Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Atidarytas jau trečiasis palydovų surinkimo ir kosminių misijų centras

2023/02/09


Mažųjų palydovų gamintojai „Kongsberg NanoAvionics“ atidarė naują palydovų surinkimo ir kosminių misijų centrą Vilniuje, Mokslininkų g. 6B. Naujosios patalpos išsidėsčiusios viename aukšte, kuriame yra misijų valdymo centras, gamybos bei darbo erdvės. Pastato rūsyje, įrenginėjama ir palydovų testavimo erdvė. Patalpų plotas bendrai siekia 1500 kv. metrų, šiuo metu šiame biure dirba daugiau negu 200 darbuotojų. Tai yra trečiasis bendrovės biuras Lietuvoje, ankstesni įsikūrę Vilniuje bei Kaune.

„Pastaruoju metu sparčiai augame – pernai dirbome ties 66 skirtingais palydovais, 16 iš jų išsiuntėme klientams arba pakėlėme į orbitą, o komandą išplėtėme dvigubai. Dėl šių priežasčių, senajame biure nebeišsitekome bei negalėjome dirbti pilnu pajėgumu, nes neturėjome visų reikalingų gamybinių patalpų. Naujose patalpose atsirado ir papildomos erdvės, kurios leidžia pagaminti ir ištestuoti daugiau palydovų“, – komentuoja „NanoAvionics“ vyriausias operacijų vadovas Mantas Ramanauskas.

Pasak M. Ramanausko bendrovės plėtrą paskatino ir tai, jog praėjusių metų rudenį kontrolinį įmonės akcijų paketą įsigijo norvegų technologijų bendrovė „Kongsberg“. Ši organizacija pasaulyje žinoma kaip viena iš pažangiausių įmonių, po savo stogu apjungianti naujausias jūrų, gynybos, aviacijos, skaitmeninio dvynio sistemas: „Tai ne tik svarbus žingsnis „NanoAvionics“ veiklos vystymuisi, bet ir rimtas technologinis pripažinimas. Mums atsivėrė naujos galimybės, kaip mūsų kuriamos mažųjų palydovų technologijos gali būti panaudotos ir apjungtos su kitomis moderniomis technologijomis ateityje.“

Palydovų gamybos procesą galima stebėti pro specialius langus

Naujajame centre itin daug dėmesio buvo skirta 220 kv. metrų palydovų gamybos erdvėms, kurioms taikomi griežti saugumo reikalavimai.

„Švarioji patalpa yra kontroliuojama aplinka, kuriai taikomi griežti sterilumo reikalavimai. Oras čia yra ypatingai švarus, iš jo yra išfiltruojamos orą teršiančios dalelės, pavyzdžiui, dulkės ir ore esantys mikrobai. Vadinasi, šiose patalpose negali būti jokių nešvarumų ar papildomų dalelių, kurios stipriai paveiktų ir pažeistų palydovo efektyvumą orbitoje. Būtent švarioji patalpa sukuria šias sąlygas“ – akcentuoja M. Ramanauskas.

Švarioji patalpa.

„Orbitoje yra nesvarumo būklė, todėl viskas sklando ore ir bet koks nepageidaujamas kūnas gali negrįžtamai sugadinti palydovą. Dėl to mes privalome užtikrinti nepriekaištingą švarą Žemėje, nes jei to nedarysime, negalėsime identifikuoti, kas palydovui nutiko orbitoje“, – teigia „NanoAvionics“ operacijų vadovas.

Anot M. Ramanausko, nuo tos akimirkos, kuomet palydovas pradedamas surinkinėti švariojoje patalpoje, jis niekuomet nepalieka švarios aplinkos: „Kai gabename jį testavimui, jis būna specialiose, mūsų gamintose dėžėse. Tokiu būdu užtikriname, kad palydovas bus saugus nuo aplinkos poveikio. Šie dalykai yra labai svarbūs, kad galėtume išvengti bet kokios, tyčinės ar netyčinės, rizikos, kuri įvyksta dėl pašalinių objektų.“

