Saulės mūšio įamžinimo memorialas apaugo valdžios abejingumo piktžolėmis

Joniškio rajono Jauniūnų kaime beveik prieš du dešimtmečius buvo užsimota pastatyti didingą memorialą Saulės mūšiui įamžinti. Šio mūšio, kuris įvyko 1236 metų rugsėjo 22 dieną, pergalė turėjo lemiamos įtakos ne tik būsimam Lietuvos valstybingumui ir tautos gyvybei, bet taip pat nulėmė ir Vidurio Rytų Europos regiono istoriją. Saulės (istorikų dar vadinamas Šiaulių mūšis) – pirmoji Lietuvos pergalė, kai buvo sutriuškintas Kalavijuočių ordinas, sustabdyta priešų ekspansija į Baltijos šalis. Kova vyko tarp Kalavijuočių ordino ir žemaičių bei lietuvių, kurie sugebėjo išplėšti lemtingą pergalę.

Kol kas Saulės mūšio tikroji vieta nenustatyta: yra įvairių hipotezių, menamų mūšio vietų priskaičiuojama net devyniolika. Viena jų – Joniškio rajono Jauniūnų kaimas. Žmonės sako, jog ta vieta pasirinkta dėl to, kad vienas istorikas ten rado senovinį kirvuką. Jauniūnų kaime istoriniam mūšiui įamžinti buvo sumanyta pastatyti memorialinį kompleksą. Tačiau pradėti darbai sustojo dėl lėšų stygiaus. Būsimasis memorialas apaugo valdžios abejingumo piktžolėmis. Pasižvalgykime po niekaip nepabaigiamą įrengti memorialinį kompleksą Jauniūnų kaime. Ten vaizdas – liūdnokas.

Memorialinis kompleksas – našta Joniškio rajonui

Pirmiausia pakalbinome naująjį Joniškio rajono savivaldybės merą Vitalijų Gailių. Jis tiesiai šviesiai pasakė: „Esu Joniškio krašto patriotas. Man rūpi, kad būtų įrengtas memorialinis kompleksas Saulės mūšio pergalei įamžinti. Būdamas Seimo nariu, aš nuo 2013 m. teikiau pasiūlymus dėl papildomo finansavimo iš valstybės biudžeto. Joniškio rajono savivaldybė padarė viską, kas įmanoma. Paskutinis mano siūlymas šalies valdžiai – perimkite tą objektą.“

 

Visą straipsnį skaitykite ŪP Nr. 90, p. 6 p.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė