Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Daržovės mažylės: madinga, stilinga, originalu ir... skanu

2015/03/18


Vos piršto ilgio saldus kukurūzas, morka ar agurkas, vaikiškame delne išsitenkantis patisonas, kopūsto gūžė, telpanti kumštyje, žiedinis kopūstas, kurio galvutė vos didesnė už teniso kamuoliuką, burokėlis ar pomidoras, ne didesni už kaštoną. Visa tai mini daržovės, angliškai jaukiai vadinamos „baby“ (vaikiškos). Ir nemanykime, kad šios daržovės nuskinamos tiesiog neužaugusios, ne, jos tiesiog tokių veislių – 2–5 karto mažesnės už įprastines. Augink neauginęs – neaugs. Šių daržovių selekcija vykdoma jau du dešimtmečius. Jų sėklos yra brangesnės negu paprastų daržovių, tačiau paklausa ir populiarumas vis didėja. Lyg ir keista: visi juk mėgstame didesnius vaisius ir daržoves, bet mažyliai turi savų privalumų.

Kuo jos skiriasi?

Pagrindinis mini daržovių skirtumas, palyginti su įprastinėmis, – jų nereikia smulkinti, todėl tiek šviežiose, tiek verdamose ar kepamose išlieka daugiau vitaminų ir kitų naudingų medžiagų. Be to, ir paruošimo laikas trumpesnis. Teigiama, kad jose naudingų medžiagų yra daugiau negu įprastinėse daržovėse. Kitas mažylių privalumas tas, kad jos ne tik greitai paruošiamos, bet yra ir švelnesnio skonio nei jų didžiosios giminaitės, tad ir valgyti jas malonu. Todėl dažniausiai iš jų gaminami garnyrai, tampantys patiekalo ar ir viso stalo puošmena. Mini daržovės mėgstamos gurmanų, vis plačiau patiekiamos restoranuose, labai tinka vaikų maistui.

Darže, balkone, terasoje

Mažųjų daržovių kiekvienas mūsų gali užsiauginti savo darže, balkone arba terasoje. Dauguma jų veislių gana ankstyvos, tad sėti rekomenduojama balandžio mėnesį, o birželį jau galima ir derlių imti. Mažosios morkos maistui vartojamos praėjus 65 dienoms po sėjos. Žiedinius mini kopūstus pasėjus kovo mėnesį, birželį jau džiugins delne telpančios galvutės.

Šių daržovių įvairovė vis didėja. Sukurta nemažai „mažylių“ veislių ir hibridų:

Baltagūžiai kopūstai ‘Elisa‘, ‘Duncan‘, ‘Hispi‘, ‘Spitfire‘, raudongūžiai – ‘Primero‘, žiediniai – ‘Alpha‘, ‘Garant‘, ‘Idol‘, ‘Perfection‘.

Morkos ‘Amini‘, ‘Gregory‘, ‘Mignon‘, ‘Minicor‘, ‘Ideal‘.

Burokėliai ‘Action‘, ‘Dwergina‘, ‘Little Ball‘, ‘Monaco‘, ‘Wodan‘.

Kaliaropės ‘Kilpak‘, ‘Kolibri‘, ‘Korist‘, ‘Rolano‘.

Porai ‘Jolant‘, ‘King Richard‘, ‘Lavi‘.

Be šių daržovių, „mažylės“ dar būna ir salotos, patisonai, cukinijos, baklažanai, kukurūzai, vyšniniai ir slyviniai pomidorai, kornišono tipo agurkai ir pan. Apie juos – kiek plačiau.

„Jauni lapai“

Šiuo metu labai populiarūs žalumyninių daržovių mišiniai, vadinami „baby leaf“ („jauni lapai“). Šios salotos gaminamos iš jaunų augalų 5–7 cm dydžio lapų. Tokių salotų nereikia pjaustyti. Lapai būna įvairių spalvų ir formos, todėl jais labai tinka papuošti. Tokių salotų galima užsiauginti per 3–4 savaites. Auginamos daigyklose, pasėtos į stambesnius puodelius arba vazonėlius, pribertus durpių substrato. Šių salotų sėklų galima nusipirkti ir mūsų parduotuvėse. Tai mini salotos žaliais lapais ‘Lettony‘, ‘Alanet‘, raudonais lapais – ‘Redlo‘, ‘Oviret‘.

