Gali grėsti nemalonumai
Daugelį glifosato turinčių herbicidų leidžiama naudoti tik piktžolėtuose pasėliuose siekiant juose sunaikinti žaliuojančias (vegetuojančias) piktžoles, kurias būtina nupurkšti ne vėliau kaip likus 10–14 kalendorinių dienų (priklauso nuo konkretaus naudojamo AAP) iki pjūties. Liepos–spalio mėnesiais Augalininkystės tarnybos specialistai kasmet atidžiai stebi, ar tokie herbicidai pasėliuose naudojami tik kovai su piktžolėmis, ar laikomasi AAP etiketėje nustatyto naudoti termino iki derliaus dorojimo. Ypač didelis dėmesys skiriamas grikiams, kurie jokiame augimo tarpsnyje negali būti apdoroti glifosato turinčiais herbicidais. Gavus skundą apie galimai netinkamą AAP naudojimą, nedelsiant atliekamas išsamus ūkio patikrinimas. Nustačius pažeidimus dėl netinkamo glifosato turinčių AAP naudojimo, ūkio subjektams (ūkininkams) taikoma administracinė atsakomybė, informacija apie pažeidimus perduodama Nacionalinei mokėjimo agentūrai, kuri remdamasi savo tvarka mažina paramos išmokas. Apie galimai užterštą žemės ūkio produkciją taip pat informuojama Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri, prireikus, atlieka augalinės produkcijos tyrimus ir pagal kompetenciją pažeidėjams taiko sankcijas.
Pažeidimų skaičius mažėja
Augalininkystės tarnyba didelį dėmesį skiria AAP naudojimo teisiniams reikalavimams skleisti ir viešinti. Be to, apie AAP naudojimo reikalavimus, jų laikymosi svarbą siekiant gauti sveiką ir kokybišką maistą, taip pat – pašarus, ūkininkai nuolat informuojami viešų konsultacijų metu, spaudoje, įvairių renginių, konferencijų metu bei atliekant AAP naudojimo veiklos patikrinimus. Jų metu nustatytų glifosato veikliosios medžiagos turinčių herbicidų naudojimo pažeidimų statistika rodo:
2017 m. buvo nustatyta12 pažeidimų, iš jų – 9, kai neleistinai buvo apdoroti grikių pasėliai, 3, kai glifosato turintys AAP buvo naudojami ne pagal paskirtį, t. y. neregistruoti tiems pasėliams nuo piktžolių purkšti;
2018 m. buvo nustatyti 9 pažeidimai, iš jų – 4 grikių apdorojimo atvejai, 1 atvejis, kai rapsai buvo nukulti anksčiau laiko panaudojus AAP piktžolėms naikinti ir 4 pažeidimų atvejai, kai glifosato turinčius AAP naudojo ne pagal paskirtį;
2019 m. nustatyti 5 pažeidimai, kai glifosato turinčius AAP naudojo ne pagal paskirtį, t. y. jie buvo skirti kitiems augalams purkšti.
Pastaraisiais metais pastebime, kad Augalininkystės tarnybos specialistų darbas ir pastangos nenuėjo perniek. „Džiaugiamės, kad ūkininkai tampa sąmoningesni – nuo 2020 m. glifosato naudojimo prieš derliaus nuėmimą pažeidimo atvejų nebuvo nustatyta“, – sako Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas, tikindamas, kad įtakos tokiems geriems rezultatams be jokios abejonės turėjo ir 2019 m. su Augalininkystės tarnyba ir žemdirbius vienijančių organizacijų vadovais pasirašyta deklaracija „Dėl augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo“. Deklaraciją pasirašiusios žemdirbius vienijančios organizacijos – Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos – įsipareigojo nenaudoti augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, auginamų maistui ir pašarui javų, žirnių, rapsų, linų, pupų, garstyčių, lubinų pasėliuose jų vegetacijos metu (t. y. nuo sėklos sudygimo iki derliaus nuėmimo).
Pratęstas glifosato turinčių AAP naudojimas
Šiuo metu Lietuvoje profesionaliam naudojimui yra registruoti 27 AAP, kurių sudėtyje yra glifosato, ir 9 AAP, skirti daržininkams mėgėjams. Daugelio Lietuvoje registruotų AAP, sudėtyje turinčių glifosato, paskirtis – naikinti daugiametes ir vienmetes vienaskiltes bei dviskiltes piktžoles prieš ir po derliaus nuėmimo varpinių javų pasėliuose, žirnių, linų, žieminių ir vasarinių rapsų pasėliuose, pūdymuose, taip pat – laukuose po derliaus nuėmimo bei vaismedžių pomedžiuose, miškuose ir ne žemės ūkio paskirties plotuose.
Europos Komisija 2022 m. gruodžio 2 d. pratęsė augalų apsaugos produktų, sudėtyje turinčių veikliosios medžiagos glifosato, naudojimą Europos Sąjungoje iki 2023 m. gruodžio 15 d., kol bus baigta veikliosios medžiagos vertinimo ataskaitos peržiūra ir priimtas galutinis sprendimas dėl jos likimo.
Daugiau aktualios ir naudingos informacijos rasite Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt,
Facebook ir LinkedIn paskyrose.
Valstybinės augalininkystės tarnybos fotoinformacija
Nr. 321/7