Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Derlius nuimtas, bet darbelių dar liko...

2023/11/03


Šis mėnuo – nei ruduo, nei žiema, nors kartais vadinamas gruodžio broliu. Dar anksti ilsėtis, bet didžioji dalis sodo darbų jau nudirbti. Derlius nuimtas, rūsys pilnas daržovių ir vaisių. Supuvę vaisiai surinkti, jų mumijos nuskintos ir sunaikintos, vaismedžių šakų atramos tvarkingai sudėtos sandėlyje laukia kito sezono. Bet darbštūs sodininkai ir daržininkai tikrai dar, ką veikti.

SODAS

Lapai. Sugrėbkite arba žoliapjove surinkite nukritusius lapus – tiek vaismedžių, tiek kitų lapuočių. Taip apsaugosite juos nuo ligų ir veja nenukentės. Iš nukritusių lapų nesunku pasigaminti puikaus komposto dirvožemiui atgaivinti, tereikia juos sudėti į šiukšlių maišus ir palikti porai metų ramiai suirti. Kompostas tiks daržui, gėlynui ar sodo dirvožemiui pagerinti.

Purškimai. Lapų netekusius vaismedžius ir vaiskrūmius paskutinį kartą šiais metais nupurkškite nuo ligų ir kenkėjų. Tam tiks „mėlynasis purškimas“ vario preparatais. Labai svarbu, kad oro temperatūra būtų virš 10 °C, nelytų bent 2–3 valandas po purškimo ir nebūtų vėjuota, nes vėjas gali nupūsti skiedinio ant dekoratyvinių augalų.

Pomedžiai. Kai jau pradeda šalti, saugodami šaknis perkaskite vaismedžių pomedžius, pašalinkite per storą mulčiaus sluoksnį, jei toks susidarė nuolat mulčiuojant nupjauta žole. Kitaip nupjautos vejos mulčio sluoksnyje gali apsigyventi pelės ir pakenkti vaismedžiui.

Balinimas. Kad medžiai būtų sveiki, būtina balinti jų kamienus ir stambesnių šakų apačias. Tai padės apsaugoti senesnius medžius nuo ligų, kenkėjų, o jaunus – ir nuo pavasarinės saulės. Prieš balindami, apžiūrėkite kamienus, pašalinkite senesnės žievės atplaišas, kad po jomis negalėtų slėptis kenkėjai!

Apsauga nuo žvėrių. Jei žiemą sodyboje negyvenate, medžių apsauga pasirūpinkite jau dabar. Apriškite kamienus eglišakėmis, popieriumi, šiaudais, medžiagos atraižomis, nendrėmis, tinka net agroplėvelė, kad jie nedomintų stirnų ir kiškių, nuo kurių dažnai žiemą nukenčia sodinukai.

Jei dar šį rudenį neapgenėjote vaismedžių, paretinkite šakas dabar. Nukarpykite slyvų ar gudobelių šaknų ataugas, surinkite jas, lapus, nukritusius vaisius. Iki žemės nukirpkite remontantines avietes (tiesa, tai galima daryti iki pat kovo, kai jos išleis naujus ūglius).

DARŽAS

Paskutinės daržovės. Greičiausiai tai bus kopūstai, nes nedidelių šalnų jie nebijo, tačiau po jų jau nedelskite nuimti. Dar galite pasikasti krienų – juos paruošę, turėsite žiemai.

Atsargos. Stebėkite rūsyje laikomas daržoves, kartais perrinkite. Jei laikomos kaip reikia – atvirose medinėse dėžėse, neužrištuose maišuose – tai padaryti nebus sunku.

Eksperimentai. Pabandykite pasėti krapų, salotų, ridikėlių, morkų, tik paskui gerai pamulčiuokite. Galima sėti ir šiltnamyje. Pavasarį sulauksite ankstyvo derliaus!

GĖLYNAS

Karpymas. Ką pašalinti, o ką palikti, sprendžia kiekvienas pats. Vieni linkę nukirpti visas gėles ir laukti pavasario. Kiti prie želdinių nekiša rankų iki pat pavasario – tada gėlyne gali žiemoti vabaliukai, o likusiomis sėklomis gal pasivaišins paukšteliai. Treti renkasi aukso vidurį – palieka tik tuos augalus, kurie žiemą apšarmoję atrodo puikiai, nuo šalčio nenuleipsta, išlaiko struktūrą.

Apsauga nuo šalčio. Prieš pat įšąlant žemei, apdenkite jautrius augalus, pavyzdžiui, rožes. Jei reikia, prilenkite prie žemės. Galima mulčiuoti durpėmis, pastovėjusiomis pjuvenomis. Šalčiui jautrius augalus teks dar ir pridengti.

Būsimo sezono žiedai. Galima sėti šalčiui atsparias vienmetes, dvimetes ir daugiametes gėles: medetkas, aguonas, žioveinius, kosmėjas, šlamučius, kiškio uodegėles, rusmenes, šiurpinius gvazdikus, pentinius, rudenines saulaines. Maždaug dviejų svogūnelių gylyje sodinkite svogūninius: tulpes, narcizus, hiacintus, krokus, – jei to nepadarėte anksčiau arba per išpardavimą prisipirkote naujų.

Svarbu nepasėti ir nepasodinti per anksti, nes šiemet išdygę daigeliai nušals! Pasėję mulčiuokite durpėmis.

Vandens lelijų stebėjimas. Jei rūsyje laikote iš tvenkinio parsineštas vandens lelijas, stebėkite, kad temperatūra nebūtų nei žemiau nulio, nei daugiau +5 °C. Jos neturi išdžiūti, taigi nepamirškite jų kartais palaistyti!

Šakniagumbių ir gumbasvogūnių laikymas. Kanų, jurginų šakniagumbius, gumbinių begonijų šaknis, susluoksniuotas su durpėmis, sausus kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius laikykite 5–7 °C temperatūroje ir stebėkite, kad neišdžiūtų ir nesupūtų.

KAMBARINIAI AUGALAI

Jei žiemą norėsite papuošti namus žydinčiomis žemaūgėmis tulpėmis, krokais, narcizais, hiacintais, sodinkite juos į vazonėlius ir neškite į rūsį. Kartais laistydami, tamsoje laikykite 5–7 °C. Apie keturias savaites prieš pageidaujamą žydėjimą atneškite juos į namus. Porą dienų laikykite vėsiau ir pridenkite nuo tiesioginės saulės šviesos, vėliau gali keliauti ant palangės. Nupuošę eglutę, pradedate laukti pavasario, taigi labai smagu bus namus pagyvinti pavasario žiedais.

 

Rytas PAUKŠTYS

Jolantos TAMAŠAUSKIENĖS nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis