„Ekologai“ pareiškė nepasitikėjimą ministerija

ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis (dešinėje) piketuotojų iniciatyvoje mato priešpriešos tarp skirtingų ūkininkų grupių kurstymą.

Vakar prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) piketavo ekologinių ūkių savininkai. Ūkininkai iš Rokiškio, Ukmergės, Biržų, Marijampolės, Pakruojo, Klaipėdos, kitų Lietuvos rajonų metė savo darbus ir atvyko į Vilnių išreikšti nepasitikėjimo ministerijos vadovybe. Kantrybės taurę perpildžiusiu lašu tapo praėjusią savaitę patvirtintos ekologinio ūkininkavimo paramos įgyvendinimo taisyklės.

Ūkininkus šokiravo, kad balandžio 6 d. patvirtintos Ekologinio ūkininkavimo įgyvendinimo taisyklės nebuvo suderintos su socialiniais partneriais. Projektas paskelbtas likus vos vienai dienai iki ministro įsakymo pasirašymo, jau nepaliekant galimybių derėtis. Taip faktiškai buvo pamintas teisėkūros atvirumo ir skaidrumo principas.
Lietuvos ekologinių ūkių asociacija ir kitos „ekologų“ organizacijos reikalauja nuoseklumo, tęstinumo. O ne taip, kad jau sėjai prasidėjus netikėtai būtų keičiamos anksčiau suderintos sąlygos. Pernai kai kurie ūkiai pasitraukė iš programos manydami, jog negalės tesėti numatytos naujos nuostatos, kad ekologinis turi būti visas ūkis. Dabar staiga taisyklėse vėl grįžtama prie to, kad greta sertifikuojamų ekologinių plotų gali būti ir įprastiniai. Nuvilti pasijuto ir tie, kurie pasitraukė iš ekologinės gamybos, ir tie, kurie prisiėmė įsipareigojimus visą ūkį sertifikuoti. Tam investavo, užsėjo žieminius javus. O praėjusią savaitę pasijuto kvailio vietoje – pasirodo, be reikalo vargo ir išlaidavo.
ŽŪM nesilaiko su ankstesne taisyklių redakcija prisiimtų įsipareigojimų, ignoruoja socialinių partnerių oficialius siūlymus. Ūkininkai pasigenda stabilumo – esminės sąlygos keičiamos jau prisiėmus įsipareigojimus, nors turėtų išlikti nepakitusios visą 5–7 metų laikotarpį.
„Negalima kaitalioti taisyklių kaip kam patogu“, – sakė ekologinio augalininkystės ūkio šeimininkas Eimutis Savickas. Prie ministerijos susirinkusiųjų nuomonė buvo vieninga: pieno ūkio savininkės Dalios Lūžienės, ekologiškų kanapių augintojo Valentinio Genio, kitų.
„Ekologinio ūkininkavimo tai­syklės yra kiekvienais metais keičiamos ir priimamos pavasarį, prasidėjus sėjos sezonui bei yra taikomos nuo jų paskelbimo. Tai nėra normali praktika, nes pažeidžiama protingo termino nuostata. Pareiškėjai neturi galimybės tinkamai pasiruošti ir reaguoti į taisyklių pakeitimus, taip pažeidžiami teisėti jų lūkesčiai, patiriami tiesioginiai nuostoliai“, – su chaotiška tvarka, kai ūkininkai prieš faktą pastatomi traukiniui jau važiuojant, nesutinka asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis.
Ekologinių ūkių šeimininkai stebisi, kodėl patvirtintose taisyklėse proteguojama viena augalų rūšis – grikiai. Jiems kelia įtarimų, jog tai galimai naudinga gali būti tam tikrai grupei žmonių. Vienos augalų rūšies išskyrimas nėra pagrįstas jokiais moksliniais ar ekonominiais argumentais.
Žemės ūkio ministrė buvo išvykusi į Liuksemburgą. Išklausyti ūkininkų atėjo viceministras Saulius Gintas Cironka bei Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.
Paaiškėjo, kad ministerijos noras sutampa su žemdirbių – užtikrinti veiklos tęstinumą ir vienodumą. Viceministras sutiko su piketuotojais, jog būtų geriausia, jeigu paramos įgyvendinimo taisyklės būtų patvirtintos metų pabaigoje, o ne sėjai prasidėjus, kaip dabar. Kol kas tai nepavyksta.
ŽŪM administracijos atstovai tikino, kad taip elgtis verčia besikeičiančios aplinkybės, paramos lėšų trūkumas. „Kad neatsitiktų taip, kad 2018–2019 metais ekologiniams ūkiams baigtųsi pinigai, tam ir yra tam tikri ribojimai“, – priminė R. Krasuckis, piketuotojų iniciatyvoje įžvelgęs ir akivaizdų priešpriešos tarp skirtingų ūkininkų grupių kūrimą. Departamento direktorius taip pat nenorėjo sutikti su ekologinių ūkių atstovais dėl grikių: esą valstybė remia labiau tai, ko trūksta Lietuvai.
Viceministras žemdirbių pretenzijas buvo linkęs išklausyti ne gatvėje, o savo kabinete. Taigi pokalbis buvo pratęstas kabinete. Ar jis duos vaisių, netrukus pamatysime.

Irma DUBOVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.