Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Kitokios braškės

2023/09/11


Be įprastų braškių veislių galima rasti ir įdomesnių variantų. Jau yra išvesta veislių ir baltomis, ir tamsiai raudonomis (beveik juodomis) uogomis. Pasitaiko ir tokių braškių, kurios išvis yra fantazijos kūrinys, melagingais pažadais ploninantis kišenes.

Baltos ir ananasų kvapo

Viena iš ryškiausių baltų braškių atstovių – tai iš Čilės kilusios laukinės braškių rūšies Fragaria chiloensis veislės. Kyla klausimas, kodėl jos baltos?

Braškėms raudoną spalvą suteikia pigmentas. Jo intensyvumas priklauso nuo antocianinų sudėties ir jų kiekio uogose. Baltose braškių uogose jo nėra arba yra visiškai mažai, todėl uogos baltos.

Baltauogės braškės savo išvaizda, skoniu, aromatu ir konsistencija artimos įprastoms braškių veislėms. Pavyzdžiui, veislės ‘Albicarpa’, ‘Cream’, ‘Pineapple Crush’, ‘White Delight’, ‘White Giant’, ‘White Solemacher’, ‘White Soul’. Nors jos mažiau derlingos nei įprastos dabartinės desertinės raudonų braškių veislės, tačiau tai tikra egzotika mėgėjams eksperimentuoti.

Šios braškės išsiskiria neįprasta balta uogų spalva, atrodo patraukliai vienos arba puikiai kontrastuoja pintinėlėje su raudonomis braškėmis. Jos skanios šviežios, taip pat galima šaldyti ar konservuoti.

braškių veislės
Ananaso skonio baltauogės braškės.

Beje, yra braškių ir baltomis uogomis, kvepiančių ananasais. Užsienio augintojai dažnai sako, kad tai braškių ir ananaso hibridas, tačiau iš tiesų tai ne hibridas, o baltauogių braškių atmaina, turinti išskirtinį, ananasus primenantį kvapą. Šios braškės kilusios iš Pietų Amerikos, iš kur buvo atvežtos į Prancūziją, o iš čia paplito į kitas šalis.

Baltauoges braškes auginti ir prižiūrėti galima kaip įprastas, tačiau jos mažiau atsparios žiemos šalčiams, todėl mūsų sąlygomis geriau auginti šiltnamiuose.

Tamsesnės – sveikesnės?

Yra sukurta ir braškių veislių su tamsiai raudonomis, vos ne juodomis uogomis. Pasak selekcininko dr. Courtney Weberio, Kornelio universiteto sodininkystės specialistai išvedė naują braškių veislę, pavadintą ‘Purple Wonder’, kurios uogos itin tamsiai raudonos.

braškių veislės
‘Purple Wonder’ veislės uogos – tamsiai raudonos, įprastų braškių – raudonos.

Jos yra vertingos, su didesniu antocianinų kiekiu nei įprastinės braškių veislės, todėl turi tokią išskirtinę tamsiai vyšninę spalvą. Pradėjusios nokti uogos būna kremiškai baltos, vėliau nusidažo intensyvia, tamsiai raudona spalva. Tai išskirtinė jų savybė tarp įprastų raudonuogių braškių. Uogos saldžios, aromatingos.

Šios veislės braškės neleidžia ūsų, todėl dauginamos sėklomis. Dėl to labai tinka auginti vazonuose. Augalai atsparūs ligoms ir kenkėjams, taip pat šalčiams. Tikimasi jų auginimą išplėsti daugumoje vidutinio klimato Jungtinių Amerikos Valstijų.

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Autorės ir 123rf nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/29

„AUGA group“: pašarų technologija metano emisijas leidžia sumažinti kone trečdaliu

„AUGA group“ netiesiogiai priklausanti bendrovė „AUGA Tech“, vysto specializuotą pašarų technologiją, kuria siekiama sumažinti metano emisijas iš karvių virškinimo procesų. „AUGA Tech“ pasta...
2023/11/29

Kvapiosios aniužės tyrimai atskleidė naudingųjų savybių lobyną

Patentuota veiklioji medžiaga iš paprasto lietuviško vienmečio augalo eterinio aliejaus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros mokslininkus paskatino ...
2023/11/29

Ar tikrai kalti tik bebrai?

Biržai („Biržiečių žodis“). „Šilų“ medžiotojų būrelio vadovas Rolandas Kubilius nustebo gavęs Parovėjos seniūnijos seniūnės Daivos Juozaitienės raštą. Tame rašte prašoma imtis priemonių, pa&scaro...
2023/11/29

Kaip įsirengti nuosavą kompiuterinių žaidimų erdvę

Jei esate užkietėję kompiuterinių žaidimų mylėtojai, ko gero suprantate, kad atskira erdvė, kurioje nevaržomai galėtumėte žaisti įvairius žaidimus yra labai svarbi. Žaidimų kambarys gali būti puiki vieta geram laiko praleidimui su draugais, &scaro...
2023/11/29

Lietuva programai „Grūdai iš Ukrainos“ skiria 2 mln. eurų

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta 2 mln. eurų įnašo skyrimui Ukrainos kartu su tarptautiniais partneriais vykdomai humanitarinei maisto programai „Grūdai iš Ukrainos“, skirtai prisidėti prie apsirūpinimo maist...
2023/11/29

VPT ir VMVT atliko ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų sutarčių ir kokybės vertinimus

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl ugdymo įstaigų įsigyjamų maitinimo paslaugų viešųjų pirkimų sąžiningumo ir skaidrumo, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) atli...
2023/11/29

Daržininkė į pagalbą pasitelkė kenkėjus atbaidančius augalus

Žibutė Čiuladienė iš Elektrėnų ir jos šeima, kurdama daržą, siekė ne tik patogios ir naudingos, bet ir natūralios aplinkos, kurioje cheminių priemonių neaptiksi nė pėdsako. Pakeltose lysvėse kuo geriausiai užderėjo netgi bulvės, bra&...
2023/11/29

NMA: ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų

Nuo spalio vidurio iki šiol ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų už deklaruotus plotus, skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).
2023/11/29

Paskelbti nauji tarifai gamintojams ir importuotojams už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes

Nuo kitų metų pradžios keičiasi tarifai, taikomi į rinką išleidžiamoms gėrimų pakuotėms, kurios dalyvauja užstato sistemoje. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ valdyba naujus tarifus nustatė atsižvelgdama į artimiaus...