Liepsnose pleška javų laukai

Šiemetę javapjūtę lydi ne tik sausi orai, bet ir Lietuvai neįprasti gaisrai – dega ne tik laukuose dirbantys kombainai, bet ir ražienos bei dar nenukultų javų plotai. Juos puola gesinti ir ugniagesiai ar patys laukų šeimininkai, ir kaimynai. Nors iki šiol žmonių aukų išvengta, nukentėjusiųjų nuo liepsnų yra.

Viešai padėkojo

„Sako, kaimynas džiaugiasi, kai kito kaimyno tvartas dega, bet įsitikinome, kad teiginys ne visai teisingas. Vakar užsidegė mūsų dirbamas laukas, kuriame augo žieminiai kviečiai, kitame lauko gale vis dar kūliau kviečius. Degė ražiena. Ugnis įsiplieskė dėl vis dar neaiškių priežasčių ir išplito žaibiškai. Šalia – degalinė, sodybos, vis dar nenupjauti javų plotai. Jeigu ne kaimyniniai ūkiai ir mūsų ūkio vyrai bei ugniagesiai, pasekmės galėjo būti tragiškos.“ Tokiu įrašu socialinio tinklo paskyroje antradienį pasidalijo Kėdainių rajono ūkininkas Dainius Sabulis. Jis padėkojo į pagalbą suskubusiam Aušriui Macijauskui ir jo ūkio vyrams, bendrovei „Vaderstad Lietuva“, gaisrininkams, savo ūkio darbuotojams.

Prireikė medikų

Kaip skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, pirmadienio popietę Kauno rajono Kvesų kaime ugniagesiai bei jiems talkinę trys ūkininkų traktoriai su vandens cisternomis, taip pat 2 savanoriai degantį 15 ha javų lauką gesino beveik 3 valandas. Išgelbėta greta esanti sodyba. Tačiau vienam degantį javų lauką gesinusiam vyrui prireikė medikų pagalbos –
gesindamas jis apdegė kojas.

Medikų pagalbos, kaip pasakojo Panevėžio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Danguolė Kuzmienė, prireikė ir vienam jų rajono Krekenavos seniūnijos šoko ištiktam ūkininkui, kai ugnis įsimetė į jo javų lauką ir žmogus suprato, kad užgesinti įsisiautėjusias liepsnas – ne jo jėgoms.

Gaisrų – gausybė

Tiek ūkininkai, tiek ir ugniagesiai neslepia, kad šiemet dėl kaitros, labai išdžiūvusių laukų gaisrų ražienose, javų laukuose – kaip niekada daug. Vien pirmadienį Kėdainių rajono ugniagesiai važiavo 11 kartų gesinti degančių ražienų bei dar nenukultų javų laukų. Bene didžiausias gaisras buvo kilęs Tiskūnų kaime, kur išdegė apie 20 ha žiemkenčių ir ražienų, o nuo jų užsidegė ir traktoriaus priekabos padangos.

Ūkininkų teigimu, gaisrų javų laukuose dažnai kyla visai netikėtai ir ne dėl jų kaltės. Tvyrant karštiems orams tam sąlygos – palankios. Tiesa, kai kur prašniaukštę antradienio ar trečiadienio trumpi lietūs sumažino galimybes kilti panašiems javų laukų gaisrams, tačiau išlindusi saulė drėgmę greitai išgarina.

ŪP informacija

Socialinių tinklų nuotrauka

2021-07-29

 

 

 

 

 

 

dega javų laukai