Agroverslininkams patrauklesnė užsienio rinka

Polikarpas RAGOŽIS
„ŪP“ korespondentas

Lietuvos žemės ūkio technikos rinka taip perpildyta, kad mūsų verslininkai jau įsismaginę  mezga prekybos ir serviso paslaugų tinklus Latvijoje, Estijoje, Kaliningrado srityje bei Baltarusijoje. Šiose šalyse kai kurios mūsų įmonės turi savo prekybos ir aptarnavimo paslaugų antrines įmones su filialais.

made-in-lithuaniaPer 20 nepriklausomybės metų mūsų šalies žemės ūkis sparčiai pažengė į priekį. Ir čia svarbiausią vaidmenį atlieka moderni, naši žemės ūkio technika. Palyginti per trumpą laiką mūsų žemdirbiai perprato sudėtingiausias Vakarų firmų žemės ūkio mašinas, išmoko jas valdyti. Palyginti su kitomis
Baltijos šalimis, Lietuvoje daugiausia parduota traktorių, kombainų, pašarų gamybos, pasėlių priežiūros, derliaus nuėmimo mašinų, žemės dirbimo padargų, gyvulininkystės įrenginių. Kokia technika ir toliau ginkluojasi mūsų žemės ūkis, tampa aišku pasidairius po kasmetes žemės ūkio parodas „Ką pasėsi…?“ Jose, be vietinių, daug žemdirbių atvyksta iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Kaliningrado srities. Ten daugiausia žemės ūkio technika ir prekiauja mūsų verslininkai. Minėtose šalyse savo prekybos ir serviso filialus turi UAB „DOJUS agro“, UAB „Dotnuvos projektai“, AB „Lytagra“, UAB „Ivabaltė“ ir kitos įmonės.
AB „Lytagra“ įsiskverbė į Latvijos žemės ūkio technikos rinką neatsitiktinai. Pasak bendrovės generalinio direktoriaus Adomo Balsio, į Latviją eiti juos pastūmėjo „New Holland“ traktorių ir kombainų gamintojai, pareiškę, kad jie nenori turėti skirtingų atstovų Lietuvoje ir Latvijoje. Į Baltijos šalis kaip į vieną regioną žiūri ir kiti žemės ūkio technikos gamintojai bei tiekėjai.
„Lytagros“ viešųjų ryšių skyriaus vadovas Juozas Kalinauskas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad bendrovė patenkinta savo veikla Latvijoje. Tad ir ateityje numatoma ją plėtoti.
„Kaip Lietuvoje, taip ir Latvijoje stengiamės artėti prie ūkininkų, kuo operatyviau teikti jiems paslaugas. Šiuo metu Latvijoje yra mūsų antrinė įmonė Rygoje ir trys jos filialai: Aizkrauklėje, Madonoje ir Valmieroje. Ateityje manome dar labiau išplėsti tų filialų tinklą. Latvijoje dirbame jau trečius metus. Palyginti su 2012 m., realizacija padidėjo 2,2 karto ir pernai siekė per 20 mln. litų. „New Holland“ kombainai sudarė 20 proc., o tos pačios firmos traktoriai – apie 12 proc. Latvijos šių žemės ūkio mašinų rinkos. Prekės Lietuvos ir Latvijos rinkai perskirstomos bendrovės Kauno sandėliuose.
Pernai pradėtas statyti 1200 kv. m servisas su pagalbinėmis patalpomis. Statybos darbus planuojama baigti gegužės mėnesį. Šiemet bus pradėtas statyti 6 tūkst. kv. m ploto prekybos centras. Apskritai Latvijoje mūsų reikalai klostosi gerai“, – džiaugiasi sėkme J. Kalinauskas.
UAB „Dotnuvos projektai“ generalinis direktorius Edgaras Plauška taip pat patenkintas prekybos bei serviso paslaugų sėkme Latvijoje ir Estijoje. Čia metinė apyvarta siekia po 11 mln. eurų ir vienoje, ir kitoje šalyje. „Parduodame žemės ūkio techniką ir šiek tiek sėklų. Daugiausia parduodame „Case“ traktorių. Taip pat prekiaujame populiariaisiais „Kverneland“ plūgais ir kitais šios firmos žemės dirbimo padargais. Šiemet baigėme šalia Rygos esančio prekybos ir serviso centro renovaciją, o šiemet planuojame du aptarvimo centrus atidaryti Latvijos rajonuose, o Estijoje jau dabar turime tris centrus.
Kasmet šiek tiek plėtojame veiklą kaimyninėse šalyse, bet Lietuvoje daug didesni skaičiai. Lietuvoje žemės ūkio technikos rinka labiau prisotinta. Tačiau Latvijoje taip pat yra konkurencija. Tik ten tokių stambių žemės ūkio technika prekiaujančių vietinių įmonių nėra. Pagrindinės didžiosios įmonės priklauso lietuviams. Latvių įmonės mažos. Todėl mums lengva jas nukonkuruoti.
Estijoje šiek tiek kitaip. Ten mažiau yra lietuvių. Žemės ūkio technika prekiauja daugiau vietiniai. Be to, ten mažesnė žemės ūkio technikos rinka“, – „ŪP“ pasakojo apie bendrovės veiklą kaimyninėse šalyse „Dotnuvos projektų“ generalinis direktorius E. Plauška.
Ko gero, labiausiai išplėtojo prekybą žemės ūkio technika ir serviso paslaugas kaimyninėse šalyse UAB „DOJUS agro“ – garsių pasaulyje žemės ūkio technikos gamintojų: „Deere & Co”, KUHN, MANITOU, VERVAET, KEMPER ir kitų, atstovė Lietuvoje. Nuo savo veiklos pradžios „DOJUS agro“ pardavė per 4100 vien tik „John Deere“ žemės ūkio mašinų, daugiausia traktorių ir kombainų. Tačiau ne visos mašinos nukeliavo pas mūsų šalies žemdirbius.
Dar 1999 m. ši bendrovė (tada vadinosi „C.Olsen Baltic“) pradėjo plėtoti savo veiklą Baltarusijoje, kur įkūrė įmonę „Belagrobaltic“. Šiuo metu joje dirba 32 kvalifikuoti specialistai. Jie aptarnauja parduotą techniką, ją remontuoja, tiekia atsargines dalis. Kasdien į ūkius Baltarusijoje gali išvažiuoti 11 serviso automobilių. Gudams jau parduota 650 „John Deere“ žemės ūkio mašinų.
Nuo 2002 m. įmonė prekiauja bei teikia serviso paslaugas Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje. Šios srities žemdirbiams parduota per 250 „John Deere“ žemės ūkio mašinų. Čia įkurta dukterinė įmonė „DOJUS Kaliningrad“, kurioje dirba 10 specialistų, aprūpintų sukomplektuotais serviso automobiliais.
Prieš trejus metus UAB „DOJUS agro“ įžengė į Latviją. Čia įkurta dukterinė įmonė „DOJUS Latvija“. Kaip Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje įkurtos dukterinės įmonės, taip ir „DOJUS Latvija“ yra oficiali „Deere & Company“ atstovė šioje šalyje. Iki šiol kaimynams latviams parduota per 200 „John Deere“ žemės ūkio mašinų. Pernai „DOJUS agro“ netoli Rygos atidarė žemės ūkio technikos prekybos ir techninės priežiūros centrą „DOJUS Latvija“, į kurį investuota apie 4 mln. eurų.
2012 m. „DOJAUS agro“ pajamos Latvijoje siekė 24 mln. eurų, praėjusiais metais, ko gero, jos viršys 100 mln. litų.

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.