Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023
Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023

Astrida Miceikienė: „Sėkmę lemia bendradarbiavimas“

2021/07/01


Tarptautinį pripažinimą pelniusi mokslininkė, ekonomistė, aktyvi bioekonomikos plėtros Lietuvoje iniciatorė prof. dr. Astrida Miceikienė Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerės pareigas eina jau pusmetį. Atlaisvėjus karantino suvaržymams birželio 28 dieną akademijoje surengta iškilminga ceremonija, kurios metu A. Miceikienei suteiktos regalijos ir pristatyti komandos veiklos planai. 

Svarbios ekspertinės žinios

VDU rektorius prof. Juozas Augutis ir VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė

Renginyje dalyvavę politikai, socialiniai, verslo partneriai bei studentų atstovai su akademine bendruomene dalijosi savo lūkesčiais. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigė, kad VDU ŽŪA šiuo metu neatsitiktinai yra viena svarbiausių jo vadovaujamos ministerijos socialinių partnerių. „Žemės ūkio produkcijos gamyba auga labai sparčiai ir turime dėkoti žemdirbiams, kurie gelbsti eksportą krizių laikotarpiais, – kalbėjo S. Gentvilas. – Tačiau šalies ekosistemų tvarumas jau yra pasiekęs savo ribas. Be to, Lietuva turi prisiimti didelius įsipareigojimus neutralizuojant klimato kaitą, galvoti, kaip išsaugoti miškus, kuriems, šiltėjant klimatui, taip pat kyla naujų pavojų. Todėl VDU ŽŪA vaidmuo yra be galo svarbus. Ne kieno nors kito, bet ekspertų nuomonė privalo tapti svarbiausia sprendimus priimantiems šalies politikos formuotojams ir agroverslo atstovams.“

Aplinkos ministro minčiai pritarė ir ankstesnysis VDU ŽŪA kancleris, šiuo metu VDU rektorius emeritas prof. Antanas Maziliauskas, pastebėjęs, kad ŽŪA mokslininkai turi didžiulį įdirbį tarptautiniuose ir nacionaliniuose projektuose, svarbiuose ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai. „Agrosektoriaus lyderystė šiandien yra akivaizdi. Todėl labai norėtųsi, kad politikai rastų instrumentų, skatinančių jaunus žmones rinktis šalies ekonomikai svarbias profesijas“, – imtis švietimo sistemos pokyčių ir užribyje nepalikti motyvuotų regionų abiturientų valdžią ragino A. Maziliauskas.

VDU rektorius prof. Juozas Augutis atkreipė dėmesį į tai, kad jau beveik šimtmetį gyvuojanti ŽŪA, vykstant istorinėms transformacijoms, visada gebėjo išlaikyti savo krypties tęstinumą rengti žemės ūkiui reikalingus specialistus ir šiandien aplink save yra sutelkusi šalyje pačią stipriausią absolventų bendruomenę. Šios bendruomenės vardu kalbėjęs Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius dr. Edvardas Makelis taip pat atkreipė dėmesį į opiausią pastarojo meto agrosektoriaus problemą – visų grandžių specialistų trūkumą.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius, Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo nariai Jonas Varkalys, Vigilijus Jukna neslėpė, kad jiems ši problema yra gerai žinoma, bei teigė dedantys pastangas tam, kad patekimą į vienintelę šalyje VDU ŽŪA, suteikiančią universitetinį išsilavinimą žemės ūkio, miškininkystės, tvaraus vandens ir žemės išteklių valdymo, bioekonomikos, sumaniosios inžinerijos srityse, lemtų ne tik konkursinis balas, bet ir jauno žmogaus motyvacija.

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Jonas Vilionis, atstovaujantis didžiausioms šalies žemdirbių savivaldos organizacijoms, teigė, kad Lietuva jau nebeturi linų, beveik neliko cukrinių runkelių, nepasigaminama kiaulienos, baigiami sunaikinti pieno ūkiai. Pasak jo, didžiausia blogybė tai, kad ES tik rekomenduojami dalykai mūsų biurokratų galvose virsta iš viršaus nuleidžiamais reikalavimais. Todėl mokslininkų ekspertų nuomonė yra būtina ir ji privalo būti girdima.

