Columbus +22,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 8 Geg 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 8 Geg 2024

Apie ką Seime galvoja protingi dėdės ir tetos?

2022/12/09


Timui (vardas pakeistas) dvidešimt. Bet tiek jam neduočiau. Pirmą kartą atėjęs, akių į mane nepakėlė. Antrą kartą atvykęs, prisipažino, jog nenorėjo, kad jas matyčiau. Šįkart drąsesnis, nors toks pat vangus ir apatiškas. Turi įpareigojimą dalyvauti elgesį keičiančioje programoje – reikalaudamas pinigų, stumdė mamą. Teistas jau du kartus, dar vienas teismas laukia. Timas mano, kad šį kartą gaus realią bausmę, mat, gatvėje grobdamas rankinę, sumušė senyvą moterį.  

– Bijai? – klausiu.

– Ne, o ko? Brolis sėdi, gal pas jį pateksiu.

Timo brolis vyresnis, sėdi už vagystes ir plėšimus.

– Timai, ar vartoji narkotikus?

– Dabar jau ne.

Tylime ir žiūrime vienas į kitą.

– Iš tikrųjų, tai vartoju. Rūkau. O ką taip matosi?

– Matosi, Timai. Seniai?

– Oi, seniai. Gal aštuoni metai jau.

– Nors ne kartą esu girdėjusi, nuo kokio amžiaus jaunimas pradeda rūkyti žolę, bet kiekvieną kartą man sugniaužia krūtinę ir norisi rėkti iš nevilties. Kaip? Jūs man pasakykite – kaip? Kaip tokio amžiaus – 10–12 metų vaikai įsitraukia į psichiką veikiančių medžiagų vartojimą?

– Pirmą kartą tai brolis pasiūlė, paskui jau ir su draugais rasdavom. Visi dabar žino, kur gauti, kiek kainuoja. Visi aplink vartoja. Aš tai tik rūkau. Ne, dar esam su draugais kažkokių tablečių gavę, tada tai baisu buvo. Pažiūrėjau į draugą ir pamačiau, kad draugo galva pasidarė kvadratinė. Išsigandau, eina sau, daugiau tablečių neėmiau. O ką, jūs, atseit, niekad nebandėt?

– Nebandžiau, Timai, niekad. Turbūt todėl, kad tuomet, kai buvau 12-metė, tais laikais narkotikų vartojimas buvo smerkiamas, nepateisinamas, mums buvo įdiegta, kad narkotikai – blogis.

– Ai, žinau, pasakojo senis toks.

Timas kalba, lėtai rinkdamas žodžius, kartais nutyla, kai kada atrodo, kad jo čia nėra. Vangus, apatiškas. Prieš atsakydamas, tyli, ir man kaskart atrodo, kad nebeatsakys.

– Nerandi žodžių? Ilgai galvoji.

– Nesigalvoja man...

– Gal dėl tos žolės, kaip manai?  

Tyli.

– Pas mane nemažai ateina jaunų žmonių, kurie ką nors vartoja, dažniausiai sako, kad rūko. Jei rūko jau kurį laiką, tai nesimoko, nedirba, kartais kažką svajoja, bet nieko nedaro. Blogėja atmintis, atsiranda depresija, apatija. Arba nerimas, baimė, agresija.

– Gali būti... Bet ne, nes o kodėl Seimas nori bausmes nuimti? Tai, matyt, nieko blogo ta žolė nedaro. Juk ten protingi dėdės ir tetos.

– Ką man pasakyti tam vaikui? Šiandien jau išleidžiu per duris.

– Nes pasakyti, prieš pasakant vaikui (o gal – tūkstančiams Lietuvos vaikų), reikėtų tiems protingiems dėdėms ir tetoms. Tiems, kuriems neberūpi, kas bus su vaikais ir su ateities Lietuva. O gal tiems, kurie tiesiog nesupranta. Už mažo kiekio narkotikų laikymą savo (!) reikmėms baudžiama nebus. Timas man pasakojo, jog tas, iš kurio ima, niekada ir neturi daugiau, kaip tik vieną dozę. Daugiau tiesiog nesinešioja - kam ta rizika. Narkotikų platintojas nesinešioja daugiau nei vieną dozę, o tai yra mažas kiekis, apie kurį bet kada galės pasakyti – „čia tik savo reikmėms“.

Žolės rūkymas itin žalingas paauglių psichikai, kognityviniams procesams ir emocinei būsenai. Mūsų moksleivių (ne)gebėjimai ir prasti rezultatai galimai koreliuoja su žolės rūkymu. Neretas susigundo ir kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis. Jauni žmonės gali likti sužaloti visam gyvenimui – dalis jų niekada nekurs jokios pridėtinės vertės valstybei, nes jų galvos tiesiog negalvos. Dar blogiau – dalis jų parazituos, darys nusikaltimus, engs artimuosius. Labai veiksmingo gydymo nėra. Kol žmogus dar neįnikęs, tol ir suprasti sunku. O kai išsivysto priklausomybė, nedaug kas veikia.

