Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

„Sužibėk Botanikos sode!“

2022/12/22


Širdyse suskambant šventinėms melodijoms, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos botanikos sodas draugus ir gamtos mylėtojus tradiciškai pakvietė į gamtos grožiu spinduliuojantį renginį „Sužibėk Botanikos sode!“ Šventėje daug dėmesio skirta „gyvai“ šviesai: fakelų, laužų ir žibintų ugniai. Pagrindinė idėja – ramus pasivaikščiojimas žiemojančiame sode, neblaškomas garsios muzikos, scenos ar minios, o tamsioje gamtos ramybėje atsipalaidavimo ieškančiojo neakina ryškios dirbtinės šviesos.

Galėjo sužibėti kiekvienas

Priešingai nei centrinės miestų aikštės, sodas apšviečiamas ne visas, kad išliktų paslaptingas, o lankytojai pakviesti atvykti su šviesos šaltiniais, kad pasišviesdami galėtų jį tyrinėti ir prisidėtų prie bendros švieselių simfonijos.

Augalai yra nuostabūs net žiemą, pasak šviesaus atminimo gamtininko, Botanikos sodo ir gamtos muziejaus Šiauliuose įkūrėjo Stasio Gliaudžio, nes juos sukūrė garsioji menininkė Gamta. Ne vienas yra išsakęs pastabą, kad renginio pavadinime trūksta kablelio, vis dėlto, dėl ką tik minėtos priežasties jo tikrai netrūksta.

Stori sniego patalai suteikė progą suformuoti maršrutus pro dailiausias sodo vietas, tik dangą nukasant reikiamose vietose.

Nepamirštamos aplinkosauginės idėjos

Neatskiriama renginio dalis – floristinių darbų parodos, kurių tema kasmet keičiasi, bet reikalavimai – ne: darbai turi būti kuo natūralesni, sukurti iš atsinaujinančių medžiagų, gamtinių ir/arba antrinių žaliavų, tų, kurių randame buityje. Pirmąsias naudojo Šiauliuose kuriantys floristai ar besipraktikuojantys šiauliečiai, o antrąsias – moksleiviai, kurių kasdieninėje darbotvarkėje aplinkosauginės idėjos tikrai ne paskutinėje vietoje, ir globalių pokyčių fone tai nuteikia labai optimistiškai.

Sodo akcentas – papuošta eglutė rankų darbo žaislais iš šieno, vytelių, kankorėžių, džiovintų augalų bei kitų detalių. Žaliaskarės apšvietimas sukurtas dekoruotais žibintais iš buityje nebenaudojamų stiklainių.

Šventės pabaigoje, tradiciškai, susibūrėme prie laužo diskusijoms neišsemiama tema, apie pagarbą gamtai per tvarią gyvenseną, kuri apima sodininkavimą, buitį, floristinę veiklą, daug daugiau nei galima tikėtis, turbūt visas mūsų gyvenimo sferas.

Šviečiančios floristinės kompozicijos iš gamtinių medžiagų

Šiais metais, organizuodami šventę, kvietėme 1–12 klasių mokinius, besimokančius suaugusiuosius, mėgėjus ir profesionalius floristus dalyvauti parodoje–konkurse „Sietynų šviesa“.

Kurdami dalyviai kompozicijose naudojo tik natūralias gamtines ir antrines žaliavas, tačiau nenaudojo gamtinės žaliavos iš Lietuvos retųjų ir įtrauktų į Raudonąją knygą augalų bei maisto produktų.

Iš viso sulaukėme šešių įspūdingo grožio floristinių sietynų. Šiuos darbus parodai –konkursui pristatė Panevėžio mokymo centro Joniškėlio mokymo skyrius („Kalėdų rytą lelija pražydo...“), „Smilgų miškas“ („Miško žibintas“), Gėlių ir dovanų namai „Plukė“ („Girios sietynas“), „Dovilė Fitodizainas“ („Žiemos paslaptis“), Viktorija Kazlauskienė („Sidabrinis miškas“), Bronė Janiškienė („Gėle pražydęs...“). Prie parodos prisidėjome ir mes, sodiečiai, sukurdami sietyną „Sodininkystės ratu“. Daug žibintų sukurė Šiaulių Medelyno progimnazijos 5–8 kl. mokiniai.

Šilčiausia padėka visiems kūrėjams už sukurtus floristinius darbus parodai–konkursui „Sietynų šviesa“.

Laureatu išrinktas įstabaus grožio Floristinės studijos „Smilgų miško“ sietynas „Miško žibintas“. Darbas buvo sukurtas iš panaudotų reikmenų, reikalingų ir naudojamų prižiūrint sodą: vazono laikiklio, augalų atramos, vielinės tvoros, panaudoto kibirėlio bei gamtinės medžiagos. Dėkojame autorei Vitalijai Kubeckienei už tokią sodišką darbo idėją.

Kuo kvepia Kalėdos ir miškas?

Renginio metu netrūko aktyvių veiklų. Šventiškai puoštame šiltnamyje įkūrėme aromatų kampelį – kuo kvepia Kalėdos, miškas. Uostant eterinius augalų aliejus, kvietėme prisiminti ir vasaros kvapą.

Kalėdos kvepėjo sibirinių kėnių, imbierų, apelsinų, gvazdikėlių, cinamono kvapais. Miško stotelė – pušimi, vidurvasario liepų žiedų kvapu. Stabtelėjusius pievų kvapų kompozicijoje, prisiminimai nukėlė į vasarą, mėgaujantis čiobrelių, vingiorykštės kvapais.

Malonius kvapus skleidė aromatai, tinkantys kvepalams gaminti: levandos, bergamotės, gardenijos žiedų aromatai, įvairios maloniai kvepiančios dervos.

Kokius kvapus galime užuosti (pajusti) senoje vaistinėje? Gal kamparo, vaistinių ramunių ar eukalipto? Malonu buvo stebėti, kiek teigiamų emocijų ir prisiminimų gali kelti augalų kvapai šventės lankytojams.

Smagios dirbtuvės tėveliams ir vaikams

Vaikai nenuobodžiavo, nes linksminosi su išradinguoju Nykštuku, tėveliai kūrė žibintus iš nebenaudojamo stiklainio su smagumynų mokytoja Lina Giedrimienė (LPF „Dinozauras“), piešė žibintą akriliniais dažais, vadovaujant menininkei Birutė Kuicienei, klausėsi Šiaulių humanitarinės studijos „Plėviasparniai“ eilių. Sodiečiai kūrybinėse edukacijose suaugusiems siūlė pasigaminti šienu ir džiovintais žiedais kvepiantį eglutės žaisliuką, o vaikai nenuobodžiavo gamindami eglutės dekoraciją iš žaliųjų spygliuočių šakų.

Nepabūgusieji gana žemos oro temperatūros, mėgavosi įvairiausia, sode išaugintų žolelių arbata. Vienas lankytojas atsiliepė tokiais žodžiais: „...šalta, bet kaip gražu ir šilta kitaip...“

Renginys yra projekto „Gamtos laboratorija Šiauliuose“ dalis, kurį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė, todėl įėjimas visiems buvo nemokamas.

 

Parengta pagal VU Šiaulių akademijos botanikos sodo informaciją

VU Šiaulių akademijos botanikos sodo archyvo nuotraukos

Dalintis
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...