Ashburn +3,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Kov 2023
Ashburn +3,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Kov 2023

Dar vienas smūgis žemės ūkio sektoriui

2022/06/16


Finansų ministerija siūlo Nekilnojamojo turto (NT) mokesčio modelį, kai apmokestinami atskiri NT objektai, o ne bendra jų verčių suma. „Atvėrėme klausimą plačioms diskusijoms. Įstatymo įsigaliojimas, kada būtų daromos pirmosios įmokos, yra siūlomas 2025 m., todėl laiko diskusijoms tikrai turime, yra pasiūlytas ne pats projektas, o projekto projektas“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Šalies ekonomistai pastebi, kad naujasis NT mokestis labiausiai kirs šalies žemės ūkio sektoriui. Iki šiol žemės ūkio sektorius, kaip veikiantis didelės rizikos sąlygomis, turėjo įvairių mokestinių lengvatų. Dabar net ir už nenaudojamą ar labai trumpai veikloje naudojamą NT reikės mokėti mokesčius, kurių tarifą (0,1–3 proc.) nustatys kiekvienos savivaldybės taryba. Keleriopai didesnis tarifas bus taikomas apleistiems pastatams, neprižiūrimiems žemės plotams. Ūkininkai, fiziniai asmenys, beveik neturi nenaudojamų pastatų, o žemės ūkio bendrovės paveldėjo nemažai tik sezoniškai naudojamų statinių. Dėl to kooperatyvams, žemės ūkio bendrovėms gali tekti skaičiuoti nuostolius.

nt mokestisNT mokesčio įstatymo dešimties straipsnių pataisų projektą komentuoja Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) generalinis direktorius Jonas SVIDERSKIS:

„Pastaruoju metu šalies žemdirbiai pasigenda pastovumo – jų veiklą reguliuoja kelios (Aplinkos, Energetikos, Finansų) ministerijos, išskyrus pagrindinę žinybą – Žemės ūkio ministeriją. Ši stulbina savo neūkiškumu. Žemdirbiams kuriami nauji mokesčiai, apmokestinamas net balų vanduo, mažinamos mokestinės lengvatos, žemės ūkio bendrovės, kooperatyvai kiršinami su ūkininkais. Ypač tai būtų juntama įsigaliojus siūlomoms NT mokesčio pataisoms. Įstatymo projektu siūloma atsisakyti iki šiol galiojančios NT mokesčio lengvatos žemės ūkio juridiniams ir fiziniams asmenims. Absoliučiai nesuprantama, kodėl nustatomi skirtingi koeficientai, nors ir vieni, ir kiti subjektai užsiima ta pačia veikla. Tai iš principo nepriimtina dėl konkurencingumo iškraipymo.

LŽŪBA nuomone, sprendimas panaikinti šią lengvatą žemdirbiams šiuo sunkiu laikotarpiu, kai iki neregėtų aukštumų išaugusios trąšų, elektros, pašarinių priedų, dujų, augalų apsaugos priemonių ir kitų reikmių kainos, kai aukščiausiuose lygiuose kilęs susirūpinimas dėl apsirūpinimo maistu, būtų priimamas tikrai ne laiku. Kitos šalys elgiasi priešingai – ieško paramos šaltinių savo krašto žemdirbiams, kad jie išliktų konkurencingi, nes ekonominės krizės ir karo Ukrainoje akivaizdoje apsirūpinimo maistu klausimas tapo labai aktualus. Be to, žemės ūkyje kai kurie pastatai naudojami labai sezoniškai ir jie nesudaro prielaidų sukurti aukštos pridėtinės vertės kaip NT mieste.

Negana to, absoliučiai daugumai gamybinių pastatų, esančių kaime, mokestinės vertės Registrų centro masinio vertinimo metu net nėra nustatytos.

Numatytas įvesti NT mokestis taptų ypač sunkiai pakeliama našta mišriems ūkiams, užsiimantiems pieno gamyba, nes ten pastatų daugiausia. Tai dar labiau skatintų atsisakyti šios veiklos, kai jau ir taip pienininkystės ūkių kasmet stipriai mažėja.

LŽŪBA prieš keletą dienų kreipėsi į Finansų ir Žemės ūkio ministerijų vadovus, pareiškusi, kad nepritaria NT mokesčio žemės ūkio veikla užsiimantiems subjektams įvedimui ir prašo šias nuostatas išbraukti iš įstatymo projekto. Minėtas teisės aktas, kaip teigia Finansų ministerija, bus naudingas savivaldybėms, jos surinks didesnį biudžetą, tačiau žemdirbių pozicijos susilpnės, sektorius nuskurs, išaugs bankrotų skaičius, o tai – didžiulė grėsmė dabartinės geopolitinės situacijos sąlygomis.“

  Redakcijos nuotrauka 2022.06.16

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS

Susijusios temos - skaitykite: nekilnojamojo turto mokestis, Jonas Sviderskis, naujasis NT mokestis, Finansų ministerija

Dalintis

2023/03/20

Trumposios maisto tiekimo grandinės: ko trūksta proveržiui?

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto profesorė  dr. Vilma ATKOČIŪNIENĖ dalijasi įžvalgomis apie iššūkius, kylančius trumpųjų maisto tiekimo grandinių plėtrai.
2023/03/20

Nauji GAAB standartai ir ekoschemos – iššūkiai ir galimybės

Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.
2023/03/20

Pasaulinei Žemės dienai – unikali ledo instaliacija Vilniuje

Minint pasaulinę Žemės dieną, vilniečių ir sostinės svečių žvilgsnius traukia unikali tirpstančio ledo instaliacija. Tai manifestas, kviečiantis atkreipti visuomenės dėmesį į destruktyvų žmogaus santykį su aplinka bei skatinimas domėtis aplinkosau...
2023/03/20

Po dvejų metų pertraukos Lietuvoje – vėl paukščių gripo židinys

Praėjusios savaitės pabaigoje Varėnos r. sav. Matuizų sen., Urkionių k., esančiame nedideliame ūkyje, kuriame buvo laikomi 34 naminiai paukščiai, nustatytas labai patogeniškas H5N1 potipio paukščių gripas (LPPG). Aplink pauk&s...
2023/03/20

Ragina laiku pasirūpinti burnos sveikata

Kovo 20-ąją, minint Pasaulinę burnos sveikatos dieną,  ligonių kasos drauge su medikais kviečia savo burnos ir dantų sveikata pradėti rūpintis daug atsakingiau: nepamiršti burnos higienos, tikrintis dantis profilaktiškai, o jiem...
2023/03/20

Bankų apklausa: naujų paskolų paklausa ir bankų norima prisiimti rizika mažėja

Pabrangęs skolinimasis, santūresni lūkesčiai dėl ateities ir įmonių investicijų atidėjimas sumažino paskolų paklausą, rodo naujausia Lietuvos banko atlikta komercinių bankų apklausa. Be to, ir patys bankai atsargiau vertina riziką ir kelia skolini...
2023/03/20

Konkurencijos taryba: laikinasis solidarumo įnašas gali iškreipti konkurenciją

Konkurencijos tarybos nuomone, Finansų ministerijos planuojamas laikinasis solidarumo įnašas, kurį turėtų mokėti dalis kredito įstaigų, gali iškreipti konkurenciją rinkoje ir pažeisti valstybės pagalbos taisykles.
2023/03/20

Svarbiausia – išmokti džiaugtis ir netapti vejos tarnais

Akivaizdu, kad pilkų, asfaltuotų privačių kiemų era baigėsi ir jau neįsivaizduojame sodybos be žolynėlio. Diskusijos dėl vejos praktiškumo liko antrame plane, bet vis dažniau karštai pasiginčijame, kaip ji turėtų atrodyti, ar būtina ...
2023/03/20

K. Navickas: pieno rinkoje gerų ženklų nematome

Vilnius, kovo 20 d. (BNS). Pieno rinkoje daug žadančių gerų ženklų nematyti, sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, į Briuselį atvykęs tartis dėl finansinės Europos Komisijos (EK) paramos Lietuvos pieno ūkiams.