Mokosi būti jaunaisiais ūkininkais

Daiva SKIRKEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Zita Kutrienė ir Lina Meilutė-Datkūnienė mano, kad jaunųjų ūkininkų būrelių nariai į šeimas parneša gerų įgūdžių.

Zita Kutrienė ir Lina Meilutė-Datkūnienė mano, kad jaunųjų ūkininkų būrelių nariai į šeimas parneša gerų įgūdžių.

Susipažinti su ūkiuose verdančiu gyvenimu, pasimokyti paprasčiausių žemės ūkio darbų, patiems parduoti savo išaugintų daržovių, galų gale – kartą per vasarą puikiai praleisti laiką stovyklaujant gražioje aplinkoje – tokią unikalią galimybę turi Rokiškio krašto vaikai, mokyklose lankantys jaunųjų ūkininkų būrelius. Jų veiklą remia rajono savivaldybė, Žemės ūkio rūmai ir atskiri ūkininkai.
Šį mėnesį jaunuosius ūkininkus ir jų vadovus stovyklauti savo ūkyje pakvietė Birutė Kairienė. Vaikai spalvotas palapines trims dienoms išskleidė gražiai tvarkomoje sodyboje Petrošiškio ežero pakrantėje, Kamajų seniūnijoje.

Konkuravo, kam pjauti žolę

„Stovyklose vaikai susipažįsta, bendrauja, dalijasi patirtimi, susidraugauja. Darbas niekada nėra labai įdomus ir džiaugsmingas dalykas, bet kolektyviai šauniai padirbėjome“, – „ŪP“ sakė Rokiškio jaunųjų ūkininkų asociacijos pirmininkė, Pandėlio gimnazijos mokytoja Zita Kutrienė, vadovavusi vaikų stovyklai Kamajuose.
Pasak jos, vaikams labai patikę lesinti naminius paukščius, šiems nešę pietų stalo likučių, saugodami, kad nė vienas trupinėlis be reikalo nenubyrėtų. Ypatingo populiarumo tarp berniukų sulaukė vejos pjovimas traktoriuku. Esą buvę taip gražu, kad net filmą būtų galima susukti.
„Vienas sėda prie vairo, kitas iš paskos bėga, trečias reikalauja jau jam užleisti vietą. Jie nematę tokių traktoriukų. Berniukams paliko tokį įspūdį! Atrodo, nė nepavargo. Sužavėti buvo to darbo“, – pasakojo Z. Kutrienė.
Vasaros stovyklos, pasak mokytojos, vaikams visada palieka labai didelių įspūdžių. Tie, kurie kartą jau buvo, ypatingai laukia stovyklų. Apie jas vieni kitiems papasakoja. Įdomios stovyklos vaikus labai paskatina lankyti jaunųjų ūkininkų ratelį, į jį vienais metais Pandėlyje net 30 moksleivių užsirašė, nė nebuvę įmanoma tiek priimti.
Jaunųjų ūkininkų ratelių nariai yra vasaroję Plateliuose, Karklėje, Juodupėje, važinėjo į įvairius ūkius, susitiko su miškininkais. Šie susitikimai vaikams esą buvę labai naudingi. Pastaroji stovykla, anot Z. Kutrienės, buvo netipiška. Aptvertoje teritorijoje vaikai ir mokytojai jautėsi saugūs.
„Visi puikiai leidome laiką. Vaikų akytės blizgėjo, išvydus tokį grožį – žvėrių iškamšas, specialų apšvietimą namo menėje. Tokių dalykų jie nėra regėję, gal tik muziejuje. Pamatę, kaip žmonės gali gyventi, vaikai džiaugiasi, jiems didžiulė pramoga“, – sakė pedagogė.

Kaimo vaikams jau ir arklys yra retai matomas gyvūnas.

Kaimo vaikams jau ir arklys yra retai matomas gyvūnas.

