Vis išmanesniems Lietuvos ūkininkams – vis modernesnė technika

Darius Jaloveckas

Žemės ūkio šalimi vadinta Lietuva per pastaruosius 20 metų virto tikru agroverslo kraštu, kuriame žemės ūkio technikos bei įrangos naujienos tampa įprasta kasdienybe. Tai patvirtino ir didžiulio lankytojų susidomėjimo sulaukusi tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2017“. Lankytojų interesų kryptis lėmė tiek pačių ūkininkų dėmesys naujovėms, tiek specifinės Lietuvos klimato sąlygos bei globalios rinkos tendencijos, tiek ir darbo jėgos bei laisvų žemės plotų trūkumas šalies kaime.

Šalies ūkiuose – technikos naujovės

„Tai, ką matėme šių metų parodoje „Ką pasėsi…“, dar sykį patvirtino, kad žemės ūkis keičia savo veidą. Ši paroda kaip niekada anksčiau buvo ir pramonės naujovių, skirtų  agroverslui, paroda. Neatsitiktinai žemės ūkio technikos ekspozicija šiemet užėmė beveik trečdaliu didesnį plotą nei pernai – iš viso net 41 tūkst. kvadratinių metrų. Čia buvo galima pamatyti ne tik ateities techniką bei įrangą, bet ir įvairių technikos naujovių, kurių jau yra mūsų šalies ūkiuose – pradedant navigacinėmis ir tiksliojo ūkininkavimo sistemomis traktoriams, baigiant įvairiais fermų robotais“, – sako bendrovės „Dotnuva Baltic“ generalinis direktorius Darius Jaloveckas.
Žemės ūkio technika, grūdų ir fermų įranga bei sėklomis prekiaujanti bendrovė „Dotnuva Baltic“ yra ilgametė šios parodos dalyvė. Jos specialistams gerai žinoma, kaip kasmet keitėsi ne tik parodos ekspozicijos, bet ir jos lankytojai bei jų ūkiuose naudojama technika ir įranga.

Parodoje „Ką pasėsi…“

Galinga technika – daugiau naudos, daugiau laisvės
„Per daugiau kaip dvidešimt metų užaugo nauja išsilavinusių ūkininkų karta, o pirmieji nepriklausomybę atgavusios Lietuvos ūkininkai ne tik sustiprėjo, bet ir išmoko ne vieną pamoką. Tie, kurie pirmaisiais metais nesuskubo įsigyti daugiau dirbamos žemės, dabar rūpinasi, kad kuo daugiau naudos gautų iš esamų plotų – perka modernius traktorius ir kombainus, efektyvią savaeigę techniką. Prastų oro sąlygų siurprizai derliaus nuėmimo metu juos irgi pamokė – nusipirkę galingesnę techniką ir grūdų džiovinimo įrangą jie gali jaustis ne tokie priklausomi nuo užsitęsusio lietaus“, – aiškina D. Jaloveckas.
Anot jo, parodoje eksponuotas vienas iš tokių galingų rotorinių kombainų, kurie ne tik dirba iki 30 proc. efektyviau nei analogiško galingumo kratikliniai,  bet ir kuldami grūdus pažeidžia 10 kartų mažiau nei pastarieji.
Pasak D. Jalovecko, išmani tręšimo technika ir tiksliojo ūkininkavimo technologijos ūkininkams padeda sumažinti trąšoms skirtas išlaidas. Tokią galimybę tikrove paverčia parodoje eksponuota trąšų barstomoji su navigacine sistema. O štai naudodamas išmanųjį „Machine of The Year 2016“ tituluotą plūgą, traktoriuje pasijusi kaip gerai įrengtame biuro kabinete – arimo parametrus galima keisti neišlipus iš kabinos.
Bendrovės vadovas neabejoja, kad ir šiemet į techniką bus toliau investuojama. Tiesiai iš parodos pas klientą iškeliavo ir parodoje pirmą kartą eksponuotas naujas traktoriaus modelis. Akivaizdu, kad kai kurie ūkininkai į parodas vyksta jau aiškiai žinodami, ko jiems reikia.

Parodoje „Ką pasėsi…“

Išsilavinusių ūkininkų kartos kasdienybė
Jaloveckas pastebi, kad sunkius metus išgyvenusius gyvulių augintojus parodoje, kaip ir tikėtasi, daugiausia domino pašarų ruošimo ir šėrimo technika. Pirmiausia tai naujos kartos kintamos kameros pašarų presai ir pašarų pristūmimo robotai, kurie pareikalautų sąlyginai nedidelių investicijų, tačiau kompensuotų darbo jėgos stygių kaime ir padidintų primilžius.
„Lietuvos ūkininkų nebaugina inovatyvios technologijos. Jaunosios kartos ūkininkai, kurie dažnai dirba kartu su tėvais – užaugę prie kompiuterių, daugiau nei 95 proc. jų turi aukštąjį išsilavinimą. Agroverslo efektyvumą didinančios technologijos, kompiuterinės programos jiems – ne problema, o kasdienybė ir netgi malonumas“, – aiškina D. Jaloveckas.
„Dotnuva Baltic“ vadovas įvardijo ir kitas šių metų šalies žemės ūkio tendencijas. Pasak jo, ūkininkai ir toliau pirks traktorius, nes ši technika susidėvi per 5–10 metų. Investicijas šiemet atnaujins ir atsigavęs pienininkystės sektorius. 2017-aisiais turėtų augti  savaeigės technikos paklausa – ši technika padeda dirbti efektyviau bei sumažinti produkcijos savikainą.

Apie „Dotnuva Baltic“:
Viena sparčiausiai Baltijos šalyse augančių žemės ūkio aptarnavimo įmonių prekiauja žemės ūkio technika, importuojama iš garsiausių Vakarų Europos gamintojų – „Case IH“, „Kverneland Group“, „Schaffer“ „Einböck“, „Quicke“, „Agrifac“ ir kt. Bendrovė užsiima atsarginių dalių prekyba, teikia žemės ūkio technikos serviso paslaugas.
Kita svarbi įmonės veikla yra sėklų dauginimas, ruošimas ir pardavimas. Rinkai įmonė siūlo Lietuvos Agrarinių ir miškų mokslų centro ir užsienio kompanijų javų, rapsų, cukrinių bei pašarinių runkelių, pašarinių ir vejų žolių, ankštinių augalų ir kitas sėklas. Sėklos platinamos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje ir Baltarusijoje.
Bendrovė taip pat stato „Cimbria“, „Symaga“, BIN, „Morillon“, „JKF Industri“ ir „Andritz Feed and Biofuel“ grūdų elevatorius, montuoja sandėliavimo įrangą.
Nauja vystoma bendrovės veiklos sritis – fermų įrangos pardavimai, fermų technologijos parinkimas, projektavimas, statyba, įrangos montavimas ir aptarnavimas. „Dotnuva Baltic“ atstovauja bei tiekia kompanijų „BouMatic Robotics“, „Strangko”, „Pellon“, „RO-KA Industri“, „Wasserbauer“ ir kt. įrangą.
UAB „Dotnuva Baltic“ dirba per 200 darbuotojų, jos apyvarta 2015–2016 finansiniais metais siekė 88,3 mln. eurų. Vidutiniškai įmonė per metus parduoda apie 15 tūkst. tonų sėklų, 1000 žemės ūkio padargų, pastato ar rekonstruoja per 30 įvairaus dydžio grūdų saugyklų.