Užduotis – pasėti per dešimt dienų

Neblogi pastarojo meto orai ūkininkams sudarė geras sąlygas pavasario sėjai. Dalis stambių Žemaitijos ūkininkų sėją jau ir baigė, kai kas, tiesa, dar tik pradeda. Žemdirbiai mano, kad sėją svarbu baigti iki gegužės pradžios – tada bus leng­va planuoti kitus darbus, jie vienas ant kito nelips, o pasėtos kultūros normaliai augs.

Lemia ir technika
Sėjos tempai, žinoma, priklauso ne vien nuo orų, bet ir nuo turimos technikos. Jeigu paskui traktorių rieda sėjamoji, per dieną galinti apsėti 10–15 ha, didelės spartos tikėtis neverta. Tačiau tokią techniką retai ir naudoja ūkiai, kurių planuose pavasarį apsėti 500 ar daugiau hektarų. Pažiūrėjus į laukuose judančią techniką ir pakalbinus pačius ūkininkus aiškėja, jog viskas čia puikiai suderinta.
Šimto hektarų savininkas nesiveržia įsigyti galingą „Amazon“ ar „Vaderstad“ sėjamąją, tačiau tokia labai pravers dideliame ūkyje, kuriame galbūt jau nė su žiburiu neberastum sovietinio tipo sėjamųjų.
Savaitės pradžioje sėją dar tik pradėjęs buvo vidutinio dydžio Kretingos r. ūkininkas Kęstutis Jurgutis.
Pamatėme jį Auksūdžio k. laukuose šalia vėjo jėgainių parko, traktoriumi tempiantį ne pirmos jaunystės rusišką sėjamąją mašiną. Ūkininkas neslėpė, kad į modernesnę techniką daug vilčių nededantis.
„Ir traktorius, ir sėjamoji, ir kita technika panaudota, daugiausia iš buvusių sovietinių kraštų.
Ūkyje auginu apie 100 ha grūdinių kultūrų, tokiam plotui apsėti jos tikrai pakanka. Darbus dar tik pradėjau: pasėti žirniai, dabar sėju kviečius, dar laukia miežiai. Orai neblogi, todėl tikiuosi, kad didelių problemų nekils, nebent ten, kur dirvos sunkesnės, molingos“, – pasakojo mišraus ūkio savininkas iš Auksūdžio kaimo.

Turi ir atsarginę
Tokia sėjamąja per dieną galima pasėti 10, o gal ir 15 ha javų. Visa sėja K. Jurgučiui neturėtų trukti daugiau kaip dešimt dienų.
Būtent tiek laiko su triskart našesne sėjamąja savo laukus apsėti sugaišo ir Klaipėdos r. Dauparų k. ūkininkas Petras Montvydas. Tiesa, jam šį pavasarį teko apsėti pusę tūkstančio hektarų.
„Sėją pradėjau balandžio 12 d., baigiau balandžio 24 d. Išmetus vieną nedirbtą sekmadienį ir du nepalankius pusdienius, grynas sėjos laikas sudarytų apie dešimt dienų. Sėjamoji švedų gamybos, sėjimo plotis 6 m, darbų kokybė labai gera. Dirbo be priekaištų, nors pernai dėl elektronikos gedimo teko kviesti serviso darbuotojus. Jei šią sėjamąją lygintume su kitomis, pateikčiau analogiją su lengvaisiais automobiliais – tai „mersedesas“ sėjamųjų pasaulyje“, – pagyrimų savo technikai negailėjo Dauparų ūkininkas.
Nors visą darbą nudirbo viena sėjamoji, ūkininkas atsargoje nenumatytiems atvejams turi dar vieną.
„Rezerve yra sėjamoji „Amazone“, jeigu nutiktų rimta bėda ir pagrindinė sustotų. Tačiau manau, kad ši technika dešimt metų laikys. Bent jau aš nesirengiu naujos pirkti, mano ūkininkavimo laikui jos turėtų užtekti“, – sakė P. Montvydas.

Renkasi pagal savo galimybes
Kiekvienas ūkininkas pagal savo jėgas pasirenka, kokią sėjamąja pirkti. Už šiuolaikišką, be priekaištų dirbantį inventorių gali tekti pakloti ir beveik 100 tūkst. Eur, tačiau galima nusipirkti ir už kelis tūkstančius, o panaudotą tikriausiai dar pigiau. Ne visada didelė kaina ir net puikūs darbo rodikliai reiškia, kad ūkininkas įsigijo labiausiai jam tinkančią techniką. Klaipėdos r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistas Romaldas Kontrimas sako per įvairius technikos pardavėjų pristatymus prisiklausantis ne visada pagrįstų įtikinėjimų, siekiant ūkininkams įsiūlyti vieną ar kitą techniką.
„Technikos pardavėjai neretai įvairiais būdais stengiasi įpiršti ūkininkams savo produktą, tačiau atidžiau pasigilinus tokiam prikabinamam inventoriui reikėtų ir galingesnio traktoriaus. Šiuolaikinės sėjamosios – ne išimtis, jos prašyte prašosi pajėgesnio traktoriaus, tačiau tokį įsigyti įstengia ne kiekvienas ūkininkas. Todėl jei jis nusipirks našią, kokybiškai dirbančią sėjamąja, tai nereikš, kad pas ūkininką visas savo galimybes ji ir pademonstruos. Kitaip sakant, gera technika gali būti išnaudojama ne šimtu procentų“, – sakė R. Kontrimas.
Vis dėlto laukuose retai tenka matyti padususį, dūmais apsipylusį traktoriuką, vos pavelkantį už save sunkesnį agregatą.

Juozas SKRIPKAUSKAS
ŪP korespondentas