Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Advento stalą paįvairins pupelės

2016/12/08


Ateivėmis iš Amerikos paprastai vadiname bulves. Tačiau tokios pat pas mus prigijusios, sotinančios ir įvairinančios mūsų stalą „amerikonės“ yra ir pupelės. Nuo seno šeimininkės iš jų verda sriubą, maišo į virtų daržovių salotas, deda į troškinius per daug nesusimąstydamos, kokių vertingų savybių yra sukaupusios pupelės. Pasirodo, šio ankštinio augalo grūduose yra labai daug baltymų (iki 20 proc.), angliavandenių (50 proc.), mineralinių druskų, vitamino C, B grupės vitaminų. Baltose pupelėse daugiau negu kitose daržovėse yra kalio ir fosforo druskų. Pupelių baltymai lengvai pasisavinami ir turi nemažai gyvybiškai svarbių aminorūgščių. Įvairių šalių liaudies medicinoje vandeniniu ankščių antpilu ar nuoviru gydomos inkstų ir šlapimo pūslės ligos, hipertonija, širdies nusilpimas, pasireiškiantis patinimais, lėtinis reumatas, podagra. Tačiau labiau paplitęs pupelių ankščių nuoviras bei jo, kaip vaisto nuo cukrinio diabeto, poveikis. Valgiais su šiomis ankštinėmis daržovėmis galime paįvairinti ir advento stalą.

Pupelių paštetas 1 stiklinė pupelių, 2–3 šaukštai aliejaus, 1 svogūnas, šlakelis acto, maltų juodųjų pipirų, druskos. Pupeles išvirkite, pertrinkite per sietelį, sumaišykite su pakepintu smulkintu svogūnu, įpilkite aliejų, actą, suberkite druską, paskaninkite pipirais, viską gerai permaišykite, nestoru sluoksniu sukrėskite į salotinę ir gerai atvėsinkite.

Pupelių ir grybų paštetas Po 200 g virtų raudonųjų pupelių ir virtų grybų, 1 svogūnas, 1–2 skiltelės česnako, po 2 šaukštus sojų padažo ir alyvuogių aliejaus, maltų juodųjų pipirų, druskos. Svogūną ir grybus susmulkinkite, pakepinkite alyvuogių aliejuje. Sudėkite virtas pupeles, pasūdykite, uždenkite ir ant silpnos ugnies troškinkite 10–15 min. (jei reikia, įpilkite truputį sultinio). Sudėkite smulkintą česnaką, supilkite sojų padažą ir nudengus dar šiek tiek pakaitinkite. Viską pertrinkite elektriniu trintuvu. Pagal skonį paštetą pagardinkite druska, pipirais. Gerai atvėsusį patiekite su balta skrudinta duona.

Pupelių salotos su kepta duona 1 stiklinė virtų pupelių, 5 juodos duonos riekės, 2 česnako skiltelės, 2 rūgštoki obuoliai, 2–3 saliero stiebai, 50 g fermentinio sūrio, majonezo, druskos, aliejaus kepti. Duoną supjaustykite nedideliais kubeliais ir paskrudinkite aliejuje. Panašaus dydžio gabalėliais supjaustykite nuluptus obuolius ir saliero lapkočius, stambiai sutarkuokite sūrį, viską sumaišykite, užpilkite majonezu, paskaninkite smulkintu česnaku, druska.

Pupelių mišrainė su silke ir obuoliais 1 stiklinė virtų pupelių, 2 prinokę rūgštesni obuoliai, 1 virta morka, 4 juostelės silkių filė, truputis grietinės ir majonezo. Obuolius nulupkite ir smulkiai supjaustykite. Morką supjaustykite mažais kubeliais, silkę – mažais gabalėliais. Viską sumaišykite ir užpilkite grietine, sumaišyta su majonezu.

Pupelių ir paprikų sriuba 2 l vandens, 400 g kiaulienos, 1 stik­linė pupelių, 1 svogūnas, po 1 raudoną, geltoną ir žalią paprikas, laurų lapų, maltų juodųjų pipirų, druskos. Kiaulieną supjaustykite pailgais gabalėliais, sudėkite į šaltą pasūdytą vandenį ir virkite 20–25 min. Pupeles išbrinkinkite ir apie 20 min. virkite pasūdytame vandenyje. Tuomet išgriebkite ir sudėkite į puodą su kiaulienos gabalėliais. Paprikas ir svogūną supjaustykite kubeliais ir suberkite į sriubą. Virkite, kol suminkštės mėsa ir pupelės. Baigiant virti paskaninkite prieskoniais.

Trinta pupelių sriuba 350 g pupelių, 250 g šakninių daržovių (morkų, porų, salierų, pastarnokų), 1 kiaušinio trynys, trečdalis stiklinės grietinėlės, 2 šaukštai miltų, 1–2 šaukštai sviesto, maltų juodųjų pipirų, laurų lapų, druskos. Iš šakninių daržovių išvirkite sultinį. Atskirai nesūdytame vandenyje išvirkite pupeles. Daržoves (arba dalį jų) ir pupeles sutrinkite elektriniu trintuvu ir supilkite atgal į sultinį. Keptuvėje išleiskite sviestą ir jame pakepinkite miltus, kuriuos po truputį praskieskite daržovių sultiniu ir supilkite į sriubą. Kiaušinio trynį išplakite su grietinėle ir nuolat maišant plona srovele pilkite į sriubą. Ją pasūdykite, paskaninkite pipirais ir ant mažos ugnies, neleiskite užvirti, palaikykite dar apie 10 min. Į stalą tiekite su baltos duonos džiūvėsiais.

Pupelių kotletai I. 2 stiklinės pupelių, 2 svogūnai, 3 šaukštai aliejaus, 2 kiaušiniai, 6 šaukštai maltų džiūvėsėlių, mairūnų, 1 skiltelė česnako, druskos. Pupeles išmirkykite, išvirkite ir sumalkite. Svogūnus smulkiai supjaustykite ir pakepinkite aliejuje. Pupelių masę, svogūnus, kiaušinius, 3 šaukštus džiūvėsėlių ir prieskonius gerai sumaišykite. Formuokite kotletus, apvoliokite juos džiūvėsėliuose ir kepkite. Į stalą tiekite su šviežiomis ar marinuotomis daržovėmis. II. 2 stiklinės virtų pupelių, 1 svogūnas, 4 kiaušiniai, 4 šaukštai sviesto, 4 šaukštai miltų, džiūvėsėlių kotletams apvolioti, maltų juodųjų pipirų, druskos, aliejaus kepti. Smulkiai supjaustytą svogūną pakepinkite svieste, užpilkite ant virtų pupelių ir sumalkite mėsmale arba susmulkinkite plaktuvu. Įmuškite 3 kiaušinius, suberkite miltus, prieskonius ir viską gerai išminkykite. Formuokite kotletukus, pavilgykite juos kiaušinio plakinyje, apvoliokite džiūvėsėliuose ir kepkite karštame aliejuje, kol gražiai apskrus. Patiekite su virtomis bulvėmis ir krienų padažu ar kitu mėgstamu padažu.

Aviena su pupelėmis 800 g avienos, 50 g sviesto, 500 g pupelių, 2 šaukštai miltų, 3 svogūnai, 1 skiltelė česnako, truputis žalumynų, druskos. Pupeles virkite greitpuodyje 2 min., paskui išpilkite į kiaurasamtį, o puodą išplaukite. Jame ištirpinkite sviestą ir truputį pakepinkite pjaustytą mėsą su svogūnais. Pabarstykite miltais, supilkite 4 stiklines vandens ir virkite 10 min. Tada suberkite pupeles ir virkite dar 15 min.

Pupelių kepsniukai 1 stiklinė pupelių, 1 nedidelė morka, 1 svogūnas, 1 kiaušinis, sauja manų kruopų, maltų juodųjų pipirų, druskos, aliejaus kepti. Išvirkite pupeles ir sumalkite mėsmale. Smulkiai supjaustytą svogūną ir sutarkuotą morką pakepinkite aliejuje. Į pupelių masę įmuškite kiaušinį, suberkite prieskonius, pasūdykite, sudėkite pakepintas morkas ir svogūnus. Viską gerai išmaišykite ir formuokite kepsniukus. Juos kepkite įkaitintame aliejuje. Valgykite su virtomis bulvėmis, paskaninkite grietine arba ištirpintu sviestu.

Puslapį parengė „ŪP“ korespondentė Angelė PILVELIENĖ

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis