Vilkų grobiu tapo neženklinti gyvuliai

Vilkai vis didesne problema tampa ir Šakių krašte, į kurį anksčiau beveik neužsukdavo. Šiemet jie pjovė ne tik avis ir ožkas, bet ir danielius, tačiau kompensacijų už patirtus nuostolius sulaukė ne visi – rugsėjo viduryje išpjauti ožiukai buvo neženklinti.

Kompensuos ne visus nuostolius

Rugsėjo 16-osios naktį Dačnaujienos kaime gyvenančią septyniasdešimtmetę Nijolę Krištolaitienę išbudino baugus šuns kaukimas. Nors nuo gimimo tame pačiame kaime gyvenanti moteris niekada nėra girdėjusi apie vilkų apsilankymą, nes prie kaimo yra tik siauras miško ruoželis, sukirbėjo bloga nuojauta.

Rytą ji ir pasitvirtino: netoli namų senolė rado papjautas dvi ožkas ir keturis jau per vasarą paaugusius ožiukus. Gyvos liko tik prie Siesarties paliktos ganytis dvi ožkelės.

Medžiotojai spėja, jog rudenį vilkai tradiciškai išsivedė savo vaikus mokyti susimedžioti grobį – ožkos su ožkiukais tapo lengvu jų taikiniu. Net jei artimiausiame miške vilkų ir nėra, per naktį jiems vienas juokas sukarti 100 km.

Krištolaitienei teko gailėtis, jog keturi ožiukai buvo neženklinti. Nors atsivesti dar žiemą, šakietei neatrodė skubu skambinti aptarnaujančiam veterinarijos gydytojui, tad ir kompensacijos už vilkų padarytus nuostolius nebus.

Ne pirmas atvejis šiemet

Nors anksčiau Šakių krašte vilkai pasirodydavo retai, pastaraisiais metais jie užklysta vis dažniau ir pridarė net labai didelių nuostolių. Rugsėjo 12-osios naktį vilkai pjovė avis Valenčiūnuose. Nukentėjo netoli namų ganęsi Jono Šūmanto ir Jono Viliūno gyvuliai. Tačiau skaudžiausias atvejis buvo užfiksuotas ankstyvą pavasarį, kai Žvirgždaičių seniūnijoje, Tumpų kaime, vilkai įsisuko į danielių bandą.

Šakių krašte danieliams auginti sodybą specialiai nusipirkęs Marijampolės savivaldybės Šumskų seniūnijos gyventojas kovo 17-ąją rado išguldytus visus septynis savo danielius. Jie buvo laikomi aptvertoje sodyboje.

Nuostolius skaičiavę specialistai tikino niekada anksčiau nematę tokio žiauraus vaizdo: danieliai buvo be galvų, daugumai perkastos gerklės, ganykloje išmėtytas sudraskytas kailis, nurauti pūkai.

Pjautynių vietą apžiūrėjai medžiotojai tuomet irgi nusprendė, jog vilkė į „pamoką“ atsivedė keletą jaunų vilkiukų: kurmiarausiuose rasta įspaustų vieno didelio ir kelių mažesnių žvėrių pėdų.

Padengia ne viską

Keturios marijampoliečio augintos danielių patelės buvo vaisingos, šį faktą patvirtino veterinarijos gydytoja, tačiau kompensacija už negimusius danielius Žemės ūkio ministerijos parengtame apraše nenumatyta, todėl sodybos šeimininkui sumokėta tik už papjautus septynis danielius – 1,5 tūkst. eurų.

Prieš dvejus metus Sausgirių kaime vilkai papjovė 3 ožkas ir dvi ožkavedes. Jų savininkei Šakių savivaldybė sumokėjo 560 eurų kompensaciją. Dviejų avių netekusiems Lukšių seniūnijos ūkininkams buvo apskaičiuota 120 eurų kompensacija.

Šios sumos tikrai nepadengia visų praradimų, jau nekalbant apie moralinę žalą. Ir N. Krištolaitienė labiausiai kremtasi ne dėl materialinio nuostolio – senolei gaila „makakiukų“, su kuriais smagu būdavo žaisti ir net pasikalbėti.

Daiva BARTKIENĖ

ŪP korespondentė

 

Šakių r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus nuotrauka