Pažadėjo „valstiečiai“, įvykdys konservatoriai?

Seimo narys Jurgis Razma

Apie ketinimus perkelti Žemės ūkio ministeriją į Kauną pradėta kalbėti dar tada, kai šiai vyriausybinei institucijai vadovavo Kazimiera Prunskienė. Tą pačią mintį puoselėjo ir 2008–2012 metais buvę valdžioje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovai. Tuomet užklupusi krizė ir jos pasekmės konservatoriams sutrukdė priimti kardinalius sprendimus ir ketinimus teko atidėti. Pernai, prasidėjus rinkimų kampanijai, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) užmojį Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas perkelti į Kauną deklaravo kaip savo rinkimų programos sudedamąją dalį. Rinkimai laimėti, „valstiečiai“ tapo valdančiąja dauguma. Atrodo, tik raitokis rankoves ir įgyvendink pažadus. Deja, paskelbtame Vyriausybės veiklos programos projekte šio siekio nebeliko. Tačiau minėto valdančiųjų pažado nepamiršo opozicija. Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma prieš savaitę Seimo sekretoriate įregistravo Vyriausybės įstatymo pataisų projektą ir tikisi pažado įgyvendinimą išspręsti įstatymo lygiu.
„Ūkininko patarėjas“ paprašė Seimo nario Jurgio RAZMOS pakomentuoti teisės akto pakeitimo inicijavimo būtinumą.

„Matome, kad Vyriausybė dviejų ministerijų perkėlimo į Kauną klausimu mindžikuoja vietoje, savo veiklos priemonių plane jau skelbia, jog visas ministerijas rengiamasi kelti į vieną pastatą. Apie ankstesnius ketinimus neužsimenama. Registruodamas Vyriausybės įstatymo pataisų projektą Seime, valdantiesiems priminiau, jog pažadus reikia tesėti.
Esu įsitikinęs, ministerijų perkėlimo į Kauną klausimą sėkmingai galima išspręsti būtent Seime. Čia priimami politiniai sprendimai, įstatymų numatyta tvarka jie fiksuojami, nustatomas perkėlimo nuoseklumas ir terminai. Tai formalioji šio reikalo pusė.
Jeigu kalbame apie minėtų ministerijų perkėlimo tikslingumo esmę, manau, kad tai sveikintinas sprendimas. Juk nebūtinai visos vyriausybinės institucijos turi būti vienoje vietoje. Jų išdėstymą decentralizavus galima pastebimai prisidėti prie regioninės politikos plėtros. Esant išvystytoms ryšių technologijoms, ministerijų perkėlimas į kitą regioną nesudarys didelių nepatogumų. Jų atsiradimas vienoje ar kitoje vietoje skatins naujų resursų, ryšių, bendradarbiavimo su užsieniu vystymąsi, transporto srautų plėtrą ir t. t. Visa tai prisidės prie regiono gyvybingumo. O surasti Kaune ministerijoms tinkamus biurų pastatus – ne problema.
Jei mintyse turime perkeliamų įstaigų darbuotojus, daliai jų tam tikrų nepatogumų atsiras. Nors, kita vertus, gal visiškai sveika ir pats laikas reformuoti tų ministerijų struktūras? Manau, kai kurie Vilniuje gyvenantys perkeliamų įstaigų darbuotojai galėtų pereiti dirbti į kitas Vilniuje esančias ministerijas. O liekančių ministerijų darbuotojai, kurie šiandien važinėja iš Kauno, galėtų rasti darbą perkeltosiose.
Manau, kad Kaune Aplinkos ir Žemės ūkio miniterijas ir daugelį objektų sieja tiesioginis ryšys – Aleksandro Stulginskio universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitete rengiami kiti žemės ūkio specialistai, dirba Žemės ūkio rūmai, leidžiama žemdirbiška spauda ir „Ūkininko patarėjas“, „Kaimo laikraštis“, „Mano ūkis“. Dar vienas argumentas: Kaunas – Lietuvos centras. Į čia savo reikalus tvarkyti iš visų Lietuvos pakraščių patogu atvykti žemdirbiams. Todėl į įstaigų perkėlimą būtina žiūrėti ne tik iš ministerijų valdininkų pozicijų, reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kas patogiau šalies gyventojams.
Siūlomo projekto svarstymo neskubinu. Tegul valdantieji savo siūlymui, o mano priminimui labiau mintį subrandina. Įstatymo pataisų projektų svarstymo metu tikiuosi, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai turėtų balsuoti už siūlymą, juk tai jų rinkimų pažadas. Na, o su kitų partijų frakcijomis kalbėsiu pats. Įrodinėsiu, kad pataisų projektas nėra nerimtas žaidimas, kaip dabar kai kam atrodo.
Ar šios kadencijos Seimui įmanoma suspėti priimti Vyriausybės įstatymo pataisą ir ją įgyvendinti? Įmanoma, jeigu Seimui nepristigs politinės valios, o dabartinei Vyriausybei – politinės drąsos. Tai parodys balsavimai, Vyriausybės išvada. Įkurdinti dvi ministerijas kitoje vietoje nėra nei lengviau, nei sunkiau, negu įgyvendinti dabar „išlindusį“ premjero planą – sukelti visas ministerijas po vienu stogu.“

Parengė „ŪP“ korespondentė
Angelė PILVELIENĖ

Andriaus UFARTO nuotrauka