Šimto dienų naujajam seniūnui nedavė

Leonidas Jegorovas, vos tik pradėjęs dirbti Telšių rajono Degaičių seniūnu, pasinėrė į rūpesčių sūkurį.

Telšių rajono Degaičių seniūnu Leonidas Jegorovas dirbti pradėjo tik nuo šių metų balandžio 3-iosios – per patį karantiną. Vasarą įtampa šiek tiek atslūgo, tad bendruomenė spėjo vieną kitą renginį suorganizuoti, bet atėjo ruduo ir vėl viskas iš pradžių…

Rūpesčiai – nuo pirmos dienos

„Per tą laiką dorai ir į žmones išeiti, su jais susipažinti nespėjau. Seniūnijoje yra 25 kaimai ir vienas miestelis – Eigirdžiai, tad bent po kartą nuvažiuoti nemažai laiko reikia. O pažinti du tūkstančius seniūnijos gyventojų prireiks ne vienų metų. Degaitiškius, kurių yra daugiau kaip 700, daugmaž pažįstu, pažįstu ir Eigirdžių bei kitų kaimų aktyvesnius žmones. Viskam reikia laiko“, – pasakojo L. Jegorovas.

Seniūnas teisus. Bet kokiame darbe pradžia lengva nebūna, o seniūno kėdė tikrai minkštumu nepasižymi. Degaitiškiai aktyvūs, reiklūs, tad apie 100 dienų ramybę, kuri paprastai duodama naujai valdžiai, seniūnui net pasvajoti neleido. Žmonės iškart ėmė vardyti, kas pas juos negerai ir ką reikia daryti.

„Degaitiškiai nori, kad Parko, Žalgirio gatvės būtų visiškai išasfaltuotos. Reikėtų išasfaltuoti ir dalį Anulėnų gatvės. Eigirdžių miestelio norimų remontuoti gatvių sąrašas dar ilgesnis: Alytaus, Saulės, Rožių, Miško gatvės.

Ne ką geresnė ir seniūnijos kelių žvyro danga. Duobėms taisyti gauname 8 tūkst. eurų. Ką už tokius pinigus padarysi, jei vien 400 m ilgio Parko gatvei sutvarkyti ir asfaltui pakloti reikia mažiausiai 100 tūkst. eurų? – tarsi guodėsi, tarsi klausė seniūnas. – Kalbuosi su žmonėmis, aiškinu, bet pats kuo puikiausiai suprantu, kad jų norai teisėti.“

L. Jegorovas minėjo, jog seniūnijai problemų kelia ir gatvių apšvietimas: trūksta lėšų šviestuvams nupirkti. Šiuo metu 136 šviestuvai apšviečia Degaičių, Gaudikaičių kaimus ir Eigirdžių miestelį. Trys šviestuvai naudoja saulės, likusieji – elektros energiją. Numatoma apšvietimą įrengti Patausalės bei Gerulių kaimuose, tad sutemus jų gyventojams nereikės apgraibomis vaikščioti.

Teko gelbėti parką

Vos pradėjęs dirbti seniūnas turėjo bėdų ir su viešosiomis erdvėmis. Jau balandžio pabaigoje teko gelbėti parką nuo potvynio. Padėjo iškastas griovys, tačiau tai – tik laikinas sprendimas. Kol Parko gatvėje nebus įrengta nauja lietaus vandens surinkimo kanalizacija, tol ši problema niekur nedings. Kaskart po didesnio lietaus vanduo iš Anulėnų gatvės per kelio pralaidą liejasi tiesiai į parką ir jį apsemia.

Parku vietos bendruomenė itin didžiuojasi. Ir ne be reikalo. 10 ha Degaičių dvaro sodybos parkas 2017-aisiais įtrauktas į valstybinės reikšmės parkų sąrašą. Vietos gyventojai savo svečius visada nuveda prie 26 t sveriančio paminklinio akmens „Žemaitiu tauta“. Parke auga ir žydi apie 250 pačių įvairiausių gėlių rūšių, 300 medžių, tarp kurių yra ir tulpmedis. Kasmet paskutinį birželio penktadienį Degaičiuose vyksta „Tulpmedžių žydėjimo“ šventė.

