Mei Kebao: „Lietuviški pieno produktai Kinijoje laukiami“

„Pienas LT“ generalinis direktorius Gediminas Raila pakvietė Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos viceministrą Mei Kebao apžiūrėti gamyklą.

Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos (AQSIQ) viceministro Mei Kebao vakarykštis vizitas į Lietuvą išskirtinis ne tik dėl atsivėrusios galimybės Lietuvai eksportuoti šaldytą jautieną į Kiniją, bet ir dėl apsilankymo žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ gamykloje.

Šį pieno gamintojų pastatytą objektą Kinijos aukšto rango pareigūnas pasirinko neatsitiktinai. ŽŪK „Pienas LT“ praėjusių metų rugpjūčio 23 d. kartu su dar 16 Lietuvos pieno įmonių įgijo leidimą eksportuoti produkciją į daugiau kaip milijardą gyventojų turinčią rinką.
„Pienas LT“ gamykloje Mei Kebao ir jo delegacijos nariai, taip pat Žemės ūkio ministerijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai buvo išsamiai supažindinti su aukštos pridėtinės vertės pieno produktų gamyba įmonėje, žaliavos ir produkcijos kokybės kontrole bei kitais ypatumais, išskiriančiais ŽŪK „Pienas LT“ iš kitų pieno rinkos dalyvių.
„Man paliko didelį įspūdį, kad jūsų įmonėje gaminama išties kokybiška produkcija ir įdiegta tinkama kokybės kontrolės sistema. Galiu tvirtai pasakyti, kad Lietuvos pieno produkcija yra kokybiška“, – po vizito gamykloje kalbėjo Mei Kebao.
Jo teigimu, ŽŪK „Pienas LT“ gaminami pieno baltymų komponentai laukiami jo šalyje ir atras atitinkamą vietą.
„Iškilus kažkokioms eksporto kliūtims, visada siūlau kreiptis į mūsų instituciją“, – kreipdamasis į ŽŪK „Pienas LT“ generalinį direktorių Gediminą Railą pabrėžė Mei Kebao.

„Pienas LT“ gamykla jau eksportuoja produkciją į kelias svarbias rinkas.

„Pienas LT“ yra pirmoji pieno gamintojų pastatyta įmonė, gavusi teisę eksportuoti pieno produktus į Kiniją ir yra aprobuota šios šalies Sertifikavimo ir akreditavimo administracijoje (CNCA).
„Šis pono Mei Kebao vizitas svarbus dar ir tuo, kad už produkcijos kokybės kontrolę atsakingos Kinijos tarnybos pareigūnas asmeniškai susipažino ne tik su ŽŪK „Pienas LT“ gaminamos produkcijos technologija, bet ir kokybės kontrolės grandine“, – teigė ŽŪK „Pienas LT“ gamyklos generalinis direktorius G. Raila.
ŽŪK „Pienas LT“ gaminius šiuo metu testuoja keliolika stambių Kinijos pieno produkcijos gamintojų. Dalis iš jų jau yra patvirtinę kooperatyvo „Pienas LT“ produkcijos tinkamumą jų gamyboje, todėl jau derinamos komercinės tiekimo sąlygos.
Kooperatyvo gaminami pieno baltymų komponentai nuo praėjusių metų rugpjūčio mėnesio sėkmingai parduodami Europos šalyse. Nuo 2017 m. gegužės mėnesio šie produktai eksportuojami į Artimųjų Rytų šalis, Šiaurės Afriką.
Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje veikianti kooperatyvo „Pienas LT“ gamykla per parą perdirba 400–500 tonų žaliavinio pieno.
Kooperatyvą „Pienas LT“ vienija per 220 pieno gamintojų, o jo mokama žaliavinio pieno supirkimo kaina yra viena aukščiausių rinkoje.

„ŪP“ informacija

Gedimino STANIŠAUSKO nuotraukos

Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos viceministras Mei Kebao, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika pasikeitė pasirašytais protokolais.

Pasirašytas trišalis protokolas atveria duris šaldytos jautienos eksportui į Kiniją

Šaldytos jautienos eksportas į Kiniją tampa vis realesnis – vakar žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Darius Remeika ir Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos (AQSIQ) viceministras Mei Kebao pasirašė trišalį protokolą dėl šaldytos jautienos reikalavimų eksportui.

Pasak žemės ūkio ministro B. Markausko, Lietuvos jautienos eksportuotojams Kinijos rinka yra labai svarbi, todėl tikimasi bendradarbiavimą plėsti, o pasirašytas protokolas yra darnaus dvišalio darbo rezultatas.
„Galima sakyti, kad šiandien šaldytos jautienos gamintojai jau gali ruoštis produkcijos eksportui į Kiniją – padaryta bene 80 proc. darbo tam, kad lietuviška jautiena galėtų keliauti į šią milžinišką rinką. Žinoma, dar laukia sertifikavimo ir kitos procedūros, tačiau pasirašytas protokolas yra didelis žingsnis galutinio tikslo link“, – teigia žemės ūkio ministras B. Markauskas.
VMVT direktorius D. Remeika padėkojo AQSIQ viceministrui už produktyvų bendradarbiavimą ir išsakė viltį, kad sertifikavimas vyks taip pat sparčiai, kaip buvo pasirengta pasirašyti šį protokolą. Taip pat jis pabrėžė, kad laukia ir antrasis žingsnis – tai jautienos sub­produktų eksportas į Kiniją.
„Kinijos ekspertai audito dėl jautienos į Lietuvą atvyko šių metų balandžio 19 d., taigi vos per mėnesį buvo pasirengta pasirašyti protokolą. Svarbu pažymėti, kad pasirašytas protokolas tik dėl šaldytos jautienos, jautienos produktai ir subproduktai nėra įtraukti. Tad žvelgiame toliau ir tikimės greitu laiku įtraukti į protokolą ir jautienos subproduktus“, – teigia VMVT direktorius D. Remeika.
AQSIQ viceministras Mei Kebao džiaugėsi galimybe aptarti esamą ir būsimą bendradarbiavimą, taip pat pastebėjo, kad Lietuva yra didžiausia eksportuotoja į Kiniją iš Baltijos šalių, pasižyminti aukštos kokybės produktais. Pasak viceministro, Kinija yra suinteresuota lietuviškų pieno produktų, grūdų bei jautienos importu iš Lietuvos.
2016 m. rugpjūčio 23 d., po  beveik šešerių derybų metų, 17 Lietuvos pieno įmonių buvo įtrauktos į Kinijos sertifikavimo ir akreditavimo administracijos (CNCA) sąrašus ir gavo teisę eksportuoti pieno produktus (sutirštintą pieną, sviestą, sūrius, pieno miltelius, baltymų koncentratus ir kitą pieno produkciją) į Kiniją. Tačiau dvi Lietuvos pieno įmonės („Kauno pienas“ ir „Panevėžio pienas“) iki šiol dar negavo šių leidimų. Apie tai žemės ūkio ministras jau kalbėjo prieš mėnesį viešėdamas Pekine, kur buvo susitikęs su AQSIQ viceministru. Tuomet Kinijos pareigūnai patikino, kad artimiausiu metu bus svarstoma dėl šių perdirbėjų registracijos CNCA. Tad šiandien vykęs susitikimas buvo puiki proga dar kartą pasiteirauti apie vykstantį procesą. Ministras B. Markauskas buvo patikintas, kad klausimas sprendžiamas ir netrukus turi būti patvirtinta šių dviejų Lietuvos įmonių registracija.
Lietuva taip pat yra suinteresuota šienainio gyvūnams šerti ir grūdų (kviečių) eksportu į Kiniją. Susitikimo metu Augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovas Sergejus Fedotovas pastebėjo, kad Lietuva laukia atsakymo dėl AQSIQ ekspertų audito misijos.
Susitikimo ŽŪM metu aptarti ir dvišalių santykių klausimai.
Žemės ūkio ministras domėjosi Kinijos pozicija dėl Lietuvos siekio organizuoti 13-ąjį Kinijos ir 16 Vidurio ir Rytų Europos šalių žemės ūkio, prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo forumą „Kinija + 16“ Lietuvoje 2018 m. pavasarį parodos „AgroBalt“ metu. Tokiai Lietuvos iniciatyvai oficialiai yra pritarusios visos 16 valstybių (Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Bulgarija, Kroatija, Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Juodkalnija, Lenkija, Rumunija, Serbija, Slovakija, Slovėnija, Makedonija).
Kinijos delegacijos vadovas patikino, kad šis klausimas bus nuspręstas ministrų lygmeniu.
Birželio 8 d. Ningbo viceministras Rolandas Taraškevičius dalyvaus AQSIQ organizuojamame tarptautiniame renginyje, skirtame žemės ūkio ir maisto produktų rinkos atvėrimui palengvinti, taip pat numatomas dvišalis susitikimas su AQSIQ atstovais.
Lietuvos Respublikos statistikos departamento duomenimis, 2017 m. sausio mėn. daugiausia į Kiniją eksportuota gaminių iš pieno ir pieno produktų, paukščių kiaušinių, natūralaus medaus, gyvūninės kilmės produktų – už 223,2 tūkst. Eur. Šiek tiek mažiau eksportuota gaminių iš aliejinių kultūrų sėklų ir vaisių, įvairių grūdų, sėklų ir vaisių, augalų, naudojamų pramonėje ir medicinoje, šiaudų ir pašarų, kurių vertė – 21,4 tūkst. Eur.

ŽUM fotoinformacija