Ashburn +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023
Ashburn +15,2 °C Debesuota
Sekmadienis, 4 Bir 2023

30 eurų dzūkiškai karvei ir rusiškos čiastuškos

2023/02/25


Alytaus rajono savivaldybės administracija nusprendė paremti sunkmetį išgyvenančius rajono pieno ūkius. Vieni ūkininkai ir politikai tvirtina esą geriau kukli parama negu nieko, nors pripažįsta – tai problemų neišspręs, kiti, vertindami 30 Eur metinės kompensacijos vienai karvei naudą, įžvelgia tik priešrinkiminį viliotinį.

Už kiekvienus ragus

Kol pieno supirkimo kaina nepadengia savikainos, o šalies valdžia vis ieško išeičių, Alytaus rajono savivaldybės administracija nusprendė, nors ir labai kukliai, paremti pieno ūkius. „Pastaruoju metu girdime daug nusiskundimų iš rajono ūkininkų dėl krizės pieno sektoriuje. Ne kartą su specialistais tarėmės, kaip savivaldybės administracija galėtų padėti pieninius galvijus auginantiems žmonėms. Juk tai yra mūsų savivaldybės gyventojai, negalime jų palikti likimo valiai“, – tikino savivaldybės meras, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) Alytaus rajono skyriaus pirmininkas Algirdas Vrubliauskas.

Buvo nuspręsta papildyti Alytaus rajono savivaldybės žemės ūkio ir kaimo bendruomenių projektų finansavimo tvarkos aprašą ir pagal jį skirti paramą ūkininkams, laikantiems pieninių karvių, kurios yra įrašytos ūkinių gyvūnų registre, ir jų bandos registruotos Alytaus rajone.

Savivaldybės administracijos parama bus skiriama vieną kartą per metus ir sieks iki 30 Eur už vieną karvę. Pastaruoju metu Alytaus rajone yra 929 karvių laikytojai, turintys 5 489 pienines karves. Po 1–2 karves augina 576 gyventojai, 350 ūkininkų laiko nuo 3 iki 100 karvių, 3 laikytojai, tarp kurių ir „Atžalyno“ žemės ūkio bendrovė, augina daugiau kaip po 100 karvių. Vadinasi, jei visiems ūkininkams bus išmokėta maksimali numatyta paramos suma, iš savivaldybės biudžeto reikės atseikėti 164 670 Eur.

„Savivaldybės administracijos skiriama parama gal ir neišspręs visų pieno ūkių problemų, tačiau ūkininkams tie pinigai yra svarbūs, jie padės išgyventi laikinus sunkumus“, – teigė A. Vrubliauskas.

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

Pasigenda valstybės dėmesio

„Mano skaičiavimu, savivaldybės administracija, skirdama šią paramą, kompensuos vienos karvės, duodančios 30 litrų pieno per parą, tris melžimus, kai supirkimo kaina – 47 ct/kg. Krintant supirkimo kainoms, kompensuojamų melžimų skaičius išaugs iki 5–6, bet per metus melžimų būna maždaug 570. Tai priešrinkiminė smulkšelpė, – „Ūkininko patarėjui“ pasipiktinimo neslėpė Kriaunių kaime beveik 100 pieninių karvių laikantis Arūnas Nenortas. – Mums nereikia pašalpų, mokėkite tiek, kiek vertas pienas, ir mes sumokėsime visus mokesčius, nereikia iš to daryti rinkiminės akcijos. Ūkininkauju nuo 1994 metų, todėl iš patirties galiu pasakyti, kad paramos pinigai atiteks perdirbėjams, nes vos jie išgirs apie paramą, iš karto sumažins supirkimo kainą. Reikėtų įteisinti saugiklius, apsaugančius pieno gamintojus nuo perdirbėjų savivaliavimo. Kai buvo geros supirkimo kainos, investavome į ūkius, iš mūsų gyveno pašarų gamybos, technikos tiekimo įmonės. Tačiau su mumis visiškai nesiskaitoma, mes net nežinome, kiek už pieną nuo vasario 1 dienos moka žemės ūkio kooperatyvas „Suvalkijos pienas“ – tai nežinia kodėl laikoma paslaptimi.“

Ūkininkas Arūnas Nenortas.

Nuo 1992 metų Daugirdų kaime ūkininkaujantis Vidmantas Navickas džiaugėsi, kad yra nors kokia parama – reiškia, kažkas daroma. „Žinoma, tai vienkartinė pagalba ir ji problemos neišspręs. Nesiečiau to su rinkimais, juk už ką balsuoji, niekas nemato“, – savo nuomonės neslėpė beveik 300 pieninių karvių laikantis ūkininkas.