Pokytį kuria nebijantys iššūkių

„Agrosektorius – viena sparčiausiai besikeičiančių sričių, kurioje diegiamos pažangiausios aplinkosaugos, technologijų, vadybos sistemos. Todėl stebina ir piktina, kad žmonės iš išorės tebepiešia visai kitokį žemės ūkio paveikslą. Dėl to specialistų, savo srities ekspertų, skaičius sparčiai mažėja, tarp studentų konkurencinės aplinkos taip pat mažiau, o tai nėra sveika. Todėl šiuos stereotipus griauti būtina“, – ūkininkus, politikus, agroverslo lyderius ir savo bendramokslius studentus ragino VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto magistrantė Liveta Budreckytė, sėkmingą karjeros kelią kurianti vienoje lyderiaujančių šalies agroverslo įmonių. Mergina teigė šiandien esanti atspindys to, kuo per kelerius metus tampa į akademiją studijuoti iš regiono atvykęs jaunuolis.

LŽŪT pirmininkas Jonas Vilionis.

„ŽŪA bendruomenė niekada nebuvo nutolusi nuo agrosektoriaus ir su juo susijusių verslo sektorių, jo problemų ir iššūkių, taip pat ir viešojo sektoriaus, formuojančio agrosektoriaus ateitį visomis prasmėmis: tiek žemės ūkio politiką, tiek jos įgyvendinimą, mokesčių politiką ir kitas veiklas. Partnerystė tarp mokslo institucijų ir agrosektoriaus verslų valdytojų, nevyriausybinių organizacijų, savivaldos institucijų, bendradarbiavimas skatinant šio sektoriaus plėtros procesus – vienintelis įmanomas kelias siekiant vystyti mokslines veiklas, kurti ir diegti inovacijas, iššūkius paversti galimybėmis“, – tvirtino VDU ŽŪA kanclerė prof. A. Miceikienė, atkreipdama dėmesį, kad žemės ūkio mokslas, agrosektorius ir Lietuvos kaimas niekada neliko skolingi valstybei. Nepaisant visų sunkumų, ši partnerystė ir bendros veiklos rezultatai visada užtikrino tautai didesnį ar mažesnį, bet savos lietuviškos duonos kąsnį.

Agrosektorius – siekiantiesiems kurti naujus produktus

Pasak A. Miceikienės, pasaulinės tendencijos rodo, kad maisto poreikis pasaulyje 2050 m. bus beveik dvigubai didesnis, o klimato kaita, riboti dirbamosios žemės ir vandens ištekliai, siekis našiai ir išteklius tausojamai gaminti konkurencingą aukštos pridėtinės vertės žemės ir maisto ūkio produkciją skatins naujų augalų ir gyvūnų veislių kūrimą, precizinių technologijų, inovatyvių trąšų, paslaugų ir priemonių naudojimą. Vykstantys skaitmenizacijos procesai negrįžtamai keičia verslo modelius, darbo vietas – vienas jų naikina, sukurdami kitas, kurioms reikia naujų žinių ir aukštos kvalifikacijos. Naujos technologijos ir išradimai fizinį, skaitmeninį ir biologinį pasaulius sujungia žmoniją iš esmės pakeisiančiais būdais. Visa tai kelia klausimus: ar esame pasiruošę ateičiai, technologinių inovacijų šuoliui, ar turime pakankamai žinių ir kompetencijų suvaldyti šiuos pokyčius, ar gebėsime pasinaudoti naujų technologijų mums skirtomis galimybėmis.

VDU ŽŪA Alumni prezidentas dr. Edvardas Makelis. VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto magistrantė Liveta Budreckytė.                        

Pokyčiai pasitinkami drąsiai

Todėl VDU ŽŪA šiuos iššūkius pasitinka suformavusi naują organizacinę struktūrą, parengusi strategiją ir jos įgyvendinimo planą.

„Siekdami būti lyderiais bioekonomikos vystymo srityje, kuriame Bioekonomikos tyrimų institutą, siekdami palaikyti dar glaudesnius ryšius su verslo ir socialiniais partneriais, įsteigėme Verslo ir socialinės partnerystės centrą, įkūrėme klasterį „Žaliasis intelektas“. Tikime, kad naujoji ŽŪA strategija, sujungianti akademijos naująją organizacinę struktūrą, padės mums tapti ateities aukštojo mokslo institucija, savo veiklose integruojančia studijas, mokslą ir paslaugas verslui bei viešajam sektoriui, – kalbėjo A. Miceikienė. – Kartu su mecenatais, rėmėjais, partneriais kuriame ateities agroverslo studijų programas, įgyvendiname bendrus verslo ir mokslo projektus, kartu siekiame sudaryti galimybes jaunimui studijuoti ir siekti perspektyvų Lietuvos regionuose. Didžiuojamės pirmąja Lietuvoje ŽŪA Alumni iniciatyva įsteigti labdaros ir paramos fondą, skirtą sudaryti finansines galimybes studijuoti motyvuotiems ir gabiems regionų vaikams, džiaugiamės inžinerijos studijų klasteriu, kuriame jau šešios įmonės, verslo lyderės, sudarančios galimybes pasinaudoti jų infrastruktūra, stipendijomis inžinerijos studentams. Šiuo metu jaučiame ypač didelę žemės ūkio verslo pagalbą dabartinėje sudėtingoje studijų politikoje.“

A. Miceikienė teigė neabejojusi, kad tik sudarydami galimybes jaunimui įgyti žemės, miškų ir vandens ūkio bei kaimo plėtros specialybes paskatinsime juos pasilikti regionuose, perimti tėvų ar kurti savo verslą, plėtoti kaimo socialinę infrastruktūrą, padėsime išsaugoti kaimo identitetą, užtikrinsime regionų gyvybingumą ir tvarumą. Visa tai deramai gali atlikti tik aukščiausios kvalifikacijos specialistai eruditai, išugdyti atitinkamoje alma mater dvasioje.

VDU ŽŪA fotoinformacija

2021-07-01

Dalintis

2023/03/25

Galas laikinam valstybės žemės naudojimui

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ. – Žemdirbiai šiemet kaip niekad neramiai laukia pasėlių deklaravimo, kurį gali apsunkinti ne tik jau patvirtintos įvairios „žaliosios“ naujovės, bet ir nauji aplinkos ministro sprendimai. A...
2023/03/25

Nutarta griežtinti baudžiamąją atsakomybę teršėjams

Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK) toliau svarstant parlamentinės kontrolės klausimą dėl atliekų vežėjų kontrolės, pristatyti Aplinkos ministerijos planai išplėsti Aplinkos apsaugos departamento įgaliojimus.
2023/03/25

Geriausi daržovių kaimynai

Tema nėra nauja, bet ne prošal prisiminti, kad kai kurie augalai kitų draugijos nepakenčia arba, atvirkščiai, kaip tik mėgsta. Specifiniai junginiai – fitoncidai gali teigiamai veikti greta augančius augalus: reguliuo...
2023/03/25

Kovo 25-oji – Gandrinės, Blovieščiai

Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša la...
2023/03/25

Statiniai Šapelių ežero pakrantėje pastatyti pažeidžiant įstatymus

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai, reaguodami į Aplinkos apsaugos departamento pranešimą dėl galimai neteisėtai pastatytų statinių dviejuose sklypuose Vertybiškio kaime, Rokiškio rajone, greta...
2023/03/25

Rizikos valdymo fondai – naujovė Lietuvoje

Jau rengiamasi įgyvendinti bandomuosius rizikos valdymo fondų projektus, kurių steigimui skiriama 100 tūkst. Eur paramos lėšų. Nuo balandžio 3 d. bus galima teikti paraiškas dėl paramos, skirtos kurti instrumentus žemės ūkio rizikoms...
2023/03/25

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: ekonominis nuosmukis gali atsiliepti ir darbo rinkai

Kaunas (KTU). 2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui (BVP) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai vis dar išliekant šalių, kuriose infliacija yra didžiausią Europos Sąjungoje, penketuke, ekonominės recesijos grėsmė...
2023/03/25

Kada mėgausimės arbatėle pas Užpalių dvaro administratorių?

Užpalių dvare (Utenos r.) jau kvepia pabaigtuvėmis. Na, ne pačiame dvare, o dvaro sodybos administratoriaus name. Taip jau susiklostė, kad dvaro savininkas Pranciškus Sapiega, Lietuvos didžiojo kanclerio Mykolo Sapiegos sūnus, apie 1800 m. ...
2023/03/25

Patiekalai be glitimo

Parduotuvių lentynose galima išvysti produktų pakuočių su užrašu „neturi glitimo“. Vadinasi,  maiste nėra pagrindinių javų (kviečių, miežių, rugių). Kai kam šis užrašas gyvybiškai svarbus, o kai ...