Dūzgė tūkstančiai bičiulių

Šių metų Bičių karalienę Ramunę Cibienę sveikina ir regalijas įteikia prizo steigėjo UAB „Ūkininko patarėjas“ direktoriaus pavaduotojas Rolandas Adomavičius.

Šventėje prie Dusios apdovanoti Bičių karalienė ir Metų bitininkas

Lietuvoje, beje, ir pasaulyje įprasta, jog apie šventę laikraščiai parašo tik tuomet, jeigu joje kas nors nutiko blogo. Šalies bitininkų šventėje prie Dusios ežero Lazdijų rajone dalyvavo daugiau nei trys tūkstančiai žmonių ir viešosios tvarkos sergėtojai nė nebuvo kviesti. Svečiai iš kaimyninių šalių tuo ypač stebėjosi.
Švedų bitininkų delegacijos vadovas, Pakruojo rajono garbės pilietis Larsas Nolbergeris, jau daugiau nei dešimtmetį dalyvaujantis Lietuvos bičiulių šventėse, šį renginį pavadino pasauliui svarbiu humanitariniu reiškiniu, unikaliu Europos kultūros paveldu. Kur kitur galima rasti tokį visuomenės susibūrimo derinį, kuriame tilptų pamaldos, parodos, mokymai, prekyba, užstalės ir linksmybės, derėtų tėvų, vaikų ir anūkų interesai.
Kadangi bitės netoleruoja stipriųjų gėrimų kvapo, bičiuliai tiesiog palaiko savo globotines. „Bi­ti­ninkų renginiuose – kaip bičių šei­moje, o joje – kaip bažnyčioje“, – pamaldų metu šmaikštavo Lazdijų klebonas kun. Nerijus Žvirblys.
Laikantis tradicijų, į bitininkų šventes nekviečiami ne tik policininkai, žiniasklaidos atstovai, bet ir patys bitininkai. Metų bitininko Sigito Uselio pastebėjimu, ne tik šalies, bet ir užsienio bičiuliai veržiasi į tradicines mūsų bitininkų šeimų šventes, pagal jas darbus ir atostogas rikiuoja. „Mums svarbu, kam perduosime verslą, kas po mūsų draugaus su bitėmis“, – sakė S. Uselis, į šventę atsivežęs sūnaus šeimą ir neseniai vaikščioti pradėjusią anūkę Gintarę aprengęs bitutės kostiumėliu. Kitas Metų bitininkas Algirdas Amšiejus didžiavosi turintis septynis anūkus ir visus jau pripratinęs eiti prie bičių.

Vidurdienį – šventės kulminacija
Kiekviena šventė turi savo kulminaciją. Bitininkams ji – pirmosios dienos viduryje, kai visi ištroškę naujienų ir įspūdžių. Tradicinėje, jau 39-oje Lietuvos bitininkų šventėje, scenoje ant Dusios ežero kranto, buvo paskelbti šalies bitininkų konkursų nugalėtojai: Bičių karaliene tapo Ramunė Cibienė iš Vilniaus bitininkų susivienijimo, Metų bitininku – Algis Milius iš Lazdijų bitininkų draugijos. Prizus įteikė laikraščių ir knygų leidybos bendrovės „Ūkininko patarėjas“ direktoriaus pavaduotojas Rolandas Adomavičius, nugalėtojus pasveikino Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Algirdas Skirkevičius, Europos Parlamento narys Bronis Ropė, Seimo narys Vytautas Kamblevičius, žemės ūkio ministrės patarėjas Artūras Milašauskas, Lazdijų meras Artūras Margelis, praėjusių metų šių konkursų nugalėtojai Bičių karalienė Janina Lisauskienė ir Metų bitininkas Juozas Jankauskas.
Pažangiausių bitynų konkurso prizai atiteko Arūnui Juodvalkiui iš Šakių r., Laimiui Beinoravičiui iš Pasvalio ir Antanui Augliui iš Ukmergės.
„Iš bitininkų kiti šalies agrarinio sektoriaus dalyviai galėtų pasimokyti susitelkimo, vienybės, kooperacijos, – sveikindamas šventės dalyvius kalbėjo Europos Parlamento narys B. Ropė, – draugijoms priklauso trys ketvirtadaliai bitininkų, tai liudija apie tvirtas bičiulystės tradicijas, garantuoja ateities verslo sėkmę.“

Gerumo dalybos
Šventė prasidėjo Kryžių koplyčioje. Šv. Mišias aukojo Lazdijų ir Metelių parapijų ganytojai kun. Nerijus Žvirblys ir kun. Vytautas Prajera. Baigiantis pamaldoms pašventintas bičiulių atneštas medus, vėliau šventoriuje ir koplytstulpis, skirtas Lietuvos bitininkų šventei atminti. Po to šalies bitininkų draugijų nariai rikiavosi į iškilmingą eiseną ir su vėliavomis žygiavo nuo koplyčios iki scenos prie ežero, kur vyko oficialus šventės atidarymas. Draugijas ir šventės svečius pristatė, išsamiais komentarais palydėjo bičiulis ir Metų bitininkas S. Uselis, neoficialiai tituluojamas Lietuvos bitininkų sąjungos užsienio reikalų ministru.
Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkas ir Metų bitininkas A. Amšiejus ne tik dalijo patarimus, bet ir mokė meistriškumo, kaip tarp gausaus bičių srauto nukleuse atrasti bičių motinėlę ir ją pagauti. Norinčiųjų laimėti konkursą buvo labai daug.
Keliolikos hektarų teritorijoje tarp Kryžių koplyčios ir Dusios ežero vietos užteko ir atvykusiųjų palapinėms, ir verslininkų pastogėms, ir mokslininkų, patyrusių bitininkų mokymų auditorijoms. Bičių karalienė Birutė Budreckienė šeimininkes ir visus smaližius kvietė į kulinarijos ir konditerijos gaminių su bičių produktais parodą-degustaciją. Naujoji Bičių karalienė R. Cibienė vaišino sveikuoliška užkandėle: sumuštiniu su namine duona, lašiniais ir medumi, Irena ir Jonas Gvildžiai iš Šakių r. – midumi ir raudonųjų svogūnų, troškintų su medumi, užtepėle. Savo virtuvės skanėstais taip pat dalijosi bičiuliai iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos.
Jaunieji bičiuliai dalyvavo piešimo konkurse, Metų bitininko Romualdo Zdaniauskio pakviesti Dusios ežero vandenyje galynėjosi traukdami virvę. Šventės dalyviai, ypač vaikai, važinėjosi žirgais kinkytu vežimaičiu, plaukiojo jachta ir valtimis, nuotaiką kėlė Punsko lietuvių kultūros namų kapela ,,Klumpė“, Lazdijų kultūros centro Seiliūnų laisvalaikio salės kapela ,,Savi“, Metelių parapijos kapela ,,Metelys“, Lazdijų kultūros centro suaugusiųjų tautinių šokių kolektyvas ,,Lazdija“, estradinis ansamblis ,,Kryžkelė“, Šeštokų kultūros namų liaudiškos muzikos kapela „Griežlė“, Krosnos linksmos muzikos ansamblis ,,Vakaruška“, grupė ,,AGE“ ir kt.
Vėlų šeštadienio vakarą dangų nuplieskė šventinis fejerverkas, liepsnojo tra­dicinis bitininkų laužas. Abi šventės dienas netrūko užstalės kalbų ir vaišių, dainų ir šokių. Da­lyviais tapę užsienio svečiai stebėjosi renginio darna ir tvarka, jaunųjų bitininkų dėka nebeliko kalbos barjero. Šventės nesutrikdė nei gamtos, nei žmonių siurprizai. Išsamiau apie šventę – šeštadienio „Bitutės ratuotos“ puslapyje.

Autoriaus nuotraukos

Justinas ADOMAITIS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.