Agurkėliai

Turbūt jau daugelis pamėgę mažus konservuotus agurkėlius. Tai kornišono tipo agurkų veislių ir hibridų vaisiai. 2–3 dienų 3–5 cm ilgio agurkų užuomazgos vadinamos pikuliais, o 4–5 dienų 5–8 cm ilgio – kornišonais. Pastarųjų veislės ir hibridai: ‘Kaliopa‘, ‘Levina‘, ‘Claudine’, ‘Anulka‘, ’Rufus‘, ’Cornichon de Paris’. Šie agurkai auginami šiltnamyje, jų vaisius reikia skinti kasdien. Mažuosius agurkus ‘Ministar‘, ‘Printo‘ galima auginti vazone, jo tūris turėtų būti apie 20 l. Jie nemėgsta tiesioginės saulės, žemę derėtų parinkti purią ir derlingą, laistomi gausiai.

Pomidoriukų pasiūla

Šiuo metu dažname prekybos centre galima įsigyti mažų, vieno kąsnio dydžio pomidoriukų. Tai tam tikrų veislių ar hibridų pomidorai. Pagal vaisiaus formą jie dar vadinami vyšniniais ar slyviniais pomidorais. Vyšniniai pomidorų hibridai kekėje suformuoja 16–20 vaisių, jie sveria ne daugiau nei 25 g. Pailgi, apvalūs ar lašo formos vaisiai būna įvairių spalvų – geltoni, raudoni, rožiniai, oranžiniai, žali. Vyšninius pomidorus galima auginti balkonuose, vazonuose. Tik reikėtų pasirinkti veisles, formuojančias kompaktišką, 30–40 cm krūmą, jų būna ir svyrančių. Tokius pomidorus, pasėtus kovo mėn., galima auginti iki Naujųjų metų. Šių pomidorų veislių ir hibridų pasiūla nemaža. Tai ankstyvi vazoniniai pomidorai ‘Minibel‘ (2–3 cm skersmens vaisiai), ‘Balconi Red’ (ryškiai raudoni vaisiai), ‘Cherry Falls‘ ir kt. Žemaūgius pomidorus ‘Vilma‘, ‘Venus‘ galima auginti vazonuose kambaryje. Kiti smulkiavaisiai ar kekiniai pomidorai auginami šiltnamyje, balkone ar lauke.

’Black Cherry’ – vyšninių pomidorų veislė. Augalai aukšti, vaisiai sveria 15–20 g, aromatingi, saldūs, tamsiai raudoni su violetiniu atspalviu.

’Goldkrone’ – vynuoginių pomidorų veislė, auginama šiltnamiuose ir lauke. Augalai aukšti, kekėse subręsta daug mažų (15–20 g), apvalių, geltonų vaisių.

’Cherrola‘– vyšninių pomidorų hibridas. Vaisiai apvalūs, raudoni, sveria 20–30 g. Vienoje kekėje jų subręsta apie 20.

’Balkonzauber’ – ankstyvi, žemaūgiai (apie 40–50 cm aukščio) pomidorai , atsparūs ligoms. Vaisiai smulkūs, raudonos spalvos, 20–25 g svorio. Dera gausiai ir ilgai.

’Golden Cherry’– ankstyvas vyšninių pomidorų hibridas, auginamas šiltnamyje. Augalai 50–70 cm aukščio. Vaisiai sveria 20–30 g, labai skanūs.

‘Nectar’ – vidutinio ankstyvumo labai derlingas vynuoginių pomidorų hibridas. Auginamas stikliniuose ir plėvele dengtuose šiltnamiuose. Dera ilgomis kekėmis. Vaisiai apvalūs, raudoni, 3–3,4 cm skersmens, sveria 15–18 g. Smulkius pomidoriukus į salotas galima dėti nepjaustytus ar perpjautus tik pusiau.

Baklažanai, moliūgai, cukinijos

Mini baklažanai ‘Ophelia‘ ne tik dekoratyvūs, bet ir skanūs. Jų vaisiai maži, tik 6 cm ilgio. Sunoksta birželio mėnesį. Juos galima auginti 3–5 l talpos vazonuose saulėtoje ir šiltoje vietoje. O vazonuose ir šiltnamiuose mielai augs žemaūgės saldžiosios paprikos (50–60 cm aukščio) ir kitos jų rūšys smulkiais vaisiais.

