Priešingai nei centrinės miestų aikštės, sodas apšviečiamas ne visas, kad išliktų paslaptingas, o lankytojai pakviesti atvykti su šviesos šaltiniais, kad pasišviesdami galėtų jį tyrinėti ir prisidėtų prie bendros švieselių simfonijos.
Augalai yra nuostabūs net žiemą, pasak šviesaus atminimo gamtininko, Botanikos sodo ir gamtos muziejaus Šiauliuose įkūrėjo Stasio Gliaudžio, nes juos sukūrė garsioji menininkė Gamta. Ne vienas yra išsakęs pastabą, kad renginio pavadinime trūksta kablelio, vis dėlto, dėl ką tik minėtos priežasties jo tikrai netrūksta.
Stori sniego patalai suteikė progą suformuoti maršrutus pro dailiausias sodo vietas, tik dangą nukasant reikiamose vietose.
Neatskiriama renginio dalis – floristinių darbų parodos, kurių tema kasmet keičiasi, bet reikalavimai – ne: darbai turi būti kuo natūralesni, sukurti iš atsinaujinančių medžiagų, gamtinių ir/arba antrinių žaliavų, tų, kurių randame buityje. Pirmąsias naudojo Šiauliuose kuriantys floristai ar besipraktikuojantys šiauliečiai, o antrąsias – moksleiviai, kurių kasdieninėje darbotvarkėje aplinkosauginės idėjos tikrai ne paskutinėje vietoje, ir globalių pokyčių fone tai nuteikia labai optimistiškai.
Sodo akcentas – papuošta eglutė rankų darbo žaislais iš šieno, vytelių, kankorėžių, džiovintų augalų bei kitų detalių. Žaliaskarės apšvietimas sukurtas dekoruotais žibintais iš buityje nebenaudojamų stiklainių.
Šventės pabaigoje, tradiciškai, susibūrėme prie laužo diskusijoms neišsemiama tema, apie pagarbą gamtai per tvarią gyvenseną, kuri apima sodininkavimą, buitį, floristinę veiklą, daug daugiau nei galima tikėtis, turbūt visas mūsų gyvenimo sferas.
Šiais metais, organizuodami šventę, kvietėme 1–12 klasių mokinius, besimokančius suaugusiuosius, mėgėjus ir profesionalius floristus dalyvauti parodoje–konkurse „Sietynų šviesa“.
Kurdami dalyviai kompozicijose naudojo tik natūralias gamtines ir antrines žaliavas, tačiau nenaudojo gamtinės žaliavos iš Lietuvos retųjų ir įtrauktų į Raudonąją knygą augalų bei maisto produktų.
Iš viso sulaukėme šešių įspūdingo grožio floristinių sietynų. Šiuos darbus parodai –konkursui pristatė Panevėžio mokymo centro Joniškėlio mokymo skyrius („Kalėdų rytą lelija pražydo...“), „Smilgų miškas“ („Miško žibintas“), Gėlių ir dovanų namai „Plukė“ („Girios sietynas“), „Dovilė Fitodizainas“ („Žiemos paslaptis“), Viktorija Kazlauskienė („Sidabrinis miškas“), Bronė Janiškienė („Gėle pražydęs...“). Prie parodos prisidėjome ir mes, sodiečiai, sukurdami sietyną „Sodininkystės ratu“. Daug žibintų sukurė Šiaulių Medelyno progimnazijos 5–8 kl. mokiniai.
Šilčiausia padėka visiems kūrėjams už sukurtus floristinius darbus parodai–konkursui „Sietynų šviesa“.
Laureatu išrinktas įstabaus grožio Floristinės studijos „Smilgų miško“ sietynas „Miško žibintas“. Darbas buvo sukurtas iš panaudotų reikmenų, reikalingų ir naudojamų prižiūrint sodą: vazono laikiklio, augalų atramos, vielinės tvoros, panaudoto kibirėlio bei gamtinės medžiagos. Dėkojame autorei Vitalijai Kubeckienei už tokią sodišką darbo idėją.
Renginio metu netrūko aktyvių veiklų. Šventiškai puoštame šiltnamyje įkūrėme aromatų kampelį – kuo kvepia Kalėdos, miškas. Uostant eterinius augalų aliejus, kvietėme prisiminti ir vasaros kvapą.
Kalėdos kvepėjo sibirinių kėnių, imbierų, apelsinų, gvazdikėlių, cinamono kvapais. Miško stotelė – pušimi, vidurvasario liepų žiedų kvapu. Stabtelėjusius pievų kvapų kompozicijoje, prisiminimai nukėlė į vasarą, mėgaujantis čiobrelių, vingiorykštės kvapais.
Malonius kvapus skleidė aromatai, tinkantys kvepalams gaminti: levandos, bergamotės, gardenijos žiedų aromatai, įvairios maloniai kvepiančios dervos.
Kokius kvapus galime užuosti (pajusti) senoje vaistinėje? Gal kamparo, vaistinių ramunių ar eukalipto? Malonu buvo stebėti, kiek teigiamų emocijų ir prisiminimų gali kelti augalų kvapai šventės lankytojams.
Vaikai nenuobodžiavo, nes linksminosi su išradinguoju Nykštuku, tėveliai kūrė žibintus iš nebenaudojamo stiklainio su smagumynų mokytoja Lina Giedrimienė (LPF „Dinozauras“), piešė žibintą akriliniais dažais, vadovaujant menininkei Birutė Kuicienei, klausėsi Šiaulių humanitarinės studijos „Plėviasparniai“ eilių. Sodiečiai kūrybinėse edukacijose suaugusiems siūlė pasigaminti šienu ir džiovintais žiedais kvepiantį eglutės žaisliuką, o vaikai nenuobodžiavo gamindami eglutės dekoraciją iš žaliųjų spygliuočių šakų.
Nepabūgusieji gana žemos oro temperatūros, mėgavosi įvairiausia, sode išaugintų žolelių arbata. Vienas lankytojas atsiliepė tokiais žodžiais: „...šalta, bet kaip gražu ir šilta kitaip...“
Renginys yra projekto „Gamtos laboratorija Šiauliuose“ dalis, kurį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė, todėl įėjimas visiems buvo nemokamas.
Parengta pagal VU Šiaulių akademijos botanikos sodo informaciją
VU Šiaulių akademijos botanikos sodo archyvo nuotraukos