Jau pins javapjūtės pabaigtuvių vainiką

Panašu, kad kai kuriems ūkininkams Žemaitijoje ir prasidėję lietūs nesutrukdys artimiausiu metu baigti javapjūtės – tai būtų rekordinė derliaus nuėmimo pabaigos data. Tiesa, ūkininkai tokiomis ankstyvomis pabaigtuvėmis nesidžiaugia, nes tai lėmė procesai, turintys neigiamos įtakos javų derliui ir būsimai žieminių kultūrų sėjai.

Liko mažiau nei penktadalis

Skuodo r. Gėsalų žemės ūkio bendrovės pirmininko pavaduotojas Edvardas Karečka antradienį sakė, kad jau nupjauta 80 proc. javų iš tūkstančio hektarų.

„Einame į pabaigą. Derlius subrendo anksti. Tiesa, buvo ir šiokio tokio lietaus, bet protarpiais, kai nelyja, dirbame. Kadangi iki lietaus buvome nupjovę 80 proc. visų javų, didelio pavojaus nebėra. Jei saulė porą dienų išlįs, ir užbaigsime. Tik dėl dirvų paruošimo žiemkenčių sėjai tebėra kritiška padėtis. Tas praūžęs lietus žemės neišmirkė, jokie noragai į ją nelenda“, – padėtį apibūdino E. Karečka.

Paklaustas apie derlingumą, bendrovės vadovas sakė, kad grūdų kokybė prastesnė.

„Sakyčiau, kokybė blogesnė 20 proc., o tai reiškia, kad ir mūsų gyvuliams duodamo pašaro vertė bus tiek pat menkesnė. Tačiau bendrą kiekį tikimės surinkti. Keisti šiemet metai. Buvo šalta, bet paskui viskas užderėjo, sunku net pasakyti, iš kur tas augalas vandens gavo“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Gėsalų bendrovės vadovas E. Karečka.

Gali būti, kad šiandien, šeštadienį, Gėsaluose javapjūtė jau ir baigėsi. Sunku patikėti, kad taip gali atsitikti rugpjūčio pradžioje.

Tereikia kelių dienų

Ne ką lėčiau javapjūtė vyksta ir Klaipėdos r. ūkiuose.

„Esame nuėmę 90 proc. žieminių kviečių, liko tik pupos ir truputis vasarinių rapsų. Kitų vasarinių kultūrų neauginome. Vakar lietus pliaupė visą dieną. Jei tik viena tokia diena, o kitos bus sausesnės, nusikulsime greit. Jau šiandien, jei nebelis, vėjas prapūs, saulė padžiovins javus, bus galima kulti“, – pasakojo 360 ha javų auginantis Girininkų k. ūkininkas Giedrius Lapinskas.

To paties rajono ūkininkas Raimondas Kernagis sakė esąs netipinis ūkininkas, todėl pagal jo pavyzdį negalima spręsti apie bendrą javapjūtės situaciją.

„Esu netipinis ūkininkas, auginu apie 60 ha javų, ir man jų visiškai užtenka. Vaikai jau dideli, aš – priešpensinio amžiaus. Turėjau dvi kultūras: rapsai jau nukulti, o kviečiai iki šiol dar buvo žali. Pribrendusius miežius reikia nupjauti. Tai – jautri kultūra. Delsiant krinta grūdai, lūžta varpos. Vasariniai kviečiai, mano supratimu, yra pakantesni tokiam orui, tik juos gali pradėti pulti grybelinės ligos. Tad, kai pribręsta, geriau viską nupjauti“, – dalijosi patirtimi R. Kernagis.

Per 400 ha javų auginantis šio rajono Brožių k. ūkininkas Vaidas Riauka skaičiuoja, kad javapjūtė dar tik įpusėjo.

„Pusdienis saulėtos dienos – ir būtų buvusi žieminių pabaiga. Jie sudaro apie 60 proc. visų pasėlių. Prie vasarinių dar visai nesu priėjęs. Miežiams šiek tiek trūksta brandos. Kadangi lietus sutrukdė nuimti žieminius, dabar stovime. Reikės dienos antros, kad laukai pradžiūtų, tačiau ir šiandien debesys dangumi plaukia, nežinia, kada vėl lis. Jei lietus nesitrauks, darbai gali nusikelti ir į vėlesnį laiką“, – mano V. Riauka.

