Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

„Sužibėk Botanikos sode!“

2022/12/22


Širdyse suskambant šventinėms melodijoms, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos botanikos sodas draugus ir gamtos mylėtojus tradiciškai pakvietė į gamtos grožiu spinduliuojantį renginį „Sužibėk Botanikos sode!“ Šventėje daug dėmesio skirta „gyvai“ šviesai: fakelų, laužų ir žibintų ugniai. Pagrindinė idėja – ramus pasivaikščiojimas žiemojančiame sode, neblaškomas garsios muzikos, scenos ar minios, o tamsioje gamtos ramybėje atsipalaidavimo ieškančiojo neakina ryškios dirbtinės šviesos.

Galėjo sužibėti kiekvienas

Priešingai nei centrinės miestų aikštės, sodas apšviečiamas ne visas, kad išliktų paslaptingas, o lankytojai pakviesti atvykti su šviesos šaltiniais, kad pasišviesdami galėtų jį tyrinėti ir prisidėtų prie bendros švieselių simfonijos.

Augalai yra nuostabūs net žiemą, pasak šviesaus atminimo gamtininko, Botanikos sodo ir gamtos muziejaus Šiauliuose įkūrėjo Stasio Gliaudžio, nes juos sukūrė garsioji menininkė Gamta. Ne vienas yra išsakęs pastabą, kad renginio pavadinime trūksta kablelio, vis dėlto, dėl ką tik minėtos priežasties jo tikrai netrūksta.

Stori sniego patalai suteikė progą suformuoti maršrutus pro dailiausias sodo vietas, tik dangą nukasant reikiamose vietose.

Nepamirštamos aplinkosauginės idėjos

Neatskiriama renginio dalis – floristinių darbų parodos, kurių tema kasmet keičiasi, bet reikalavimai – ne: darbai turi būti kuo natūralesni, sukurti iš atsinaujinančių medžiagų, gamtinių ir/arba antrinių žaliavų, tų, kurių randame buityje. Pirmąsias naudojo Šiauliuose kuriantys floristai ar besipraktikuojantys šiauliečiai, o antrąsias – moksleiviai, kurių kasdieninėje darbotvarkėje aplinkosauginės idėjos tikrai ne paskutinėje vietoje, ir globalių pokyčių fone tai nuteikia labai optimistiškai.

Sodo akcentas – papuošta eglutė rankų darbo žaislais iš šieno, vytelių, kankorėžių, džiovintų augalų bei kitų detalių. Žaliaskarės apšvietimas sukurtas dekoruotais žibintais iš buityje nebenaudojamų stiklainių.

Šventės pabaigoje, tradiciškai, susibūrėme prie laužo diskusijoms neišsemiama tema, apie pagarbą gamtai per tvarią gyvenseną, kuri apima sodininkavimą, buitį, floristinę veiklą, daug daugiau nei galima tikėtis, turbūt visas mūsų gyvenimo sferas.

Šviečiančios floristinės kompozicijos iš gamtinių medžiagų

Šiais metais, organizuodami šventę, kvietėme 1–12 klasių mokinius, besimokančius suaugusiuosius, mėgėjus ir profesionalius floristus dalyvauti parodoje–konkurse „Sietynų šviesa“.

Kurdami dalyviai kompozicijose naudojo tik natūralias gamtines ir antrines žaliavas, tačiau nenaudojo gamtinės žaliavos iš Lietuvos retųjų ir įtrauktų į Raudonąją knygą augalų bei maisto produktų.

Iš viso sulaukėme šešių įspūdingo grožio floristinių sietynų. Šiuos darbus parodai –konkursui pristatė Panevėžio mokymo centro Joniškėlio mokymo skyrius („Kalėdų rytą lelija pražydo...“), „Smilgų miškas“ („Miško žibintas“), Gėlių ir dovanų namai „Plukė“ („Girios sietynas“), „Dovilė Fitodizainas“ („Žiemos paslaptis“), Viktorija Kazlauskienė („Sidabrinis miškas“), Bronė Janiškienė („Gėle pražydęs...“). Prie parodos prisidėjome ir mes, sodiečiai, sukurdami sietyną „Sodininkystės ratu“. Daug žibintų sukurė Šiaulių Medelyno progimnazijos 5–8 kl. mokiniai.

Šilčiausia padėka visiems kūrėjams už sukurtus floristinius darbus parodai–konkursui „Sietynų šviesa“.

Laureatu išrinktas įstabaus grožio Floristinės studijos „Smilgų miško“ sietynas „Miško žibintas“. Darbas buvo sukurtas iš panaudotų reikmenų, reikalingų ir naudojamų prižiūrint sodą: vazono laikiklio, augalų atramos, vielinės tvoros, panaudoto kibirėlio bei gamtinės medžiagos. Dėkojame autorei Vitalijai Kubeckienei už tokią sodišką darbo idėją.

Kuo kvepia Kalėdos ir miškas?

Renginio metu netrūko aktyvių veiklų. Šventiškai puoštame šiltnamyje įkūrėme aromatų kampelį – kuo kvepia Kalėdos, miškas. Uostant eterinius augalų aliejus, kvietėme prisiminti ir vasaros kvapą.

Kalėdos kvepėjo sibirinių kėnių, imbierų, apelsinų, gvazdikėlių, cinamono kvapais. Miško stotelė – pušimi, vidurvasario liepų žiedų kvapu. Stabtelėjusius pievų kvapų kompozicijoje, prisiminimai nukėlė į vasarą, mėgaujantis čiobrelių, vingiorykštės kvapais.

Malonius kvapus skleidė aromatai, tinkantys kvepalams gaminti: levandos, bergamotės, gardenijos žiedų aromatai, įvairios maloniai kvepiančios dervos.

Kokius kvapus galime užuosti (pajusti) senoje vaistinėje? Gal kamparo, vaistinių ramunių ar eukalipto? Malonu buvo stebėti, kiek teigiamų emocijų ir prisiminimų gali kelti augalų kvapai šventės lankytojams.

Smagios dirbtuvės tėveliams ir vaikams

Vaikai nenuobodžiavo, nes linksminosi su išradinguoju Nykštuku, tėveliai kūrė žibintus iš nebenaudojamo stiklainio su smagumynų mokytoja Lina Giedrimienė (LPF „Dinozauras“), piešė žibintą akriliniais dažais, vadovaujant menininkei Birutė Kuicienei, klausėsi Šiaulių humanitarinės studijos „Plėviasparniai“ eilių. Sodiečiai kūrybinėse edukacijose suaugusiems siūlė pasigaminti šienu ir džiovintais žiedais kvepiantį eglutės žaisliuką, o vaikai nenuobodžiavo gamindami eglutės dekoraciją iš žaliųjų spygliuočių šakų.

Nepabūgusieji gana žemos oro temperatūros, mėgavosi įvairiausia, sode išaugintų žolelių arbata. Vienas lankytojas atsiliepė tokiais žodžiais: „...šalta, bet kaip gražu ir šilta kitaip...“

Renginys yra projekto „Gamtos laboratorija Šiauliuose“ dalis, kurį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė, todėl įėjimas visiems buvo nemokamas.

 

Parengta pagal VU Šiaulių akademijos botanikos sodo informaciją

VU Šiaulių akademijos botanikos sodo archyvo nuotraukos

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Benzinas Lenkijoje vėl pigesnis nei Lietuvoje

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje pakito skirtingai: benzinas pabrango 0,3 proc., o dyzelinas atpigo 0,6 procento. Benzinas brangsta jau penktą savaitę iš eilės, o dyzelinas atpigo po trijų savaičių brangimo. Bet dabar pir...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...