Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

„Sužibėk Botanikos sode!“

2022/12/22


Širdyse suskambant šventinėms melodijoms, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos botanikos sodas draugus ir gamtos mylėtojus tradiciškai pakvietė į gamtos grožiu spinduliuojantį renginį „Sužibėk Botanikos sode!“ Šventėje daug dėmesio skirta „gyvai“ šviesai: fakelų, laužų ir žibintų ugniai. Pagrindinė idėja – ramus pasivaikščiojimas žiemojančiame sode, neblaškomas garsios muzikos, scenos ar minios, o tamsioje gamtos ramybėje atsipalaidavimo ieškančiojo neakina ryškios dirbtinės šviesos.

Galėjo sužibėti kiekvienas

Priešingai nei centrinės miestų aikštės, sodas apšviečiamas ne visas, kad išliktų paslaptingas, o lankytojai pakviesti atvykti su šviesos šaltiniais, kad pasišviesdami galėtų jį tyrinėti ir prisidėtų prie bendros švieselių simfonijos.

Augalai yra nuostabūs net žiemą, pasak šviesaus atminimo gamtininko, Botanikos sodo ir gamtos muziejaus Šiauliuose įkūrėjo Stasio Gliaudžio, nes juos sukūrė garsioji menininkė Gamta. Ne vienas yra išsakęs pastabą, kad renginio pavadinime trūksta kablelio, vis dėlto, dėl ką tik minėtos priežasties jo tikrai netrūksta.

Stori sniego patalai suteikė progą suformuoti maršrutus pro dailiausias sodo vietas, tik dangą nukasant reikiamose vietose.

Nepamirštamos aplinkosauginės idėjos

Neatskiriama renginio dalis – floristinių darbų parodos, kurių tema kasmet keičiasi, bet reikalavimai – ne: darbai turi būti kuo natūralesni, sukurti iš atsinaujinančių medžiagų, gamtinių ir/arba antrinių žaliavų, tų, kurių randame buityje. Pirmąsias naudojo Šiauliuose kuriantys floristai ar besipraktikuojantys šiauliečiai, o antrąsias – moksleiviai, kurių kasdieninėje darbotvarkėje aplinkosauginės idėjos tikrai ne paskutinėje vietoje, ir globalių pokyčių fone tai nuteikia labai optimistiškai.

Sodo akcentas – papuošta eglutė rankų darbo žaislais iš šieno, vytelių, kankorėžių, džiovintų augalų bei kitų detalių. Žaliaskarės apšvietimas sukurtas dekoruotais žibintais iš buityje nebenaudojamų stiklainių.

Šventės pabaigoje, tradiciškai, susibūrėme prie laužo diskusijoms neišsemiama tema, apie pagarbą gamtai per tvarią gyvenseną, kuri apima sodininkavimą, buitį, floristinę veiklą, daug daugiau nei galima tikėtis, turbūt visas mūsų gyvenimo sferas.

Šviečiančios floristinės kompozicijos iš gamtinių medžiagų

Šiais metais, organizuodami šventę, kvietėme 1–12 klasių mokinius, besimokančius suaugusiuosius, mėgėjus ir profesionalius floristus dalyvauti parodoje–konkurse „Sietynų šviesa“.

Kurdami dalyviai kompozicijose naudojo tik natūralias gamtines ir antrines žaliavas, tačiau nenaudojo gamtinės žaliavos iš Lietuvos retųjų ir įtrauktų į Raudonąją knygą augalų bei maisto produktų.

Iš viso sulaukėme šešių įspūdingo grožio floristinių sietynų. Šiuos darbus parodai –konkursui pristatė Panevėžio mokymo centro Joniškėlio mokymo skyrius („Kalėdų rytą lelija pražydo...“), „Smilgų miškas“ („Miško žibintas“), Gėlių ir dovanų namai „Plukė“ („Girios sietynas“), „Dovilė Fitodizainas“ („Žiemos paslaptis“), Viktorija Kazlauskienė („Sidabrinis miškas“), Bronė Janiškienė („Gėle pražydęs...“). Prie parodos prisidėjome ir mes, sodiečiai, sukurdami sietyną „Sodininkystės ratu“. Daug žibintų sukurė Šiaulių Medelyno progimnazijos 5–8 kl. mokiniai.

Šilčiausia padėka visiems kūrėjams už sukurtus floristinius darbus parodai–konkursui „Sietynų šviesa“.

Laureatu išrinktas įstabaus grožio Floristinės studijos „Smilgų miško“ sietynas „Miško žibintas“. Darbas buvo sukurtas iš panaudotų reikmenų, reikalingų ir naudojamų prižiūrint sodą: vazono laikiklio, augalų atramos, vielinės tvoros, panaudoto kibirėlio bei gamtinės medžiagos. Dėkojame autorei Vitalijai Kubeckienei už tokią sodišką darbo idėją.

Kuo kvepia Kalėdos ir miškas?

Renginio metu netrūko aktyvių veiklų. Šventiškai puoštame šiltnamyje įkūrėme aromatų kampelį – kuo kvepia Kalėdos, miškas. Uostant eterinius augalų aliejus, kvietėme prisiminti ir vasaros kvapą.

Kalėdos kvepėjo sibirinių kėnių, imbierų, apelsinų, gvazdikėlių, cinamono kvapais. Miško stotelė – pušimi, vidurvasario liepų žiedų kvapu. Stabtelėjusius pievų kvapų kompozicijoje, prisiminimai nukėlė į vasarą, mėgaujantis čiobrelių, vingiorykštės kvapais.

Malonius kvapus skleidė aromatai, tinkantys kvepalams gaminti: levandos, bergamotės, gardenijos žiedų aromatai, įvairios maloniai kvepiančios dervos.

Kokius kvapus galime užuosti (pajusti) senoje vaistinėje? Gal kamparo, vaistinių ramunių ar eukalipto? Malonu buvo stebėti, kiek teigiamų emocijų ir prisiminimų gali kelti augalų kvapai šventės lankytojams.

Smagios dirbtuvės tėveliams ir vaikams

Vaikai nenuobodžiavo, nes linksminosi su išradinguoju Nykštuku, tėveliai kūrė žibintus iš nebenaudojamo stiklainio su smagumynų mokytoja Lina Giedrimienė (LPF „Dinozauras“), piešė žibintą akriliniais dažais, vadovaujant menininkei Birutė Kuicienei, klausėsi Šiaulių humanitarinės studijos „Plėviasparniai“ eilių. Sodiečiai kūrybinėse edukacijose suaugusiems siūlė pasigaminti šienu ir džiovintais žiedais kvepiantį eglutės žaisliuką, o vaikai nenuobodžiavo gamindami eglutės dekoraciją iš žaliųjų spygliuočių šakų.

Nepabūgusieji gana žemos oro temperatūros, mėgavosi įvairiausia, sode išaugintų žolelių arbata. Vienas lankytojas atsiliepė tokiais žodžiais: „...šalta, bet kaip gražu ir šilta kitaip...“

Renginys yra projekto „Gamtos laboratorija Šiauliuose“ dalis, kurį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė, todėl įėjimas visiems buvo nemokamas.

 

Parengta pagal VU Šiaulių akademijos botanikos sodo informaciją

VU Šiaulių akademijos botanikos sodo archyvo nuotraukos

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

Elektros kaina biržoje artėja prie mažiausios praėjusių metų kainos

Vidutinė elektros energijos kaina vasario 1–27 d. siekė 0,075 Eur/kWh be PVM, o tai 36 proc. mažiau už šių metų sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,117 Eur/kWh be PVM. Biržoje „Nord Pool“ vidutinė elektros kaina &sc...
2024/02/27

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti asmenys, neteisėtai per Lietuvoje veikusią finansų įstaigą legalizavę daugiau kaip 2 mlrd. eurų

Šiandien Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisminės ir teisėsaugos institucijos tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu lėšų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą. Įtariama, kad nuo 2...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...
2024/02/27

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.