Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Apie bepiločių orlaivių ateitį Lietuvoje: ruošiant specialistus, jaučiamas dėstytojų trūkumas

2023/05/01


Dar 1999-iasiais dronų idėją į Lietuvą pirmasis atvežęs Kauno technologijos universiteto (KTU) Transporto inžinerijos katedros docentas Saulius Japertas kartais vadinamas bepiločių orlaivių tėvu Lietuvoje. Pirmąją knygą lietuvių kalba apie juos parašęs S. Japertas pasakoja, jog Lietuva jau dešimtmetį kuria profesionalius dronus, o kai kurie iš jų jau išbandyti ir Rusijos kare prieš Ukrainą.
Saulius Japertas.

Dėl dronų gebėjimo skraidyti, gabenti ir atlikti įvairias užduotis ši technologija pakeitė gyvenimą daugeliu atžvilgių. Dronai palengvina kasdienes užduotis įmonėms, viešosioms tarnyboms ir privatiems asmenims. Kai kurie iš dronų yra naudojami net medicininių priemonių pristatymui į atokias vietoves, kuriose žmonių gyvybėms gresia pavojus, o kitomis priemonėmis pasiekti sudėtinga.

„Bepiločio orlaivio apibrėžimas, kuris labiau paplitęs inžinerinėje sampratoje, yra toks, jog bepilotis orlaivis – tai skraidantis robotas, kurį galima valdyti nuotoliniu būdu, arba jis gali skristi savarankiškai, naudojant programine įranga valdomus skrydžio planus, veikiančius kartu su borto jutikliais ir pasauline padėties nustatymo sistema – GPS“, – teigia doc. S. Japertas pabrėždamas, jog bepiločiai orlaiviai šiandien dažniau vadinami dronais.

Buvęs kariškis, KTU docentas teigia, jog pirmą kartą su bepiločiu orlaiviu „Sojka III“ buvo supažindintas Čekijoje, besimokydamas karo akademijoje Brno.

„Nuo to laiko pradėjau jais domėtis“, – apie pažintį su dronais pasakoja docentas.

Lietuva jau dešimtmetį gamina dronus

Kaip parodė karas Ukrainoje, dronų, tiek oro, tiek antžeminių naudojimo perspektyvos yra pakankamai didelės. „Dar 2003 metais išleistoje knygoje rašiau, kad tuo metu daugiau negu 30 šalių gamino įvairios paskirties dronus. Tame tarpe ir tokios šalys, kurios technine ir technologine prasme, drįstu teigti, stovi ant žemesnio laiptelio, negu Lietuva“, – teigia doc. S. Japertas.

Anot KTU Transporto inžinerijos docento, jau dešimtmetį Lietuva kuria profesionalius dronus, o kai kurie Lietuvoje pagaminti dronai yra išbandyti ir Rusijos kare prieš Ukrainą.

Šiuo metu daugėja įmonių, kurios užsiima dronų gamyba. Docentas suskaičiuoja iki dvidešimt tokių įmonių, o tarp jų ir „AeroDiagnostika“, „Altus technicus“, „Aviatic MRO“, „Unmanned Defence Systems“.

„Dronai yra jutiklių platformos, o jutiklių gamyba ir integravimas į sistemą nereikalauja milžiniškų indėlių, lyginant su pilotuojamų orlaivių kūrimu. Antra, dronų nuotolinis valdymas ar pilnai autonominis skrydis reikalauja gerų valdymo ir kontrolės sistemų, t.y. iš esmės programuotojų, elektronikos ir telekomunikacijų specialistų indėlio“, – teigia docentas.

Anot S. Japerto, kadangi dronų kūrimas nereikalauja investicijų, o šiam procesui reikalingi plataus profilio inžinieriai, kurių Lietuvoje yra gausu, tokios gamybos vystymui Lietuva turi pakankamai stiprų potencialą.

Ar bepiločiai orlaiviai galėtų tapti bepiločiais lėktuvais?

Bepiločiai orlaiviai šiuo metu skirti gabenti jutiklius ir tam tikrus krovinius. Tačiau jau kelerius metus kuriami ir tokie bepiločiai orlaiviai, kuriais galima gabenti žmones. S. Japertas vardija tokius pavyzdžius, kaip „Tesla“ įmonės „Drone taxi“, ir kitos inovacijos, tokios kaip „Flying taxi“, ar vienas pirmųjų žmones gabenantis taksi „Enhang 184“, JAV „Maker“ – jų vis daugėja.

Šiuo metu didžiausia kliūtis tokių bepiločių orlaivių, kurie gali gabenti žmones, vystymui yra tarptautiniai ir vietiniai teisiniai reikalavimai. Oro transportas, gabenantis keleivius, turi praeiti labai griežtas licencijavimo ir sertifikavimo procedūras, kurios užtrunka ne vienerius metus.

„Kalbant apie civilinę aviaciją, naujovės į ją patenka santykinai negreitai. Iš kitos pusės, be pačių orlaivių sertifikavimo ir licencijavimo iššūkių yra ir neišspręstų klausimų, susijusių su oro erdvės naudojimu: kokiais oro keliais skraidyti, kaip jie bus identifikuojami, kas vykdys kontrolę ir panašiai“, – tikina docentas.

Anot jo, yra tam tikrų etinių ir moralinių iššūkių, į kuriuos šiai dienai taip pat nerandama atsakymų. Todėl artimiausiu metu tikėtis tokių taksi bumo neverta.

Dronų inžinerija turi daugiau perspektyvų nei pilotuojamų orlaivių

S. Japertas teigia, jog universitetuose ir kolegijose, kuriose yra viena ar kita su aviacija susijusios studijos, būtinai bus dėstomi ir dalykai, susiję su bepiločiais orlaiviais.

Šiuo metu KTU Mechanikos fakultete II-os pakopos Aeronautikos inžinerijos studijose galima gilinti žinias bepiločių orlaivių ar kosmoso technologijų srityse.

S. Japertas pabrėžia, jog bepiločių orlaivių technologijų sritis turi daug iššūkių: „Visų pirma, ruošiant specialistus jaučiamas dėstytojų trūkumas, ypatingai mokslo daktarų. Gabus jaunimas, žiūrėdamas į finansines perspektyvas skuba įsidarbinti, todėl dažnai pasirenka ne tęsti studijas universitete, o karjerą versle“.

Docento teigimu, bepiločių orlaivių srityje privalumų daugiau nei iššūkių. Anot S. Japerto, KTU turi gerą studijų bazę, tai pažymėta ir neseniai vykusiame studijų krypčių išoriniame vertinime.

„Turime ne tik puikų iniciatyvų ir žingeidų jaunimą, bet ir bepiločių orlaivių vystymosi perspektyvas. Šiuo metu jos kai kurių ekspertų vertinamos net geriau, negu pilotuojamu orlaivių“, – akcentuoja docentas.

 

KTU informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...
2023/10/01

Tyrimas: gyventojai aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų ...