KWS sėklos – savarankiškiems cukrinių runkelių augintojams

Šią ir kitą savaitę AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ (NSK) kviečia augintojus užsisakyti cukrinių runkelių sėklų. Be per daugybę metų įprastos užsakymo tvarkos (pageidaujamų veislių užsakymas fabriko elektroninėje parduotuvėje), augintojai kaip ir pernai galės užsisakyti sėklų iš cukraus fabriko „konkurso tvarka atrinktų“ veislių. Kokie šio būdo ypatumai?

  1. Augintojas fabrikui pateikia tik pageidaujamą „konkursinių“ sėklų kiekį, net nežinodamas, kokias veisles (iš „rekomenduojamų sąrašo“) gaus. 2020 m. „pakete“ buvo trys skirtingų gamintojų veislės. Pabrėžtina, kad augintojai šių veislių pavadinimus bei jų proporcijas sužinojo tik atsiimdami sėklas pavasarį. Beje, „paketo“ veislių ir jų proporcijos užsakyme nebuvo galima keisti (pvz., buvo negalima nepatinkančios veislės atsisakyti ir pakeisti jos kita, nors ir paimta iš to paties „trejetuko“).
  2. Už veislės pasirinkimo laisvės atsisakymą fabrikas augintojui žada prie runkelių kainos primokėti 0,5 Eur/t priedą.

Įdomu, kad panašią sėklų užsakymo tvarką Vokietijoje, Danijoje ir Švedijoje ūkininkai vadina „black box“ (juodąja dėže). Ne mažiau įdomu ir svarbu tai, kad skandinavai jau keleri metai neperka katės maiše (tokiu būdu užsakydami tik nedidelį sėklos kiekį ir jį faktiškai sabotuodami), nes patys nori spręsti, kokiomis veislėmis sieks ekonominės sėkmės savo ūkiuose. Ar 0,5 Eur/t runkelių kainos priedas yra daug ar mažai? Kai derlingumas siekia 60 t/ha, tai maždaug 30 Eur/ha, arba šiek tiek daugiau nei vienos tonos runkelių vertė šiemetėmis kainomis. Turint omeny, kad 2020 m. bandymuose rekomenduojamų veislių derlingumas svyruoja nuo 80,3 iki 96,9 t/ha, akivaizdu, jog, pasirinkus tinkamą (derlingumo, cukringumo, pakantumo lapų ligoms, daigumo ir kitų parametrų atžvilgiu) veislę, fabriko paliūlymas tampa praktiškai bevertis, o augintojas išsaugo teisę pats spręsti, kokia veislė jo ūkiui parankiausia.

Bet grįžkime prie Vokietijos firmos KWS SAAT SE (ji, beje, Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, konkurse nedalyvavo) siūlomų veislių. Visų pirma, tai naujosios technologijos CONVISO® SMART (CS) veislės. Šios technologijos KWS sėklomis užpernai Lietuvoje (ir Latvijoje, kur taip pat auginami runkeliai NSK) buvo apsėta apie 2200 ha, o pernai – bemaž 6000 ha. Pernai purškimo sąlygos buvo palankios, daugelis CS veislių augintojų liko jomis labai patenkinti. Verta paminėti, kad sėkmė lydėjo visus auginimo regionus – CS rezultatais džiaugėsi Šiaulių r. ūkininkas P. Barysta (antri metai patenkintas ir derlingumu, ir niekada neturėta pasėlių švara), Radviliškio r. ūkininkas R. Garuckas (jau treti metai augina tik CS runkelius), skandinaviško kapitalo įmonė „Ingleby“ (po užpernykštės sėkmės Lietuvoje ir Latvijoje sėjo apie 1500 ha CS veislių), Kėdainių r. ŽŪK „Mūsų ūkis“ (trečius metus iš eilės džiaugęsis ne tik darbus lengvinančia technologija, derliumi, bet ir užpernai bene pirmąkart aplenktu fabriko cukringumo vidurkį), Kauno r. ūkininkai Staliūnai (pernai galutinai įsitikinę CS technologijos privalumais), Vilkaviškio r. ūkininkas S. Jasulaitis (trečius metus auginantis vien CS runkelius).

