Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Ar pravers vaistai kitąmet šiemet mirusiajam?

2022/09/21


Verslas kalba apie artėjantį pramonės ir gamintojų krachą, šalies ekonomikos kreivė antrąjį ketvirtį jau smuko žemyn, o valdantieji dar bando liūliuoti visuomenę, kad, nepaisant iššūkių, šalies ūkis šiemet augs. Tokia šalta Vyriausybės laikysena energetikos krizės įkarštyje veda iš kantrybės ir pramonės gigantus. Verslo atstovai perspėja, kad jeigu politikai nedelsiant nesiims priemonių energijos kainoms stabilizuoti, pasipils masiniai gamybos stabdymai, mažinimai arba perkėlimas į kitas šalis. Tenka tik spėlioti, kaip elgsis darbų netekę ir į gatvę paleisti mūsų žmonės.

energetikos krizė, Vytis Lembutis, elektros kaina

Numato sunkų metą

„Lietuvos ekonomika šiandien yra apgailėtinoje padėtyje“, „energetinės krizės priežastis – ne ekonominė, o politinė, todėl jai suvaldyti reikia politinių priemonių“, „problema slypi mūsų šalyje, o ne dėl karo“, – tokias ir panašias mintis trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje išsakė regioninių Prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) atstovai.

energetikos krizė, Vytis Lembutis, elektros kaina„Ateina sudėtingas laikotarpis visai ekonomikai, sunku gyventojams, o ypač verslui. Vadovaudamiesi valstybės politika, kreipėme žvilgsnį į atsinaujinančią ir netaršią energetiką, bet, deja, gavome didelį smūgį: per pastaruosius dvejus metus energetinių išteklių kainos padidėjo 10 kartų! Jeigu verslas už elektros energiją anksčiau mokėjo 3 tūkst., tai dabar moka 30 tūkst. Eur, o tie, kurie mokėjo 3 mln., dabar turi pakloti 30 mln. Eur! Situacija yra kritiška ir be valstybės įsikišimo bei pagalbos nematome, kaip galėtume iš jos išbristi“, – konstatavo Šiaulių PPAR prezidentas Vytis Lembutis. Verslininkas kėlė dar vieną klausimą: kodėl kaimyninės šalys sugeba subalansuoti energetikos problemas, o Lietuva – ne. „Šios dienos „Nord Pool“ duomenimis, estai už elektrą moka beveik 5 kartus mažiau nei mes“, – lietuvius pribloškiantį palyginimą pateikė V. Lembutis.

Vyriausybė neturi krizės įveikimo plano

Vilniaus PPAR prezidentas Sigitas Leonavičius piktinasi, kad mūsų Vyriausybė neturi strateginio plano, kaip įveikti energetinę krizę, nėra jokios darbo grupės, kuri tai spręstų. O įdomiausia tai, kad energetikos, finansų, ekonomikos ir inovacijų ministrų ir pačios premjerės kalbos nesiriša tarpusavyje, yra skirtingos. „Dar verslams metami kaltinimai, kad šie prisiaugino daug „lašinių“ ir esą tai verslo, o ne valstybės problema“, – pastebėjo Vilniaus PPAR vadovas.

Jis akcentavo dar vieną dalyką, dėl kurio neramu ir verslui, ir gyventojams: „Ministrė Pirmininkė teigia, kad tokia situacija yra dėl karo Ukrainoje. Mes jį pripažįstame, pergyvename dėl šios šalies ir remiame jos žmones, tačiau Lietuvai tapatintis su Ukraina būtų ne visai teisinga, nes ir kaimyninę Lenkiją, ir kitas Baltijos šalis taip pat veikia tie įvykiai. Tačiau jų Vyriausybės sprendžia vidaus nacionalinius klausimus – dėl ekonomikos konkurencingumo, o pas mus toks požiūris, kad darbo vietų mažėjimas, mūsų verslo konkurencingumo praradimas Europoje ir pasaulyje, nėra problema. Juk tai palies visus – mūsų ekonomikoje, versle dirba beveik milijonas piliečių.“

Kalba apie išgyvenimą dabar

PPAR atstovai prašo stabilizuoti energetikos kainas, kad verslas galėtų išlaikyti konkurencingumą ir išsaugoti darbo vietas. Jie taip pat paragino Vyriausybę prisiimti atsakomybę už susiklosčiusią, jų manymu, kritinę padėtį. Verslininkai kviečia skubiai sudaryti darbo grupę, kuri galvotų, kaip įmonėms ir ekonomikai išsilaikyti iki Naujųjų metų ir kaip gyvensime toliau.

„Laukiame ne kompensacijų, o tvarkos valstybėje. Daug įmonių planuoja mažinti gamybą arba visai užsidaryti iki metų pabaigos, bedarbių bus daugiau. Dabar panašu, kad valdžia nori supriešinti verslą ir žmones, bet įmonės nenori atleisti darbuotojų, nori dirbti, tačiau tokiomis sąlygomis tai darosi neįmanoma“, – situaciją apibūdino Klaipėdos PPAR prezidentas Vladas Pleskovas.

V. Lembutis teigė, kad Vyriausybė pateikė atsinaujinančios energetikos sprendimus ilgajam periodui – iki 2030-ųjų, bet problemą reikia įveikti šiandien, nes kai kurie verslai nesulauks metų pabaigos. „Vaistai mirusiajam kitąmet nebus reikalingi“, – perspėjo jis.

Verslininkai pasidalijo mintimis ir apie lengvatinius kreditus, kurie galėtų sušvelninti neregėtai išaugusių energetinių kaštų naštą. „Įmonės kreditus ima investicijoms, o valstybė dabar siūlo taupyti, susitraukti, skolintis ir susimokėti už energetiką, bet tai nėra investicija. Verslo logika tokia: kuo daugiau darysime, gaminsime ir eksportuosime, tuo geriau gyvens valstybė. Jeigu sustosime, o į tai mus dabar stumia, reiškia, kad žygiuosime atgal. Lengvatinis kreditas energetinėms sąnaudoms padengti paprasčiausiai nužudys įmonę, jeigu ji negeneruos gamybos ir dėl aukštų energijos kainų negalės konkuruoti“, – aiškino V. Pleskovas.

Lėšų šaltinis – PVM ir energetikų viršpelniai

PPAR atstovai palankiai vertino Prezidento siūlymą užfiksuoti 24 centų už kilovatvalandę elektros tarifą visiems buitiniams vartotojams. Tokia dabar yra visuomeninio tiekimo kaina. Toks fiksuotas tarifas būtų priimtinas ir verslui. Verslininkai mano, kad tokio sprendimo subsidijavimui pakaktų biudžeto pajamų – dėl aukštos infliacijos ir jau kurį laiką ypač brangstančios energijos į biudžetą plaukia įspūdingos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumos. Dar pakračius energetikų viršpelnius, greičiausiai šiuo atveju valstybei ir skolintis nereikėtų.

Kai kurie jau skuba išsidalyti pelnus. Primename, kad AB „Ignitis grupė“ stebėtojų taryba paskelbė siūlymus būsimam visuotiniam akcininkų susirinkimui, kuris vyks 2022 m. rugsėjo 29 d., – už pirmąjį šių metų pusmetį „Ignitis grupė“ akcininkams žada išmokėti daugiau kaip 45 mln. Eur dividendų.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

  2022.09.21 ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: energetikos krizė, Vytis Lembutis, elektros kaina

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...