Moka ir švęsti

Festivalis „Tulpmedžių žydėjimas“ Degaičiuose.

Šiemet seniūnija ją taip pat surengė. Per tokius susiėjimus seniūnas geriau susipažįsta su žmonėmis, o šie – su juo. „Moterys kalbėjo, kad į festivalį, nes taip mes tą šventę vadiname, šiemet susirinko daugiau žmonių negu kitais metais, – sakė seniūnas. – Visi buvom pasiilgę renginių ir bendravimo. Iki antrojo karantino dar spėjom surengti pagyvenusių žmonių šventę.“

Šventė surengta ir Eigirdžiuose. Tiesa, liūdnoka – atsisveikinimo su mokykla. „Kai pradėjau dirbti, aistros dėl mokyklos jau buvo nurimusios. Gyventojai ilgokai nenorėjo sutikti, kad miestelis liktų be mokyklos, bet pakeisti nieko nebegalėjo. Buvo likę apie 40 moksleivių ir apie 20 mokytojų. Dabar vaikai mokykliniais autobusiukais vežami į Telšius, – pasakojo L. Jegorovas. – Gerokai prigesę buvo ir ginčai dėl sunkiausio pasaulyje dviračio, užregistruoto Gineso rekordų knygoje. Prieš mane dirbęs seniūnas, išeidamas iš darbo, jį pasiėmė. Degaičiai ūžė. Žmonės pyko ir reikalavo dviratį grąžinti. Dabar viskas nurimo, nes nusprendėme padaryti naują dviratį – sunkesnį už buvusįjį (pirmasis svėrė 1 416 kg – aut. pastaba). Entuziazmo netrūksta, tad manau, kad mums pasiseks.“

Seniūnas tvirtino, jog, prireikus susitarti su žmonėmis ar kokį renginį organizuoti, daug pagalbos sulaukia iš kaimo aktyvo, ypač iš Adelės Srėbalienės ir Aušros Macienės.

Dėmesys skurdžiausiems

Kalbėdamas, kaip sekasi spręsti gyventojų socialines problemas, L. Jegorovas minėjo, kad seniūnijoje ties skurdo riba balansuoja 117 žmonių. Septynios šeimos, kuriose auga 19 vaikų, gauna socialines paslaugas, seniūnijoje gyvena 12 daugiavaikių šeimų, 409 pensininkai, 5 gyventojai įtraukti į socialinės rizikos asmenų apskaitą.

Apie šimtą gyventojų gauna maisto paketus. Degaičiai ir Eigirdžių miestelis turi vaikų dienos centrus. Juos lankantiems vaikams rengiami įvairūs užsiėmimai, edukacinės ekskursijos, vasaros stovyklos, skatinama saviraiška, ugdomas jų estetinis bei meninis skonis.

Žvilgsnis į priekį

Įgyvendinus projektą „Anulėnų tvenkinio paplūdimio su poilsiaviete įrengimas“, Degaičių ir šalia esančių kaimų gyventojai turės poilsio zoną. Seniūnas sakė, kad prie Anulėnų tvenkinio yra 5 ha plotas, kuriame vietos gyventojai anksčiau labai mėgo rengti šeimos iškylas, sportuoti, maudytis. Dabar viskas nusidėvėję ir apleista. Pagal projektą ten vėl bus įrengta suoliukų, persirengimo kabina, lauko tualetas, trys pavėsinės su baldais, šalia vandens – smėlio paplūdimys, paplūdimio tinklinio aikštelė, maudykla, pontoninis lieptas, treniruoklių, dviračių stovas, smėlio dėžė, karuselė, dvejos sūpuoklės, spyruokliukas vaikams… Čia tikrai turės ką veikti ir mažas, ir didelis.

Degaičių seniūno L. Jegorovo ir ateityje laukia daug darbų ir daug išbandymų. Tačiau teisininko išsilavinimą turinčio buvusio policijos pareigūno sunkumais neišgąsdinsi. Jis tiki, kad su gyventojais ras bendrą kalbą, visiems kartu pavyks daug ką nuveikti.

Roma MĖČIENĖ

ŪP korespondentė

 

Autorės ir Degaičių seniūnijos archyvo nuotraukos

2020-12-16