Stovykloje nekilę nei drausmės, nei su tvarka susijusių problemų. Matydami, jog visur gražu ir tvarkinga, vaikai ir patys tos tvarkos laikėsi. Stovyklautojus jų vadovės keldavo 8 valandą – ne per anksti, kad išsimiegotų. Rytą visi pradėdavo mankšta. Vakare ilgėliau pavakarodavo – žaidė žaidimus, šoko, per kino projektorių lauke žiūrėjo filmą. Dieną, pedagogams leidus ir jų prižiūrimi, vaikai maudėsi ūkio sodybos kūdroje, žvejojo, žaidė kamuoliu, bendravo.

Kaimo vaikus sužavėjo gyvūnai

B. Kairienės ūkis – netradicinis. Čia visi gyvūnai laisvai ganosi erdviuose aptvaruose. Be to, jie gana egzotiški: ne tik įvairių veislių antys ir vištos, kalakutai, bet ir stručių jaunikliai, alpakos, aubrakų veislės galvijai. Tad vaikams buvo į ką akis paganyti. Jie gavo atlikti ir nesudėtingų ūkio darbų.
„Pasikviečiau vaikų papramogauti, bet jie man tiek daug padėjo: skuto žolę nuo trinkelėmis grįstų takų, traktoriuku pjovė kiemo veją, į gruntą susodino pomidorų daigus, aplink kūdrą lygino gruntą, išrinko šaknis, pureno žemę, 6 hektarų lauke nurinkinėjo akmenis. Jie laisvai jautėsi, jiems visur viskas buvo galima – kaip savi vaikai“, – „ŪP“ pasidžiaugė B. Kairienė.
Iš viso stovyklavo 35 rokiškėnų vaikai nuo trečiokų iki vienuoliktokų.
„Patiko man čia gamta, gyvūnai“, – „ŪP“ sakė 15-metė stovyklautoja Erika iš Lašų kaimo. Mergaitės šeima, auginanti tris vaikus, namie telaiko šunį ir dvi kates.
Vien šunų ir kačių tėra ir 11-metės Miglės iš Vakarių kaimo namuose. Tad stovyklaudama ūkyje mergaitė džiaugėsi įgijusi gerų įgūdžių. Ji lesino naminius paukščius, jų girdyklas pripildė vandens, kieme, kur auga daug senų aukštų medžių, rankiojo nukritusias sausas šakas.
„Namo grįžusi papasakosiu, kad mačiau daug gyvūnų. O dirbti nebuvo per sunku“, – mus patikino jaunųjų ūkininkų ratelio narė.
Stovyklautojas Gintautas iš Pandėlio buvo patenkintas gera draugija, B. Kairienės ūkyje pamatyta gražia aplinka, egzotiška gyvūnija. Darbeliai, kuriuos tekę nudirbti, vaikinui pasirodė lengvi. Jis rinko ir karučiais į krūvą vežiojo šakas, kapojo krūmus, arimuose rinko akmenis.

Poilsis ir pramogos gražioje ūkio sodyboje vaikams paliko neišdildomų įspūdžių.

Poilsis ir pramogos gražioje ūkio sodyboje vaikams paliko neišdildomų įspūdžių.

O Romui iš Pandėlio „nuskilo“ traktoriuku pjauti kiemo veją. Tai jis darė pirmą kartą savo gyvenime. Jam irgi patiko stovykloje susibūrusi draugija ir maistas.

Gavo skaniai pavalgyti

Ne mažiau svarbu, kad stovyk­loje vaikai gavo iki soties ir skaniai pavalgyti. Jiems atveždavo karštus pietus, pagamintus Rokiškio rajono savivaldybės valgykloje. Pusryčius ir vakarienę stovyklautojai gaminosi patys. Maisto gamyba buvo ir savotiška pramoga. Vaikams labai patiko vakare ant laužo kepti kiaušinienę ar dešreles. Įmonės „Daivida“ dešrelėmis stovyklautojus aprūpino jos savininkas verslininkas Vidmantas Kanopa.
Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė vieną vakarą stovyklautojams atvežė pieno iš savo ekologinio ūkio ir pamokė vaikus, kaip namie iš natūralių produktų pasigaminti jogurto.
Jaunuosius ūkininkus aplankė ir buvęs ilgametis Rokiškio rajono ūkininkų lyderis Vytautas Šlikas – pagrindinis tokių ratelių atsiradimo jau prieš daugelį metų rajone ini-
ciatorius.
Medumi, savo pačios iškeptu pyragu vaikus vaišino Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) savivaldos organizatorė Rokiškio rajone Lina Meilutė-Datkūnienė. Ji buvo ir pagrindinė šios stovyklos organizatorė.

Ūkininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė vaikus mokė pasigaminti jogurto.

Ūkininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė vaikus mokė pasigaminti jogurto.

Jaunųjų ūkininkų būrelių asociaciją remia Rokiškio r. savivaldybės Kaimo rėmimo fondas. Jo skirtos lėšos išleistos stovyklautojų pietums.

Į šeimas parneša gerų įgūdžių

Jaunųjų ūkininkų būreliai yra unikalus dalykas šalyje, juos turi tik du rajonai – Rokiškio ir Pasvalio. Rokiškio r. šie būreliai veikia aštuoniose mokyklose. Juos lanko anaiptol ne ūkininkų vaikai, o atžalos šeimų, kurioms reikia vienokios ar kitokios pagalbos.
Kiekvienas būrelis per mokslo metus vieną valandą per savaitę užsiima įvairia žemės ūkio veikla. Vieni augina daržoves, kiti vaistažoles, treti prie mokyklų yra įveisę avietynų. Pvz., Pandėlio būrelis augina gėlių daigus, o pavasarį jais apsodina savo gimnazijos teritoriją. Kitąmet, Z. Kutrienės teigimu, ruošiamasi auginti šparagus.
Trejus metus Rokiškio r. dirbanti ŽŪR atstovė L. Meilutė-Datkūnienė kas rudenį būrelių nariams organizuoja išvyką į Vilnių rudens gėrybių mugėn. Vaikai ten nuveža parduoti savo išaugintų ar pririnktų gėrybių: moliūgų, pomidorų, agurkų, džiovintų vaistažolių, aviečių, grybų. Ruošiantis į mugę, vaikams paaiškinama, kad produktai turi būti geros prekinės išvaizdos, įdomiai supakuoti, kad pritrauktų pirkėją. Šiemet jaunieji ūkininkai į mugę vyks trečią kartą.
„Vaikams tai būna pats smagiausias metų įvykis. Jie užsidirba pinigų. Malonu, kad antrais metais nuvykus į mugę atėjo tų pačių klientų, jie prisistatė prieš metus pirkę iš vaikų ir vėl atėję“, – pasakojo L. Meilutė-Datkūnienė.
Anot jos, būrelius lankantys vaikai gal ir netaps ūkininkais, to nesiekiama, bet jie sužino apie ūkiuose auginamus augalus ir gyvūnus, į savo šeimas atneša gerų įgūdžių – pradeda namie auginti daržoves, nors jų tėvai to iki tol nedarė.

Vaikams labai patiko stebėti ir prižiūrėti ūkio gyvūnus.

Vaikams labai patiko stebėti ir prižiūrėti ūkio gyvūnus.

L. Meilutės-Datkūnienės manymu, gerai yra ir tai, kad vaikai pamato, kaip gražiai gyvena ūkininkai: kokios išpuoselėtos jų sodybos, kokie gražūs gyvuliai ir vešlūs pasėliai. Taip pat vaikai įgyja supratimo, kad tas gėris veltui neduodamas – jam sukurti reikia labai daug dirbti.
„Šiųmetėje vasaros stovykloje ūkininkės Birutės paprašiau duoti vaikams darbo. Tai nėra prievolė, nenorintieji galėjo nedirbti, nors tokių neatsirado. Tai daroma pažintiniais tikslais, kad vaikai žinotų, kas realiai ūkyje vyksta: kada reikia keltis, kada gyvulius pašerti, kad juos reikia pažiūrėti ir vėlai vakare“, – sakė L. Meilutė-Datkūnienė.

Autorės nuotraukos