testus. Mėginiai bus tiriami iš tarnybai skiriamų asignavimų. Pasak S. Kėrio, vadeliotojai savo ruožtu prieš startą tikrinami alkotesteriu.

Negali užtikrinti vienintelio dalyko
Organizacinio komiteto nariai pasakoja apie baigtus pasirengimo darbus. Komiteto vicepirmininkas, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos viršininkas Vilius Rekštys konstatuoja, kad „Sartų žirgyne“ tinkamai įrengti laikinieji gardai varžybose dalyvausiantiems ristūnams, pasirūpinta pašarais ir pašildytu vandeniu, būtina veterinarine priežiūra.
Ledas hipodrome jau išlietas, jo sluoksniai stiprinami bei palaikomi. Pasak „Lietuvos žirgyno“ direktorės Palmyros Vinkšnaitės, jei lenktynės vyktų šį savaitgalį, sąlygos atitiktų visus reikalavimus.
„Infrastruktūra paruošta, generatoriai, šildytuvai, visa kita, kas priklauso“, – dėstė lenktynes šeštus metus rengiančios bendrovės „Promo Events“ direktorius Darius Jonušis. Jo žodžiais, galima viską padaryti. Neįmanoma tik užtikrinti orų pastovumo.

Apie VIP vaišes
„Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo, kaip organizuojamos vaišės kviestiniams svečiams. D. Jonušis patikino, kad jos rengiamos ne iš ministerijos lėšų, numatytų šiam renginiui.
Ministerijos kviestus svečius (tarp jų ir iš užsienio) savo naujausia produkcija vaišins „AUGA Group“, taip pat „Rokiškio sūris“. Anot D. Jonušio, norima, „kad svečiai pamatytų viską, ką lietuviai turi geriausio“. Zarasų rajono virėjos užkais didžiulį katilą šiupininės sriubos, gardžios lietuviškų žolelių arbatos. Bus kviečiami pasisotinti ir svečiai, ir varžybose dirbantys žmonės iš priešgaisrinės tarnybos ir policijos, orkestro, apsaugos, organizatoriai…
Stipriaisiais gėrimais, lenktynių organizatoriaus teigimu, svečiai nevaišinami, tokios tradicijos esą niekada nebuvo. O jeigu kas nors kišenėje įsineša, patikrinti ir uždrausti juk neįmanoma.

Irma DUBOVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.