Už prekybos mobiliais telefonais – fiktyvūs sandoriai, suklastotos sąskaitos ir nuslėpti mokesčiai

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau — Klaipėdos AVMI) išaiškino mobiliaisiais telefonais prekiavusią įmonę, kuri sukčiavo į apskaitą įtraukdama fiktyviomis sąskaitomis pagrįstus mobiliųjų telefonų, reklaminių skrajučių ir kt. pirkimus, nepagrįstai taikė nulinį PVM tarifą neva Suomijos įmonei parduotoms, tačiau Lietuvoje realizuotoms prekėms. Mokesčių vengusiai bendrovei papildomai apskaičiuota sumokėti apie 60 tūkst. eurų (apie 195 tūkst. litų) pridėtinės vertės (toliau – PVM) ir pelno mokesčių, baudų ir delspinigių sumą.

Įmonės patikrinimo metu įtarimų sukėlė vienos bendrovės kelių mėnesių intervalu išrašytos PVM sąskaitos faktūros, pagal kurias Klaipėdoje registruota, o vėliau į Kauną buveinę iškėlusi bendrovė apskaitė 169 mobiliųjų telefonų įsigijimą iš viso už 39 tūkst. eurų. Bendradarbiaujant su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba išsiaiškinta, kad klaipėdiečiai tokį kiekį telefonų pirko iš įvairių fizinių asmenų be įsigijimo dokumentų. Oficialius dokumentus bendrovei parūpindavo Kauno įmonės vadybininkas, kuriam po sėkmingo „sandorio“, gavus apmokėjimą pavedimu ir grąžinus sumokėtus pinigus, atitekdavo apskaičiuotas PVM nuo sąskaitoje nurodytos sumos.

„Bendrovėje išaiškinta ir daugiau apsimestinių sandorių. Vieno iš jų metu, siekiant išvengti PVM, kaip priedangos įmonės buvo pasitelktos užsienio bendrovės. Pagal taikytą schemą, Lietuvos įmonė tariamai Suomijos įmonei pardavė mobiliųjų telefonų už 53 tūkst. eurų (183 tūkst. litų), ši telefonus neva pardavė Švedijos bendrovei nurodydama jų pristatymo vietą Lietuvoje. Surinkus įrodymus nustatyta, kad Lietuvos bendrovė parduotoms prekėms nepagrįstai pritaikė nulinį PVM tarifą kaip tiekimams į ES, nors telefonai realiai buvo parduoti Lietuvoje jų net neišgabenus“, – komentavo Gražina Rimkienė, Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktorė.

Pasak G. Rimkienės, nustatytas ir epizodas, kai bendrovė į apskaitą įtraukė suklastotą kitos įmonės vardu išrašytą sąskaitą, pagal kurią tariamai už beveik 12 tūkst. eurų buvo įsigyta reklaminės medžiagos – skrajučių, bukletų ir kt. Patikrinimo metu paaiškėjo, kad prekių ji nepirko, tik buvo surašyti pirkimo ir atsiskaitymo dokumentai. Remiantis fiktyviais dokumentais buvo suformuota PVM atskaita ir padidintos bendrovės sąnaudos, tokiu būdu sumažinant apmokestinamąjį pelną. Be to, patikrinimo metu nustatyta ir tai, kad bendrovė nedeklaravo lengvojo automobilio įsigijimo iš ES, neapskaičiavo ir nesumokėjo į biudžetą per 3 tūkst. eurų pardavimo PVM.

Iš viso bendrovei papildomai apskaičiuota sumokėti apie 60 tūkst. eurų (apie 195 tūkst. litų): per 26 tūkst. eurų PVM, pelno ir socialinio mokesčių bei apie 34 tūkst. baudų ir delspinigių.

Klaipėdos AVMI primena, jog apie žinomus mokestinius pažeidimus galima pranešti paskambinus trumpuoju VMI pasitikėjimo telefonu 1882, užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, taip pat užėjus į apskrities mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.