Seredžių puošia kūrybingas jaunimas

Darbinga šios vasaros pabaiga Seredžiaus miestelio jaunimui – aktyviausi ir kūrybingiausi vaikinai visą savaitę kūrė skulptūrą legendiniam amerikiečių dainininkui, pasaulio estrados pradininkui Al Jolsonui. Jiems vadovavo jau ketvirtą vasarą Seredžių puošiantis skulptorius Algimantas Sakalauskas.

Projektą „Išmok drožti ir papuošk gimtąjį miestelį“ parengė Seredžiaus Stasio Šimkaus daugiafunkcis centras, o įgyvendinamas jis šio centro direktoriaus Petro Baršausko ir lietuvių kalbos mokytojos Margaritos Baršauskienės sodyboje Motiškių kaime. Šioje sodyboje jau vyko aštuonios kūrybinės stovyklos, jose medžio drožybos paslapčių mokėsi kelios moksleivių kartos.
Mokyklos vadovų ir asociacijos Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos bendruomenės iniciatyva prie mokyklos iškilo koplytstulpis kompozitoriui Stasiui Šimkui, miestelį papuošė skulptūra legendiniam Palemonui ir didingas jo sostas. Ne atsitiktinis ir sumanymas įamžinti Al Jolsoną – šiemet suėjo 130 metų, kai Seredžiuje gimė Ameriką užkariavęs dainininkas.
Alo tėvas buvo žydų šventikas, dėl geresnio savo šeimos gyvenimo 1894 m. emigravęs į Jungtines Amerikos Valstijas, todėl paminklą jam norima pastatyti buvusios sinagogos vietoje. Greta skulptūros dainininkui Al Jolsonui stovės dvi stelos, ant kurių lietuvių, anglų ir jidiš kalbomis bus užrašai apie tragišką žydų tautos likimą.
Skulptorius A. Sakalauskas įsitikinęs, kad Seredžiaus mokyk­la-daugiafunkcis centras galėtų būti pavyzdžiu visai Lietuvai, kaip bendrauti su visuomene ir tapti savo miestelio bendruomenės lyderiais.
„Seniai tapau Seredžiaus gerbėju. Vos atvykęs, iškart susižavėjau šios vietos grožiu ir šio krašto žmonių nuoširdumu – kokios pagalbos beprašytum, visada sulauksi talkos“, – džiaugėsi skulptorius, kaip niekas kitas sumaniai įtraukiantis jaunimą į darbą ir kūrybinius procesus. Jo talkininkai obliuoja ir šlifuoja, kalinėja medžio paviršių, net skardina – ir niekas nedaro tragedijos, jei kuris krauju pašventina būsimą skulptūrą. „Per vainą visaip atseina“, – sako serediškiai, o skulptorius dar ir prideda: „Piršto nenusibeldęs, vinies neįkalsi.“
Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjuje mokslus einantis Rokas Filipsons drožybos mokosi jau ketvirta vasara, šiemet skulptorius leido jam dirbti savarankiškai – pasiūlė iš ąžuolo likučių pjaustyti ir šlifuoti angelų formos lenteles. Ne pirmą kartą su kaltu rankose Baršauskų sodyboje vasarą leido ir Egidijus Kernagis, šiemet į stovyklą pasikvietęs ir savo pusbrolį Gvidą Vaičiušką. Vaikinų mamos ir močiutės tapo stovyklos rėmėjomis – jos kepė plokštainį, nešė pyragus ir visais kitais įmanomais būdais rėmė skulptūros kūrėjus, nes projektą finansuojanti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neskyrė lėšų stovyklautojų maitinimui.
Pasak A. Sakalausko, Seredžius iš kitų Lietuvos vietovių ir išsiskiria tuo, kad visuose kūrybiniuose procesuose dalyvauja jaunimas, norintis puošti savo miestelį. „Man labai patinka įtraukti vietinius žmones į kūrybinį procesą, nes tuomet, kai jie prideda savo ranką, nori dirbti ir toliau, padaryti dar daugiau. Dviese su Aidu Andriekumi visur nesuspėtume“, – tikino skulptorius.
A. Sakalauskas nepaprastai džiaugėsi, kad sulaukė pagalbos ne tik iš Seredžiaus jaunimo. Devintą dešimtį įpusėjęs kalvis Antanas Barkauskas sutiko nukaldinti skulptūros metalinius papuošimus – tai, pasak skulptoriaus, pirmas atvejis, kai tokio garbingo amžiaus kalvis ryžosi atsakingam ir meniškam darbui.
Dvejos rankos – vienos viršuje, kitos apačioje – laiko apglėbusios žemės rutulį, į kurį veda margas žmogaus gyvenimo kelias. „Al Jolsonas buvo pasaulio linksmintojas, atsidūręs tarp žmogiškųjų ir dieviškųjų rankų. Jo gyvenimo kelyje buvo daug nuopuolių ir pakilimų – prieš išgarsėdamas jis elgetavo gatvėje, gyveno vaikų prieglaudoje“, – apie savo skulptūros idėją pasakojo A. Sakalauskas.
Taigi Seredžiuje, kuriant Al Jolsoną įamžinančią skulptūrą, šią vasarą būta ne tik meno ir technologijų, bet ir istorijos pamokų.

Daiva BARTKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

b

Skulptorius Algimantas Sakalauskas kiekvieną vasarą po savaitę praleidžia Seredžiuje kurdamas ir mokydamas vaikus.

c

Seredžiaus mokyklos-daugiafunkcio centro direktoriaus Petro Baršausko ir lietuvių kalbos mokytojos Margaritos Baršauskienės sodyboje vyksta ne tik kūrybinės stovyklos, bet ir etnografiniai renginiai.

d

Jaunieji Seredžiaus menininkai – Rokas Filipsons, Gvidas Vaičiuška ir Egidijus Kernagis paskutines atostogų dienas praleido kūrybinėje stovykloje.