Kupiškio kiaulių laikytojai – vėl maro apsuptyje

Dėl iš kaimyninių Biržų, Anykščių, Panevėžio rajonų ateinančios afrikinio kiaulių maro grėsmės Kupiškio kraštas pateko į griežčiausių apribojimų buferinę zoną. Iki šiol tokių griežtų reikalavimų teko laikytis dviejų rajono seniūnijų – Skapiškio ir Šimonių – gyventojams, ten 2014 m. rudenį buvo paskelbta maro buferinė zona ir kaimo žmonėms teko išskersti savo augintines. Dabar griežčiausių apribojimų ir veterinarijos specialistų reikalavimų teks laikytis likusios rajono teritorijos – Kupiškio, Alizavos, Subačiaus ir Noriūnų seniūnijų gyventojams, kurie augina kiaules.

Kupiškėnams grėsmė vasario pradžioje atkeliavo iš Biržų rajono Vabalninko seniūnijos, kur ūkyje kritusiai kiaulei buvo nustatytas kiaulių maras. Tada buvo patikrinta į priežiūros zoną patekusių 16 kiaulių ūkių, dabar išplėtus griežčiausių apribojimų zoną, teks įvertinti dar arti 100 mažų ūkių.
Kupiškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Kęstutis Jagminas „Ūkininko patarėjui“ patvirtino, kad šiomis dienomis veterinarijos specialistams tenka vėl kasdien lankyti ūkius, kalbėtis su gyventojais, priminti reikalavimus. Iš viso rajone yra likę 117 nedidelių kiaulių laikytojų, kur laikoma arti 300 kiaulių. Buferinėje griežtų apribojimų zonoje yra ir „Kupiškio akmenlitos“ bendrovė, kur laikoma apie 9 tūkst. kiaulių. Šiai įmonei yra sudarytas specialus biologinės saugos priemonių planas, atliekama nuosekli ir nuolatinė kontrolė. Veterinarijos tarnyba taip pat informuoja, kad nesilaikantieji bio­loginės saugos reikalavimų mažieji kiaulių laikytojai iki šių metų kovo 19 d. turės paskersti savo augintines, informuoti apie tai tarnybą, kad būtų paimti mėginiai galimam ligos užkratui nustatyti.
Nuo šių metų įsigaliojus naujam Administracinių nusižengimų kodeksui, vienam kiaulių augintojui už biologinės saugos reikalavimų nesilaikymą buvo pritaikyta kodekso drausminamoji nuostata – įspėjimas, to užteko, žmogus savo kiaulaitę paskerdė. Pasak veterinarijos tarnybos vadovo, daugelis kaimo gyventojų suvokia realią ligos grėsmę ir savo atsakomybę, žino apie griežtus reikalavimus, todėl linkę savo ūkeliuose kiaulių atsisakyti iš viso. Pernai jau buvo leidžiama skapiškėnams ir šimoniečiams vėl auginti kiaules, leidimų kreipėsi 5 Skapiškio ir 3 Šimonių seniūnijos gyventojai. Kadangi afrikinis maras vis dar nesitraukia, žmonės kratosi nežinomybės ir papildomų rūpesčių, tad renkasi lengvesnį gyvenimą be kiaulių.

Virginija JUŠKIENĖ
„ŪP“ korespondentė