„Parama – tai trumpalaikiai vaistai, o adekvati pieno supirkimo kaina yra visai kitas dalykas. Malonu, kad savivaldybės administracija rūpinasi, tačiau tokia situacija turėtų būti sprendžiama valstybės mastu. Už pieno kilogramą iki šiol gaudavau po 28 ct, bet supirkėjas sakė, kad dar mažins“, – aiškino 22 pieninių karvių ūkio šeimininkas, nuo Nepriklausomybės atkūrimo Panemuninkų kaime ūkininkaujantis Antanas Norkevičius.

Ketvirtą dešimtmetį Genių kaime ekologiškai ūkininkaujantis Dainius Makštutis laiko 100 pieninių karvių. Už bazinio pieno kilogramą dzūkas gauna 27 ct, o už natūralaus – 3 ct daugiau. „Paramai skirti pinigai nedideli, bet maloniau gauti, nei mokėti. Pernai vasarą supirkimo kainos buvo labai geros, dabar jos nukrito, išgyvensime, kad tik nebūtų blogiau“, – optimistiškai į susidariusią situaciją žvelgė ūkininkas.

Daugiau moralinė parama

Socialdemokratų partijos (LSDP) Alytaus r. skyriaus pirmininko, Alytaus r. savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Virgilijaus Pranskevičiaus nuomone, 30 eurų už karvę – maži pinigai, žmogui tai daugiau moralinė parama. „Siūliau mūsų rajono ūkininkų pieną tiekti vienam prekybos tinklui, apie tai būtų galima kalbėti su perdirbėjais. Dabar nemažą pieno kainos dalį pasiima pieno surinkimo punktai. Mano žiniomis, jei Lenkijos pieno perdirbėjai nors vienu centu moka daugiau nei Lietuvos, supirkėjams labiau apsimoka 16 tonų pienovežį nuvežti į Suvalkus“, – ŪP aiškino V. Pranskevičius.

Jis apgailestavo, kad smulkieji pieno gamintojai nėra vieningi, žmonės, baimindamiesi biurokratinių kliūčių, nenori kooperuotis, steigti parduotuvėlių, kuriose pieną galėtų pardavinėti tiesiai vartotojams.

„Pieno supirkimo kainų problemas žemės ūkio ministras turėjo spręsti anksčiau. Negalima taip skriausti žmonių – jei ir toliau tęsis tokia situacija, vaikus teks vežti į zoologijos sodą pažiūrėti, kaip atrodo gyva karvė. Tokia parama tarsi saldainis, kad žmogus nusišypsotų, o ne reali pagalba, ypač kai tai vyksta rinkiminiu laikotarpiu“, – kalbėjo V. Pranskevičius.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Alytaus rajono skyriaus pirmininkas Aurimas Truncė nebejoja, kad ūkininkams reikia padėti, ir nors tokia pagalba nėra didelė, geriau žvirblis saujoje negu nieko. „Dialogą su ūkininkais reikėtų išplėsti ir stengtis padėti mūsų krašto pieno ūkiams, kurie yra vyraujantys žemės ūkio sektoriuje, juose sukuriamos darbo vietos. Tad svarbu rajone pieno ūkius išlaikyti ir sudaryti sąlygas, kad jie plėstųsi“, – ŪP pabrėžė A. Truncė.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Alytaus rajono skyriaus pirmininkas Petras Valiūnas įsitikinęs, kad tokia parama prieš savivaldos rinkimus yra rinkėjų papirkinėjimas „Ėmė ir pabudo likus savaitei iki rinkimų. Aš tokį žingsnį vertinu kaip rinkėjų papirkinėjimą. Tai laikotarpis, kada sunku atskirti, kur papirkinėjimas, kur – ne. Gal paramą, tik didesnę, reikėjo skirti kovo pabaigoje“, – svarstė jis.

Nuo čiastuškų atsiribojo

Pastaruoju metu dėmesio centre atsidūrė ne tik prieštaringai vertinama Alytaus rajono savivaldybės administracijos numatyta parama pieno ūkiams, kurioje buvo įžvelgiamas galimas rinkėjų palankumo siekimas vienai partijai, bet ir savotiškas rinkiminės agitacijos šou, vykęs Užgavėnių šventės metu Simne. Smagiame šventės šurmulyje humoro grupė „Sprigtas“ užtraukė čiastušką, raginančią balsuoti už neva rinkimus be mūšio laimėsiančius TS-LKD atstovus. 

