Skauda gerklę: kas ir kada gali padėti

Ruduo – tai laikotarpis, kada keičiantis orams kur kas dažniau suskausta  gerklę. Kaip gydytis, kokių vaistų griebtis?

gerkles skausmas, persalimas

Rudenį padažnėja

Rudenį ir pavasarį į vaistines užsuka vis daugiau gerklės skausmu besiskundžiančių žmonių, pastebi „Eurovaistinės“ vaistininkė Fausta Barisevičienė. Anot jos, dažniausios priežastys – temperatūros kaita, oro sąlygų neatitinkanti apranga ar paprasčiausi apsilankymai pas peršalusį draugą.

„Imunitetas ne veltui tituluojamas pagrindiniu mūsų organizmo apsaugos faktoriumi. Pavyzdžiui, jeigu imunitetas nusilpo prasidėjus šildymo sezonui, gali būti, kad sausas oras nevėdinamose patalpose išsausins kvėpavimo takų gleivinę, organizmui bus sunkiau atsilaikyti prieš puolančius virusus. Gerklės skausmas dažniau gali užklupti rūkančiuosius, nes nuolatinis jautrios ryklės ir gerklų dirginimas cheminėmis medžiagomis ir karštu sausu oru pažeidžia gleivinės apsauginę funkciją“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Neskubėkite griebti vaistų

„Jeigu staiga pakilo temperatūra virš 38 laipsnių, prasidėjo stiprus gerklės skausmas, sunku ryti, skauda galvą, jaučiamas bendras silpnumas – labai tikėtina, kad tai bakterijų sukelta angina, tuomet būtina kreiptis į gydytoją. Jeigu gerklės skausmas stipresnis rytais, temperatūra siekia vos 37,4 laipsnius, tai greičiausiai bus virusinis gerklės uždegimas. Jį lengvai numalšinsite čiulpiamomis pastilėmis, skalavimo skysčiais. Tik svarbu – vos pajutus pirmus negalavimo požymius nesigriebkite vaistų nuo uždegimo, o leiskite organizmui savarankiškai kovoti su ligos sukėlėjais“, – pataria F. Barisevičienė. Gerklės skausmą gali išprovokuoti gastroezofaginio refliukso liga. Skausmas juntamas, kada stemple kyla rūgštus skrandžio turinys, tuomet jaučiamas dirginimo, deginimo, graužimo jausmas gerklėje, balso užkimimas. Šie simptomai dažniausiai pajuntami po valgio arba naktį.

Vertėtų pasikonsultuoti

Jeigu bendra žmogaus savijauta gera, tik diskomfortą kelia gerklės dirginimas arba kutenimas, vaistininkė pataria rinktis pastiles – jas čiulpiant išsiskiria daugiau seilių, kuriose natūraliai yra antibakterinių medžiagų, ir purškalus su augaliniais ir eteriniais aliejais. Visi jie iškart padeda greičiau pasijusti geriau. Tokius preparatus patariama vartoti kas 3–6 valandas.

„Jeigu vargina stiprus gerklės skausmas, vietinio poveikio vaistų nepakaks. Tai rodo, kad imuninei sistemai reikia pagalbos. Čia gelbsti geriami vaistai nuo uždegimo dėl peršalimo arba skausmo: karšti gėrimai su paracetamoliu, sudėtiniai vaistai iš kelių medžiagų prieš uždegimą“, – sako F. Barisevičienė bei pataria prieš tai dėl gydymo pasikonsultuoti su vaistininku.

Natūralios priemonės

Kartais trumpalaikiam gerklės skausmui malšinti galima pasitelkti ir šaltus gėrimus, atskleidžia vaistininkė.

„Šalti gėrimai gali veikti kaip antiseptikas, kuris užšaldo ir nuramina gerklę bei malšina skausmą. Gali būti geriami mažais gurkšniais ir tik trumpą laiką. Tokio paties šaldomojo poveikio medžiagos levomentolio yra beveik visuose vaistuose, skirtuose gerklės skausmui mažinti“, – dalijasi patarimais F. Barisevičienė.

Namuose galima pasigaminti įvairių natūralių priemonių gerklei skalauti, – pasakoja vaistininkė. Tai gali būti medetkų, ramunėlių, ajerų, aviečių ar kitų uždegimą malšinančių žolelių nuovirai, taip pat druskos ar sodos tirpalai.

„Į šilto virinto vandens stiklinę įberkite šaukštelį druskos. Jeigu pajusite gerklės graužimą ar deginimą, nustokite skalauti gerklę ir labiau praskieskite tirpalą su vandeniu“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Kai liga užsitęsia

Nuo savaitės iki dešimt dienų – per tiek laiko turėtumėte atsisveikinti su gerklės skausmu, gydant jį teisingai. Jeigu skausmas nesiliauja, vaistininkė pataria kreiptis į gydytoją.

„Jeigu gerklės skausmas nepraeina per 7–10 dienų, tai ženklas, kad reikalinga specialisto pagalba. Jeigu šalia šių simptomų skundžiatės užkimimu, gydytojas  galbūt paskirs gydymą pažeistoms balso stygoms. Apsilankyti pas specialistą svarbu ir tais atvejais, jeigu stipriai padidėjo limfmazgiai“, – pataria vaistininkė.

 

KL informacija

2022.11.17

Susijusios temos – skaitykite: gerklės skausmas, peršalimas, Eurovaistinė