Lietuvaitės pergalė Maltoje

„Smagu grįžti su tokiu laimėjimu: buvo svarbu šiame čempionate deramai atstovauti Lietuvai“, – garbingu antrąja vieta džiaugėsi Gedvilė Vinslauskaitė.

Širvintiškė Respublikinės lenktyninių žirgų lygos sportininkė Gedvilė Vinslauskaitė iš saulėtosios Maltos parsivežė garbingą apdovanojimą – Tarptautiniame ristūnų lenktynių moterų čempionate (Ladies’ Trotting Championship) užėmė antrąją vietą.

Kai sėkmė priklauso ne tik nuo tavęs…
„Jaučiuosi labai laiminga, sulaukiau sveikinimų iš kolegų, artimųjų, visi džiaugiasi ir didžiuojasi. Ir man pačiai smagu grįžti su tokiu laimėjimu – buvo svarbu šiame čempionate deramai atstovauti Lietuvai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė sportininkė.
Praėjusį savaitgalį patyrusiai ristūnų vadeliotojai Maltos „Marsa“ lenktynių trasoje teko nemenkas iššūkis – rungiantis su pajėgiomis vadeliotojomis iš įvairių Europos šalių, dvejose lenktynėse teko suvaldyti du nepažįstamus ristūnus, kuriuos pirmą kartą pamatė vos dešimt minučių iki lemiamo starto.
Tokia šių lenktynių specifika: vadeliotojams tenka stoti prie starto linijos ne su savo žirgu. Vadinasi, lenktynių sėkmė priklauso ne tik nuo sportininkės įgūdžių, bet ir nuo tekusio ristūno – jo parengimo, įpročių, charakterio, elgesio trasoje.
Fortūna nusišypsojo Lietuvos atstovei: abu žirgai buvo puikūs, vienose lenktynėse su penkerių metų prancūzų ristūnu Coup de vent G.Vinslauskaitė užėmė pirmąją vietą, kitose, vadeliodama aštuonerių metų italų kumelę Peggy di Azurra, finišą pasiekė ketvirta.

Pažinti žirgui – vos 10 minučių
„Spėjau pabendrauti su žirgų savininkais, kurie papasakojo apie juos, atskleidė elgesio su kiekvienu ristūnu paslapčių. O paskui jau teko atidžiai stebėti, kaip žirgas bėga, kaip elgiasi, ir greitai reaguoti. Kiek spėji žirgą perprasti lenktynių eigoje – tiek ir pavyksta pasiekti“, – pasakojo sportininkė.
Kiekvienai iš 19 čempionato dalyvių teko atlikti po du važiavimus. Pasak G. Vinslauskaitės, nors pačios varžybos – įprastas dalykas, tačiau jaudulio prieš kiek­vieną važiavimą būta, ir labiausiai – dėl to, koks žirgas šįkart teks, kaip jis elgsis. Tačiau kai prasidėjo varžybos, vadeliotoja nurimo ir susikaupė.
Prancūzų ristūnas buvo laikomas favoritu, nes paskutiniuose penkiuose startuose užėmė pirmąsias vietas. Savininkas patarė distancijos pradžioje žirgą šiek tiek prilaikyti, o paskui jis parodys, ką gali. Taip ir įvyko: po pirmojo rato 2,1 km distancijoje ristūnas išsiveržė į priekį. G. Vinslauskaitė finišavo pirma. Antrosioms varžyboms Gedvilei teko italų ristūnė – sparti, lengvai valdoma, tačiau itin jautri kumelė, su kuria reikėjo elgtis labai švelniai.

Viešnagės Maltoje metu Gedvilė Vinslauskaitė su kitomis sportininkėmis dalyvavo priėmime, kurį čempionato proga surengė šalies prezidentė Marie Louise Coleiro Preca.

Rizikingas sportas, kuriame reikia matyti kitus
Stebint lenktynių įrašus, matyti, jog visos sportininkės retkarčiais atsigręždavo atgal.
„Ristūnų lenktynės – grupinis sportas, vienu metu vadeliojama daug žirgų, tad čia tenka elgtis itin atsakingai: privalu griežtai paisyti taisyklių, laikytis saugaus atstumo, stebėti, kad ratai neatsidurtų per arti kitų vežimėlių, kad gretimas žirgas neatsitrenktų, kad neužkirstų kelio greta bėgantiems ristūnams.
Atsitikti gali visko. Tad nuolat atsigręždavome, ne tik kad įvertintume, kiek atsilikusios konkurentės, bet ir kaip elgtis su žirgu: ar dar jį raginti, ar jau patausoti“, – aiškino vadeliotoja.
Susumavus abiejų rungčių rezultatus, lietuvė užėmė garbingą antrąją vietą.
Čempionatas buvo skirtas Maltos pirmininkavimui Europos Taryboje pažymėti. Devyniolikos čempionato dalyvių per keturias viešnagės Maltoje dienas laukė turininga pažintinė programa: sportininkės lankėsi istorinėse salos vietose, senojoje ir dabartinėje Maltos sostinėse, o didžiausią įspūdį G.Vinslauskaitei paliko šiltas priėmimas pas Maltos prezidentę Marie Louise Coleiro Preca.
„Renginys buvo didelis, profesionaliai parengtas, su labai gerai apgalvota programa“, – pagyrimo žodžių negailėjo sportininkė.

Pirmųjų varžybų pergalės momentas: Gedvilė Vinslauskaitė su prancūzų ristūnu Coup de Vent ir žirgo savininkais.

Už pergalę – laurai ir tėčiui
Už šią savo pergalę Gedvilė itin dėkinga savo tėčiui, šviesios atminties Vytautui Vinslauskui, kuris buvo šaunus vadeliotojas, tad mergina, nuo vaikystės augusi tarp arklių, gali didžiuotis puikia mokykla.
Paklausta apie ateities planus, sportininkė, ŽŪB „Žirgynas“ direktorė šyptelėjo: visa jos veikla susijusi su mėgstamiausiu gyvenimo užsiėmimu, tad viskas tęsis, kaip ir anksčiau. Ji ne tik treniruosis, sieks asmeninių ir žirgyno kolegų pergalių, bet ir pačiame žirgyne toliau puoselės ristūnus bei sunkiųjų veislių žirgus. Neapleis ir pamokų Alantos technologijos ir verslo mokykloje, kurioje dėsto gyvulininkystės ir žirgininkystės disciplinas.

Rasa MASIOKAITĖ
„ŪP“ korespondentė

Gedvilės VINSLAUSKAITĖS nuotraukos