Užderėjo grūdų supirkimo punktų

Eilės prie „Kretingos grūdų“ vis dar išlieka, tačiau jos akivaizdžiai mažesnės nei ankstesniais metais.

Ūkininkui visada buvo svarbu, kur realizuoti savo produkciją, o javapjūtės įkarštyje tai ypač aktualu. Dar pernai dažnas ir naktį praleisdavo eilėje prie „Kretingos grūdų“ bazės, kad galėtų išpilti priekabą grūdų ir grįžtų prie kombaino, o šiemet eiles kažkas tarsi burtų lazdele nušlavė – sumažėjo perpus ar net trigubai. Vieni kaip galimą priežastį įvardija nepastovius orus, kiti – naujas supirkimo vietas. Atrodo, teisūs ir vieni, ir kiti.

Ūkininkas Tomas Balčėnas iš Priekulės seniūnijos (Klaipėdos r.) pripažįsta, kad orai šiemet sutrukdė darbų ritmą. Ir derlius vėliau sunoko, ir derlingumas mažesnis.
„Palyginti su ankstesniais metais, eilės prie „Kretingos grūdų“ labai sumažėjo. Tiesa, buvo dvi trys dienos, kai stipriau pašildė saulė ir visi ūkininkai suskato pjauti javus, tada ir vežančiųjų grūdus smarkiai padaugėjo. Bet didžiąją javapjūtės dalį eilės buvo nedidelės, atvažiuoji ryte ir popiet gali vykti namo. Priežastis, kodėl taip yra, suprantama: orai nepastovūs, viename kaime lyja, kitame – saulė šviečia, pjauna ne visi kartu ir veža ne visi kartu. Sakyčiau, ne tiek eilėje prie bazės, kiek pačioje bazėje reikia laukti, kol suvažiavusius sunkvežimius ir traktorius išskirsto pagal grūdų klases ir kitas kategorijas“, – pasakojo ūkininkas T. Balčėnas.
Jam pritarė ir grūdus atvežęs Liudas Razma iš Plikių (Klaipėdos r.), taip pat skuodiškis Antanas Šerpetis. Vyrai sakė girdėję ir apie naujas grūdų priėmimo aikšteles Kretingos rajone, tačiau pridūrė, kad kol kas važiuojantys tradiciškai, į „Kretingos grūdus“.
„Kartenoje, girdėjau, atsidarė naujas elevatorius, tačiau mums, važiuojantiems iš Priekulės, tikrai nebūtų patogu maršrutą dar labiau pailginti. O į naują objektą Kretingoje gal kada ir užsuksime, jei stovėti ilgoje eilėje nusibos“, – sakė T. Balčėnas.
„Vienas pažįstamas pasakojo, kad į bendrovės „Linas Agro“ grūdų saugyklą Kartenos seniūnijoje per dieną du reisus atliko, mašinų nebuvo daug. Tačiau vėliau, sakė, eilės ir ten išaugusios“, – tvirtino A. Šerpetis.
Užsukus ir į naują grūdų supirkimo aikštelę Kretingos mieste, kurią atidarė UAB „Agrorodeo“, vyko įprasti darbai, tačiau mašinų eilės nebuvo. Kaip papasakojo šios bendrovės Kretingos padalinio vadovas Rimantas Petrulis, klientas sugaišta pusę valandos, įskaitant mašinos svėrimą, laboratorinius tyrimus ir grūdų išpylimą.
„Tiesa, javapjūtės įkarštyje susidaro kelių mašinų eilė, tačiau ji greitai juda. Pas mus viskas kur kas greičiau vyksta, perkame dvi kultūras, kviečius ir miežius, grūdai pilami į specialiai įrengtas talpyklas. Iš jų grūdai perpilami į plastikines rankoves, talpinančias po 300–400 tonų. Jose grūdai bus apsaugoti nuo atmosferinio poveikio, o vėliau juos trauksime lauk, vešime į valyklas, džiovyklas. Todėl dabar yra ribojamas priimamų grūdų drėgnumas“, – apie neįprastą technologiją papasakojo R. Petrulis.
Eilėje prie grūdų supirkimo stovintys ūkininkai teigė girdėję, kad Kretingoje atsidarys dar vienas grūdų supirkimo punktas, o štai kaimyninio Skuodo rajono Lenkimų miestelio pašonėje šiemet pirmą kartą grūdus priima čia ūkininkaujančių brolių Virgilijaus, Žydrūno ir Stanislovo Budrikių įkurta firma. Tad laiką branginantiems ūkininkams pasirinkimo variantų – vis daugiau.

Juozas SKRIPKAUSKAS
Autoriaus nuotraukos