Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Akcizų įstatymo pokyčiai – nauji mokesčiai verslui

2023/09/15


Pakeitus Akcizų įstatymą, nuo 2024 metų sausio 1 d. suskystintoms naftos dujoms (SND) bus pradėtas taikyti 304,1 eurų tonai akcizo mokestis. Pastaruosius trisdešimt metų verslas ir gyventojai, vartojantys SND, nuo šio mokesčio buvo atleisti. Kokią įtaką šie įstatymo pokyčiai turės įmonėms – apie tai kalbamės su Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) direktore Dalia Ruščiauskiene.

„Dažniausiai, iki praėjusių metų, suskystintos naftos dujos buvo brangesnės nei gamtinės dujos (GD), jas rinkosi įmonės ir žemdirbiai nutolusiose vietovėse, kur nėra gamtinių dujų tinklo ir neįmanoma jų tiekti. Nuo praėjusių metų, kai gamtinės dujos labai pabrango ir buvo galvojama net apie tiekimo ribojimus, suskystintos naftos dujos tapo ir vis dar yra pigesnė alternatyva pramonei, naudojančiai daug energetinių išteklių“, – apžvelgia situaciją D. Ruščiauskienė.

Akcizo pokyčiai didins produkcijos savikainą

Naudodamos SND įmonės galėjo ne tik sumažinti energetinius kaštus, bet ir užsitikrinti nenutrūkstamą bei ne nuo vieno tiekėjo priklausomą energijos išteklių tiekimą ir taip turėti tvaresnes energijos išteklių bei pramonės produkcijos kainas, bei atpiginti produkcijos savikainą, o tai ypač aktualu esant vis dar nestabiliai geopolitinei situacijai.

„Tačiau papildomai apmokestinus suskystintos naftos dujas akcizais ir kintamąją dalimi (anglies dioksido dedamąja), kai jos vartojamos pramonėje, SND bus brangesnės, mažiau patrauklios vartojimui, bus ribojamas alternatyvus energijos išteklių tiekimas, mažinamas pramonės įmonių išteklių tiekimo saugumas ir, aišku  kils produkcijos savikaina. Akcizas turės įtakos grūdų džiovinimo paslaugos savikainai, ir ją pirmieji pajus ūkininkai, o kiek vėliau – visi vartotojai“, – atkreipia dėmesį LGPPA direktorė.

Šimtatūkstantinės investicijos – tiesiog išmesti pinigai

Pasak pašnekovės, praėjusiais metais energijos kainoms pakilus į verslą žlugdančias aukštumas, įmonės skubiai ieškojo alternatyvų atpiginti technologiniuose procesuose naudojamą energiją ir, kad išgyventų, atliko priverstines investicijas  į suskystintų dujų įrangą, nes jos, atsižvelgiant į aplinkosaugines perspektyvas,  buvo priimtiniausias variantas lyginant, pavyzdžiui, su anglimi ar gazoliais. Brangioms investicijos buvo imamos paskolos iš bankų, mokamos vis augančios palūkanos. Investicijoms atsipirkti reikės mažiausiai trijų metų.  

Dabar investicijos į suskystintas dujas dar nepradėjo atsipirkinėti, akcizai didinami, ir tai reiškia, kad verslai bus tiesiog „išmetę“ dideles pinigų sumas.

„Asociacijos nariams, neturintiems galimybių  naudoti gamtinių dujų, nes nėra prieigos prie vamzdynų, SND buvo geriausia alternatyva. Jei teks mokėti minėtą akcizo mokestį, vėl reikės ieškoti alternatyvų, galbūt pereiti prie taršesnio kuro, pavyzdžiui, gazolių, kurių akcizas šildymui – 60 eurų / tonai“, – kalbėjo LGPPA vadovė.

dalia rasciauskiene
Dalia Ruščiauskienė: „Vėl reikės ieškoti alternatyvų, galbūt pereiti prie taršesnio kuro, pavyzdžiui, gazolių.

Kitų alternatyvų gamintojai, negalintys naudoti gamtinių dujų, neįžvelgia: džiovyklos nėra technologiškai pritaikytos naudoti elektrą, o ir jos kainos vienos brangiausių  Europoje, savo anglies ar skalūnų alyvos neturime, be to šis kuras daug taršesnis.

Kaimyninėse šalyse šis mokestis gerokai mažesnis

Minėti akcizo mokesčiai gerokai sumenkins ir Lietuvos įmonių konkurencingumą, nes kaimyninėse šalyse jis kur kas mažesni: Lenkijoje – 13,14 eurų / tonai, Estijoje – 55,0 eurų / tonai,  Latvijoje – nulinis. Renkantis kitą skysto ar kieto kuro alternatyvą – apskritai energijos sąnaudos didės iki 30 proc. (o tuo pačiu augs ir CO2 išmetimai) dėl alternatyvių kuro rūšių degykloms reikalingų šilumokaičių, o  suskystintomis dujomis kūrenama tiesioginio degimo degikliais, kuriems šilumokaičiai nereikalingi.

Pasak pašnekovės, labai keista, jog toks akcizas (arba būtent tokio dydžio) įvedamas tik suskystintoms naftos dujoms, nes taip jos tampa nekonkurencingomis lyginant su kitomis energijos rūšimis. O kaip žinia, suskystintos naftos dujos gaunamos kaip šalutinis naftos perdirbimo produktas, o ne tiesioginis iškastinis kuras. Naudojami perdirbimo/šalutiniai produktai turėtų būti apmokestinami mažiau nei nafta ar gamtinės dujos.

„Įvertinus situaciją, manome, kad minėtas akcizo mokestis ir toliau turėtų būti netaikomas verslui arba naujos Akcizų įstatymo nuostatos turėtų būti atidedamos, kol susinormalizuos geopolitinė situacija bei energijos išteklių kainos grįš į žemų kainų zoną“, – komentuoja LGPPA asociacijos vadovė D. Ruščiauskienė.    

 

Partnerio turinys

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...