Visų sugaudyti nebus įmanoma – tiek platintojų, tiek vartotojų. Per prievartą siunčiami gydytis, neturės jokios motyvacijos tam, juolab priklausomybė nuo jauno amžiaus veikia ir valią, ir intelektą. Nepaisant sėkmingų sveikimo istorijų, nesėkmingų istorijų ir tragiškų likimų yra daug daugiau.

– Timai, protingi dėdės ir tetos turėtų galvoti apie tai, kad vaikams ir jaunimui nebūtų prieinami narkotikai apskritai. O jei nutiktų taip, kad kas nors siūlytų, tu, Timai, ir kiti tokie vaikai, kaip tu, žinomumėt, jog narkotikai yra blogis ir niekada niekada nereikia jų bandyti. Nė vieno karto, jokioms reikmėms.

Ne, narkotikų dekriminalizavimas, o jų demonizavimas, man regis, būtų protingiau ir valstybei naudingiau. Kad vaikai nuo mažens žinotų, ko jiems niekada nereikia bandyti, žinotų pasekmes ir ugdytų valią atsispirti. Tai šiuo klausimu, – kaip sukurti stiprią narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų prevenciją ir antirek­-lamą, – ir turėtų padirbėti protingi dėdės ir tetos, Timai.

Atleisk man, jeigu jie neišgirs...

 

Psichologė, kognityvinės elgesio terapijos konsultantė Dovilė BUBNIENĖ

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/07

VRK: šiandien prie balsadėžių atėjo per 40 tūkst. rinkėjų

VRK duomenimis, pirmąją išankstinio balsavimo dieną Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo daugiau kaip 40,6 tūkst. rinkėjų. Tai yra 1,7 proc. nuo bendro visų rinkėjų skaiči...
2024/05/07

Ministerija nustatė aiškesnius reikalavimus apsauginėms juostoms ir pagrioviams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), atsižvelgusi į pasiūlymus, pakeitė Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB), taikomų nuo 2023 metų, aprašą. Tikimasi, kad pakeitimai ūkininkams įneš daugiau ai&scaro...
2024/05/07

Prasidėjo pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

Šiandien prasideda pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, kurios metu iš orlaivių yra mėtomi jaukai, kurių viduje yra vakcina, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). 
2024/05/07

KTU mokslininkė apie amžinuosius teršalus: nematomas pavojus, slypintis mūsų lėkštėse, namuose ir už jų ribų

Maistą gaminate nesvylančios dangos keptuvėje, ruošiate kukurūzų spragėsius mikrobangų krosnelėje, naudojate kontaktinius lęšius, dantų siūlą ar dekoratyvinę kosmetiką? Galite būti tikri – esate veikiami amžinųjų teršalų.
2024/05/07

EK leido išmokėti 14,9 mln. eurų Lietuvai pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę

Šiandien Europos Komisija (EK) leido išmokėti Lietuvai 14,9 mln. eurų (atėmus išankstinį finansavimą) pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (RRF).
2024/05/07

Be maisto neapsieiname. Ar apsieisime be žemės ūkio?

Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) ir kitos žemdirbiams atstovaujančios organizacijos nepaliauja belstis į valdžios institucijų duris dėl padėties žemės ūkyje. Tačiau nei trys visuotinai išreikšti žemdirbių nepasitikėjimai žemės ūkio ...
2024/05/07

Žievėgraužio tipografo aktyvumas eglynuose rekordiškai ankstyvas

Kovo pabaigoje buvęs rekordinis orų atšilimas inicijavo netipiškai ankstyvą žievėgraužio tipografo vabalų skraidymo pradžią. Skraidymas prasidėjo 3–4 savaitėmis anksčiau nei įprasta. Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Mi&s...
2024/05/07

Smulkieji ūkininkai raginami sąžiningai konkuruoti dėl paramos

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia smulkiųjų ūkininkų, šiuo metu teikiančių paramos paraiškas, dėmesį, kad atvejai, kuomet pareiškėjai, tikėdamiesi gauti papildomų atrankos balų, prieš teikdami paraišk...
2024/05/07

Į Lietuvą atkeliauja mobilus „konsultacijų kabinetas“: kviečia suprasti, kaip kovojame su vėžiu

Vien mintis apie vėžio diagnozę daugeliui kelia didžiulę baimę, nors net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti gyvenant sveikiau, o nustačius ankstyvoje stadijoje, vėžys dažniausiai išgydomas. Visgi žinių apie vėžį ir jo gydymą dažna...