Veltiniai šildo ir kūną, ir sielą

„Kai visi penki išeiname į gatvę apsiavę vienodais veltinio batais, praeiviai šypsosi, beveik visi atsisuka, kiti ir pagiria. Veltiniai – patogūs ir šilti. Man galvos neskauda, kad vaikai peršals, be to, nereikia mažųjų drausminti, kad saugotų avalynę, nes toks apavas patvarus, lengvai prižiūrimas“, – sako vilnietė trijų vaikų mama, veltinio batų „My feltboots“ kūrėja Daiva Zgrabskė.

Daiva Zgrabskė: „Veltiniai pasauliui neša žinią apie Lietuvą“

Prieš šešerius metus Daiva kartu su vyru Dainiumi įkūrė bendrovę „Diversus“, kurioje gaminami ilgi žieminiai veltinio batai ir aulinukai, šlepetės, o pastaruoju metu ir prie apavo priderintos rankinės, krepšiai. Gatvėje šiuos gaminius nesunku atpažinti iš briedžio galvos aplikacijų arba siuvinėtų snaigių.
„Mūsų veltinio gaminiai – ne tik šiluma, praktiškumas, estetika, natūralus pluoštas, tai ir tautinis paveldas. Turime elektroninę parduotuvę, todėl mūsų produkcija žinoma ir Japonijoje, ir Aliaskoje, ir Europoje – veltinius itin vertina norvegai. Norime, kad veltiniai pasauliui neštų žinią apie Lietuvą, todėl neatsitiktinai pasirinkome briedžio atvaizdą – jis Lietuvos girių karalius, o iš kvadratėlių sudėliota snaigė – tautinių audimo raštų motyvas“, – pasakoja D. Zgrabskė.
Dar 2012 metais Daiva už batų „My feltboots“ dizainą gavo nacionalinio konkurso „Geras dizainas“ prizą, o 2014-ųjų liepą Vokietijoje vykusiuose prestižiniuose dizaino apdovanojimuose „Red Dot“ lietuvių avalynė atlaikė griežtą 40 pasaulio ekspertų komisijos apžiūrą ir tapo konkurso nugalėtoja. Šis įvertinimas išgarsino veltinius, gamintojams suteikė pasitikėjimo, atvėrė platesnes pasaulinės rinkos perspektyvas.
Pasak Daivos, šeimos verslo idėją pamėtėjo lietuviška žiema. Šaltąjį sezoną nuolat kamuodavo peršalimo ligos. Reikėjo apsispręsti: keltis ten, kur visada šilta ir šviečia saulė, arba ieškoti būdų, kaip šilčiau gyventi čia. Sutuoktiniai prisiminė veltinį – natūralų pluoštą, kuris šildo, leidžia kūnui kvėpuoti, pritaikomas bet kokiems sumanymams.
Jauna moteris užsimojo suderinti sveikumą, praktiškumą, stilių, madą – viską, ką vertina ir ko ieško šiuolaikiškas žmogus. Padėjo įgimta menininkės gyslelė ir įgyta patirtis: Daiva puikiai išmanė įvairius rankdarbius, be to, ilgą laiką dirbdama tarptautinėse verslo įmonėse buvo sukaupusi vadybos, rinkodaros patirties, žinojo visus verslo užkulisius. Šiandien verslininkę labiausiai džiugina darbo įvairovė: „Save galiu išreikšti ne tik kurdama gaminių dizainą, bet ir bendraudama su klie­ntais, dalyvaudama įvairiose tarptautinėse mugėse, parodose.“
Batų dizainerė pastebi, kad populiariausi veltiniai tarp jaunesnių žmonių, kurie domisi ekologija, vertina natūralumą, stengiasi sveikai gyventi patys ir rūpinasi vaikų sveikata.
„Vaikai labai noriai avi veltinukus, – tvirtina D. Zgrabskė ir išduoda, kad kurti veltinių „My feltboots“ dizainą jai padėjo dukra Meda. – Dukra norėjo būtent tokių batų, kokius turiu aš, todėl šalia suaugusiųjų linijos atsirado tokio pat dizaino vaikiški veltiniai.“
Devynmetę Medą, penkerių Marių ir trejų su puse Rusnę auginančių Daivos ir Dainiaus šeimoje veltiniai – kasdienybė: visi penki nusispyrę žieminius batus įšoka į veltinio šlepetes. Verslininkė veltinius avi kone kasdien, prie drabužių nederina – kartais jie tampa viso įvaizdžio akcentu, kartais jį papildo. Tiesa, veltinio apavas pirmiausia dera prie sunkių, šiltų drabužių, mezginių, puraus kailio, bet itin intriguoja ir su plono šilko, viskozės apdarais. Šį universalumą pastebėję dizaineriai ne kartą yra skolinęsi stilingą veltinio apavą įvairioms drabužių kolekcijoms pristatyti. Aukštaaulius veltinius su klasikiniu griežto kirpimo kostiumėliu dėvi aukštas pareigas užimančios klientės ir net vyrai – laisvalaikiu jie į batų aulus susikiša kelnes, o po kelnėmis odinė veltinių apačia atrodo it paprasti batai – galima eiti į darbą.
„Dirbame apgalvotai, atsižvelgiame į klie­ntų poreikius, todėl asortimento labai neplečiame: gaminame juodos, pilkos ir baltos spalvos veltinius. Tokio pat dizaino krepšiai ir rankinės turėtų padėti moterims kurti vientisą stilių“, – tikisi D. Zgrabskė.

Eglė Leonovienė

Liudo Masio ir Daivos Zgrabskės asmeninės nuotraukos

seimininkePeržiūrėti visą numerį galite ČIA.