Mažos cukinijų ir moliūgų užuomazgos – tarsi mini daržovės. Jų maži vaisiai skinami tris kartus per savaitę. Patiekalui puošti tiks ir žiedai, kurių skoniai kaip ir daržovių, tik švelnesni.

Mažųjų moliūgų ‘Baby Bear‘ vaisiai – 12–15 cm skersmens. Galima auginti ir vazonuose balkone, terasoje. Jų minkštimas tamsiai oranžinis, labai skanus. Cukinijos ‘Paladin‘, ‘Goldline‘ puikiai derės ir balkonuose, ir daržo lysvėje. Jei valgomos šviežios, 10–15 cm ilgio vaisiai skinami kas 2–4 dienas, o jei konservuojamos – kas 6 dienas. Mini patisonų pirmieji vaisiai skinami praėjus 50–60 dienų nuo sudygimo kas 2–3 dienos. Vaisių skersmuo – 4–5 cm. Gausiai derančias moliūgines daržoves derėtų skinti kasdien.

Mažosios daržovės auginamos taip pat, kaip ir įprastos, tik sėjamos tankiau. Atstumas tarp eilių joms turėtų būti 15 cm, tarp augalų eilėje – 2,5 cm (morkoms, ropėms, burokėliams), 15 cm – kopūstams ir salotoms, 30–50 cm – kukurūzams. Dirva mažylėms, kaip ir kitoms daržovėms, būtina tinkamai įdirbta, gausi maisto medžiagų. Augalams neturi trūkti šviesos, reikia stengtis, kad aukštesni augalai neužstotų žemesnių, taip pat palaikyti nuolatinę drėgmę, mulčiuoti dirvą.

Dr. Julė JANKAUSKIENĖ

  image description Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/02/28

Aplinkos ministras Panevėžio rajone: aplinkosaugos apribojimai išliks, tačiau biurokratinė našta mažės

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas antradienį darbo vizitą Panevėžio rajone pradėjo susitikimu su savivaldybės meru Antanu Pociumi. Savivaldybės vadovas su ministru ir gamtos apsaugos politikos grupės vyresniąja patarėja Justina Čunderova aptarė...
2024/02/28

Buvusiam Kauno savivaldybės administracijos direktoriui Viliui Šiliauskui – laisvės atėmimo bausmė

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir sugriežtino pirmos instancijos teismo skirtą bausmę, skirdamas 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimą buvusiam Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui Viliui &Scar...
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Daugiau apsaugos kokybiškiems ES žemės ūkio produktams

Europos Parlamentas (EP) galutinai pritarė ES taisyklių, kuriomis stiprinama vyno, spiritinių gėrimų ir žemės ūkio produktų geografinių nuorodų apsauga, reformai. Šiandien 520 narių balsavus už, 19 – prieš ir 64 susilaikius pri...
2024/02/28

Prasideda genėjimo sezonas: ką reikia žinoti gyventojams?

Įsibėgėjant pavasariui daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija (AM) primena, kaip tai daryti tinkamai, kad...
2024/02/28

Teismas: Lenkijos ADT turi atlyginti 0,6 mln. eurų nuostolį „Žemaitijos pienui“

Iš pieno perdirbimo bendrovės „Žemaitijos pienas“ sūrio įsigijusi ir be pardavėjos žinios jį trečiosioms šalims pardavusi Lenkijos įmonė ADT Lietuvos bendrovei turi atlyginti 0,63 mln. eurų nuostolį, patirtą dėl pareigos ...
2024/02/28

Į gimtuosius kraštus sugrįžtantys paukščiai kartu parneša ir paukščių gripo riziką

Su artėjančiu pavasariu prasideda ir paukščių migracija, o tai rimtas signalas suklusti naminių paukščių augintojams, kadangi pagrindiniai paukščių gripo nešiotojai ir platintojai – migruojantys, laukiniai vandens...
2024/02/28

Laiku pradėjus gydyti retą ligą, išgelbėta dviejų naujagimių gyvybė

Paskutinė vasario diena – Europos retųjų ligų diena. Kiekvienos specialybės gydytojams tenka gydyti retas ligas, kurių gydymas trunka visą gyvenimą.
2024/02/28

Sieks plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Indianos valstijos žemės ūkio instituto vadovų mokymo programos dalyviais, kurie atvyko susipažinti su Lietuvos žemės ūkiu, domėjosi Lietuvos prekybiniais santyk...