Švarioji patalpa nuolat testuojama su dalelių matuokliais, kurie užtikrina, kad erdvė atitinka švaros reikalavimus ir joje nėra per daug dalelių, kurios galėtų paveikti palydovą neigiamai. Palydovų surinkimo erdvėje negali būti ir jokių pašalinių žmonių, kurie čia nedirba, vien dėl to, kad į ją neatneštų dulkių bei nešvarumų. Šioje patalpoje dirbantys žmonės turi praeiti specialius mokymus, kuriuose sužino, kaip reikia tinkamai elgtis, ką turi vilkėti bei kokias būtinas procedūras reikia atlikti. Tačiau ši patalpa įrengta taip, kad atėję svečiai galėtų stebėti vykstančius procesus, kadangi iš visų pusių supa dideli langai.

Testavimo centre – tokios pat sąlygos kaip kosmose

Be gamybos padalinio gerokai išsiplės ir šiuo metu baigiamas įrenginėti 162 kv. metrų ploto palydovų testavimo centras.

„Palydovų testavimo centro patalpos yra itin kruopščiai įrengtos. Čia sutvirtintas kelių sluoksnių betonas, tarp jų yra speciali industrinės gumos paklotė tam, kad būtų sumažintos vibracijos, ir kad jos nepereitų į pastatą. Erdvė iš dalies yra izoliuota ir nuo triukšmo“, – komentuoja „NanoAvionics“ operacijų vadovas.

Palydovų testavimo centre vis dar laukiama vieno iš svarbiausių darbo įrankių – vibravimo stendo. Jis skirtas palydovų testavimui, jiems turi būti atliktos vibracijos procedūros, kad apsiprastų su būsima būsena kosmose. Vibravimo stendas užtikrina, kad palydovai nepatirs šoko ir nesubyrės. Šiuo metu šios vibracijos atliekamos Vokietijoje, Nyderlanduose bei kitose šalyse

„NanoAvionics“ operacijų vadovas teigia, kad kitais metais palydovų testavimo centro patalpose atsiras ir papildoma termovakuumo testavimo įranga, kuri simuliuoja tokias pačias vakuumo ir temperatūros sąlygas, kaip ir kosmose: „Senose patalpose mes turime tokią, tik mažesnę įrangą, bet dėl įvairių priežasčių termovakuumo kamerų negalima gabenti į kitas patalpas. Pajudinus vakuumą, po to beveik neįmanoma greitai ir efektyviai atstatyti jų veikimo. Dėl to turėsime dvi kameras, vieną – senajame biure, o kitais metais ir naujajame.“

Naujas biuras.

Misijų valdymo centras prilygsta NASA ir EKA

Naujajame centre atnaujintas ir misijų valdymo centras. Tai vienintelis „NanoAvionics“ departamentas, kuris dirba visą parą. Šiose patalpose palydovų operatoriai visuomet komunikuoja su palydovais, mato jų orbitas ir buvimo vietą. Misijų valdymo centre ekranai perduoda informaciją apie oro sąlygas, protonų koncentraciją, radiacijos lygį ir atvaizduoja kitus misijoms svarbius rodiklius.

Misijų valdymo centras.

„Galime džiaugtis, kad turime Europos kosmoso agentūrai (EKA) ir NASA nenusileidžiantį misijų valdymo centrą. Tikrai dauguma žmonių panašią patalpą yra matę per filmus ar svarbių misijų transliacijas, kur būna duodamas startas raketos paleidimui, o daug skirtingų specialistų, prie didelio kiekio monitorių seka eigą ir įvairius kritinius rodiklius“, – komentuoja M. Ramanauskas.

Praėjusiais metais bendrovė paleido į orbitą bei pristatė klientams 15 palydovų, šiemet į kosmosą pakelti dar 4. Bendrovė turi daugiau nei 47 klientus įvairiose šalyse, glaudžiai bendradarbiauja su tomis valstybėmis bei su mokslo ir komercinėmis industrijomis visame pasaulyje – NASA, Europos kosmoso agentūra, „Thales Alenia Space“ ir kitomis. Įmonės administraciniai bei gamybiniai padaliniai įsikūrę ir JAV bei Jungtinėje Karalystėje.

 

Partnerio turinys

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...