Šiais metais rinkai pasiūlysime net penkias CS veisles: iš užpernai ir pernai gerai žinomas ‘Smart Janninka KWS’, ‘Smart Danuta KWS’ ir ‘Smart Renja KWS’ (atspari nematodams) bei naujienas (ribotais kiekiais) – ‘Smart Iberia KWS’ ir ‘Smart Fjola KWS’. Pastarosios dvi veislės buvo tikros lyderės NSK bandymuose, atitinkamai lenkusios visų tirtų CS veislių baltojo cukraus derliaus vidurkį 7 proc. ir 5 proc., o pagal derlingumą atitinkamai pasidalijusios pirmąją ir antrąją vietas. Paminėtina, kad ‘Smart Renja KWS’ ir ‘Smart Danuta KWS’ šiek tiek blogiau pasirodė NSK bandymuose, tačiau valstybiniuose veislių tyrimuose (kurie atliekami Rumokų ir Kauno stotyse greta NSK bandymų) pagal baltojo cukraus derlių tarp CS veislių buvo atitinkamai antra ir trečia, o pagal cukringumą – pirma ir antra.

Pernai pasiūlėme šiek tiek lankstesnį herbicido „Conviso One“ (CO) kiekio užsakymo būdą: 1 litrą CO buvo galima imti su sėklos kiekiu iš „koridoriaus“ – nuo 1 iki 1,3 svnt/ha. T. y. buvo galima užsisakyti nedidelį CO rezervą galimiems purškimo persidengimams. Pernai Kėdainių ir Panevėžio r. teko išbandyti ir dar vieną su CS susijusią paslaugą, galima sakyti, draudimą – „runkelių sėklų servisą“. Jo esmė yra tokia: kiekvienas CS augintojas, laiku užsiregistravęs „myKWS SMART“ mobiliojoje programėlėje (kurią galima nemokamai atsisiųsti iš „GooglePlay“ ir „AppStore“), įgyja teisę į 50 proc. kainos nuolaidą CS sėklai, kurios, ištikus nelaimei (iššalimas, užplakimas, chemijos klaidos ir pan.), gali prireikti atsėti. Abiem anksčiau minėtais atvejais pasėliai dėl dirvos erozijos buvo užpustyti smėliu, o ūkiai, kad atsėtų, iš cukraus fabriko įsigijo CS sėklų už pusę kainos.

Šiais metais pasiūlysime keturias įprastas veisles: ‘Lavenda KWS’ (ankstyva, cukringa, pakanti lapų ligoms, jau septyneri metai rinkoje), ‘Celesta KWS’ (panaši į ‘Lavenda KWS’, tik naujesnė, viena pagrindinių KWS veislių Vokietijoje), ‘Selma KWS’ (ankstyva, atspari šaknų puviniui Aphanomyces, 2020 m. NSK bandymuose pripažinta pakančiausia lapų ligoms) ir ‘Fenja KWS’ (vėlyvesnė, itin derlinga, atspari nematodams).

Tikimės, kad šis gerai parinktas asortimentas atitiks daugelio augintojų, norinčių savarankiškai priimti sprendimus dėl cukrinių runkelių auginimo sėkmės, poreikius. Kilus klausimų, esame visuomet ir lengvai pasiekiami.

Kastytis Patiejūnas, tel. +370 686 03006, el. paštas k.patiejunas@outlook.com

Marius Garuckas, tel. +370 614 06887, el. paštas marius.garuckas@gmail.com

 

Kastytis PATIEJŪNAS,

Marius GARUCKAS

KWS SAAT SE atstovai Lietuvoje

 

2021-01-12