Derlingumas sumažėjo

Visi be išimties kalbinti ūkininkai pripažino: derlius šiemet blogesnis. Vieniems jis sumažėjo ketvirtadaliu, kitiems kiek mažiau. Prastesnė ir grūdų kokybė.

„Sausra sumažino derlių 20–25 proc., tik žieminių šiek tiek mažiau. Kokybiniai grūdų parametrai geri, bet saiko svoris mažas, supirkėjai naudojasi proga ir stengiasi grūdus skirti į pašarinių klasę. Labai priklauso nuo pirkėjo, kaip jis traktuoja vieno procento neatitikimą“, – svarstė R. Kernagis.

G. Lapinskas taip pat sakė šiemet tikėjęsis didesnio derliaus, tačiau smulkesni grūdai rapsų derlingumą sumažino apie puse tonos, kviečių – tona.

V. Riauka šiųmečio derliaus nepeikė – sumažėjo, tačiau ne drastiškai. „Kadangi gaudavome šiek tiek lietaus, kviečių kūlėme 7 t/ha, pernai derlius nebuvo didesnis. O štai dviejuose žieminių rapsų laukuose kūlėme tik po 2t/ha, o anksčiau būdavo kone dvigubai. Bet taip atsitiko dėl žvėrių pavasarį padarytos žalos – stirnos, briedžiai, elniai pasėlius nuėdė tiek, kad liko juoda žemė“, – savo derlių įvertino V. Riauka.

Išankstinių sutarčių spąstai

Nevienodai ūkininkai vertina ir iš anksto sudarytas grūdų pardavimo sutartis. Vieni pasielgė gal ir avantiūriškai, jas pasirašydami visam derliui, kiti pasirašė tik daliai, bet kiekvienas pripažįsta, kad dabar parduotų brangiau, nei buvo sutarę.

„Kadangi ūkis – nedidelis, visam grūdų kiekiui buvau pasirašęs išankstines sutartis. Dabar turėsiu problemų dėl jų nevykdymo, nes tiek, kiek buvo sutarta, neprikulsiu. Mano vasariniai kviečiai pavasarį atrodė labai gražūs, tikėjausi gauti bent 4,5 t, tokiam kiekiui ir sutariau. Dabar greičiausiai reikės padengti kainų skirtumą. Kai kurie ūkininkai piktybiškai neparduoda todėl, kad kainoms pakilus renkasi kitus supirkėjus. Tokius gal ir reikia bausti. Bet yra tokių, kurie nukentėjo dėl sausros. Mano paties klaida, kad sutartis sudariau visiems grūdams. Baiminausi, kad per javapjūtę kainos kris, tačiau šiemet atsitiko priešingai“, – savo padėtį apibūdino R. Kernagis.

G. Lapinskas sakė iš anksto sutartis pasirašęs tik daliai derliaus, todėl kitą dalį gali parduoti šiandienėmis kainomis. „Jokių problemų įvykdyti sutartis nebus, derlius pakankamas. Tiesa, rapsų kaina sutartyje mažesnė, dabar galima brangiau parduoti“, – ŪP teigė G. Lapinskas.

V. Riauka taip pat parduos grūdus pagal išankstines sutartis. „Ką pasirašėme, tą ir turime. Nors kainos šiek tiek ir kilstelėjusios, vis dėlto manau, kad viskas normalu, sutartis įvykdysiu“, – padėties nedramatizavo Klaipėdos r. ūkininkas.

Beje, V. Riauka sakė prisimenantis panašią kaip šiemet vasarą prieš keletą metų, kai Lietuvoje buvo paskelbta ekstremali situacija dėl sausros. Tada derlius buvęs ypač mažas, nukentėjo daug ūkininkų.

Ankstesniais metais žieminių rapsų sėją tekdavo derinti su javapjūtės darbymečiu. Šiemet, panašu, kai kuriems ūkininkams bus lengviau, nes rapsus sės jau pasibaigus javapjūtei. Tiesa, daugelis pripažįsta, kad plūgai į išsausėjusią žemę nelenda, todėl kaip ta sėja pavyks, dar neaišku.

Juozas SKRIPKAUSKAS

ŪP korespondentas

Autoriaus nuotraukos

2021-08-05

 

 

 

 

 

pabaigtuvių vainikas, žieminiai rapsai