Europos Komisijos žemės ūkio ir kaimo plėtros įgaliotiniu nuo gruodžio 1 d. ateinančius penkerius metus pirmą kartą dirbs mūsų regiono atstovas lenkas Januszas Wojciechowskis. Lenkijos eurokomisaras pažadėjo, kad per jo kadenciją Baltijos šalių ūkininkams tenkančios tiesioginės išmokos pagaliau pasieks Europos Sąjungos (ES) vidurkį. Ar lietuvio eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus, atsakingo už ES aplinkosaugą, ir J. Wojciechowskio duetas būtų naudingas Lietuvos žemdirbiams? Galbūt jie galų gale sugebės baigti amžiną ginčą tarp aplinkosaugininkų ir ūkininkų?
Ūkininkų likimus sprendžia Komisija
Lietuvos ūkininkams Europos Parlamento (EP) pastatai Briuselyje ar Strasbūre iš lauko ir vidaus geriau pažįstami negu savojo lietuviško Seimo labirintai. Dažnas Lietuvos europarlamentaras vežasi lietuvių mokinių, pedagogų, žurnalistų, miestiečių, kaimo žmonių delegacijas pasivaikščioti po Europos Parlamentą ir dar nemokamais pietumis EP restorane pavaišina. Europarlamentarai savęs nenuskriaudžia. Kiekvieną mėnesį jie gauna 4 513 Eur „bendrosioms parlamentinės veiklos išlaidoms“. Iš tų pinigų EP nariai rengia konferencijas, parodas ir ekskursijas.
Tačiau Europos Komisijos būstinę Briuselyje mūsų žemdirbiai, atvažiavę reikalauti vienodų agroverslo sąlygų visoje ES, mato tik iš tolo ir negali pastato atidžiai apžiūrėti pro tankias Belgijos riaušių policijos gretas. O ES ūkininkų likimus sprendžia būtent Komisija.
Pabijojo blogesnio kandidato
EP ne iškart nutarė, kad J. Wojciechowskis tinka ES žemės ūkio kuratoriaus pareigoms. Pirmą kartą tris valandas priekabiai klausinėję, europarlamentarai pasiuntė J. Wojciechowskį „pakartoti kurso“. EP nariams nepatiko, kad lenkas prašė daugiau nei trijų minučių angliškai atsakyti į klausimus. Bet po savaitės J. Wojciechowskis kvalifikacijos egzaminus sėkmingai perlaikė. Pasak įtakingo leidinio „Politico Europe“, europarlamentarai pabijojo, kad Lenkija atsiųs blogesnį kandidatą, kuris nė kiek neišmanys žemės ūkio reikalų. Lenkijos žemės ūkio rūmai (ŽŪR), kurių patarimų žemės ūkio ir kaimo plėtros eurokomisaras J. Wojciechowskis nuolat prašys, glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos ŽŪR.
Vadina Vaicekausku
„Artimiausi mūsų partneriai – Vidurio Europos šalių (Austrijos, Čekijos, Vengrijos) žemės ūkio rūmai. Bet ypač stiprūs ryšiai su kaimynais lenkais. Džiaugiamės, kad Lenkijos ŽŪR vadovybė liko ta pati. Lenkijos žemės ūkio rūmų nacionalinės tarybos pirmininku perrinktas geras mūsų bičiulis Wiktoras Władysławas Szmulewiczius. Šiemet gegužės 28 d. Lenkijos parlamente apdovanojau W. W. Szmulewiczių mūsų ŽŪR ordinu už nuopelnus žemdirbių savivaldai ir kaimo plėtrai. Kolega W. W. Szmulewiczius mums pasakojo, kad jau kalbėjosi su J. Wojciechowskiu, pasveikino gavus tokį svarbų postą ir išvardijo lenkų ūkininkų svarbiausius prašymus Briuseliui. Būsimąjį eurokomisarą ir mes jau laikome saviškiu, vadiname tiesiog Vaicekausku. Taip smulkiai visa tai pasakoju todėl, kad neformalūs, nesuvaržyti jokių etiketų ir protokolų nuolatiniai tarptautiniai santykiai yra daug geriau, nepalyginamai naudingiau negu oficialūs kelių eilučių laiškai, reti susitikimai su kitų šalių žemdirbių lyderiais, ES pareigūnais ir trumpi, silpni rankų paspaudimai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Lietuvos ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus.
Vokietis nuvylė
Mūsų žemdirbių savivaldos laivavedys – Žemės ūkio rūmai – dabar kruopščiai ruošiasi naujajam 2021–2027 metų ES bendrosios žemės ūkio politikos laikotarpiui.
„Vėl telksime lenkų, latvių, estų jėgas, kovosime dėl seniai pažadėtų žmoniškų tiesioginių išmokų pokomunistinių ES šalių ūkininkams ir sieksime teisingos Europos. Neabejojame, kad būsimasis ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras mus supras“, – tikino A. Svitojus.
ŽŪR pirmininkas A. Svitojus, kiti Rūmų atstovai rugsėjo mėnesį taip pat pabendravo su naujuoju EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto pirmininku vokiečiu Norbertu Linsu. Jo atsakymai lietuvius nuvylė.
Griežtas klausimas
„Aš esu vakarietis. Prašote vienodų išmokų, tačiau pamirštate, kad ūkininkavimo sąlygos Vakaruose kitokios negu Rytuose – vokiečių ar prancūzų ūkininkas savo darbininkams moka gerokai daugiau negu lietuvis. Todėl nesistebiu, kad tiesioginės išmokos skiriasi“, – savo išmintimi puikavosi EP komiteto pirmininkas N. Linsas.
Po antrojo J. Wojciechowskio egzamino EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ES žiniasklaida pranešė, kad Lietuvos europarlamentaras Juozas Olekas labai griežtai klausinėjo kandidato, ar dar ilgai ES šalių ūkininkai gaus skirtingas tiesiogines išmokas.
Visą straipsnį skaitykite ŪP nr. 119, p. 1-3
Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS ŪP korespondentas