Įvykis pateko į žinomo žurnalisto, laidų vedėjo Andriaus Tapino akiratį, jis socialiniame tinkle minėtą situaciją įvertino taip: „Jei reiktų rinkti idiotiškiausią sprendimą rinkimų kampanijoje, tai su šlykščios rusiškos čiastuškos melodija ir vaikų įtraukimu užtikrintai naują dugną pasiekia TS-LKD Alytaus rajono skyrius ir jų vadas konservbebris Algirdas Vrubliauskas. Ucha, uchacha, pažymėkit numeriuką už Gintautą ir Sauliuką, vyrai bajavi drūti, dirbt taryboj sutverti.“

Kilus ažiotažui, „Sprigto“ vadovė Irena Abromavičienė pasirodymo nesureikšmino, tikindama, kad būtent tokio pasirodymo niekas neužsakė ir jį apibūdino kaip humorą, kaip laisvų žmonių pasirinkimą – esą ką nori, tą ir dainuoja.

Alytaus rajono meras A. Vrubliauskas atsiribojo nuo sąsajų su šia rinkimine agitacija ir komentare socialiniame tinkle įrašė, kad jis nieko neužsakinėjo, nieko neprašė ir niekaip tame nedalyvavo. „Tą dieną visose seniūnijose buvo Užgavėnės, kurių turinys man nebuvo žinomas ir su manimi nederintas. Negaliu komentuoti bendruomenių saviveiklininkų elgesio“, – aiškino jis.

 

 

ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ

Autorės ir Alytaus r. savivaldybės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/04

Prie Klaipėdos plytinčius miškus mokslininkai vadina didžiuliu turtu, kurį reikia saugoti

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimo instituto (KU JTI) mokslininkai, išsamiai ištyrę Klaipėdos-Melnragės ir Girulių miškų teritoriją, žaliąją juostą, skiriančią uostamiesčio šiaurinę dalį nuo jūros, vadina didžiuliu Kla...
2023/06/04

Turgus jau kvepia Leliškių braškėmis

Pasvalys („Darbas“). Važiuojame su kolege nuo Krinčino link Biržų rubežiaus vedančiu dulkančiu vieškeliu ir kalbamės, kad Leliškių vienkiemis seniai tapo savotišku prekiniu ženklu. Juk dažnas pilietis, į Pasvalio t...
2023/06/04

Identiškų vilkdalgių pasaulyje nerasite

Vilnietis Viktoras Žigaras prieš metus masinio vilkdalgių žydėjimo ypač laukė. Aristokra­tiškiesiems augalams išsiskleidus, jais ne tik grožėjosi, bet ir atsipūtė po sunkaus, įtempto darbo. Gausia irisų, viendienių kolekci...
2023/06/04

Toliau pinga ir dujos, ir elektra, ir degalai

Lietuvoje nuosekliai mažėja energijos kainos. Tai rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys. Praėjusią savaitę dujų kainos krito 12 proc., vidutinė elektros kaina mažėjo 18 proc., dyzelinas ir benzinas mūsų šalyje toliau pigo, o biokuro ...
2023/06/04

Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė – visų labui

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos primena svarbiausius Integruotos kenksmingųjų organizmų (kenkėjų) kontrolės (toliau – IKOK) bendruosius principus bei ragina jų laikytis.
2023/06/04

Pasaulinės sūrio dienos proga – gabaliukas lietuviško varškės sūrio

Lietuvos pienininkų asociacija „Pieno centras“ ragina birželio 4-ąją, tarptautinės sūrio dienos proga, dar kartą atkreipti dėmesį į lietuvišką varškės sūrį, kuris garbės būti nacionalinės virtuvės pasididžiavimu nusipelnė...
2023/06/04

Smurtas artimoje aplinkoje: kiek dėmesio jam skiriama socialinės globos ir medicinos įstaigose?

Nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ ekspertės Ugnė Grigaitė ir Greta Klidziūtė išanalizavo, kaip Lietuvos socialinės globos ir psichikos sveikatos priežiūros įstaigose rūpinamasi smurto artimoje apli...
2023/06/04

Bus renkamos ateinančių metų Mažosios Lietuvos sostinės

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių idėja gimė 2014 m., pirmąja Lietuvos mažąja kultūros sostine tapo Naisių bendruomenė (Šiaulių r.). Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių (MLKS) programos vykdymo patirtis liudija, šio vardo suteikimas sk...
2023/06/04

Platelių ežero būklė įvertinta teigiamai, bet yra pavojaus signalų

Vasaros metu vienas mėgstamiausių poilsio būdų lietuviams yra laiko leidimas prie ežerų, upių ar kitų vandens telkinių. Tačiau ar poilsiautojai dažnai susimąsto apie vandens telkinio būklę? Ar jiems įdomu, kodėl vanduo yra vienokios ar kitokios sp...