Tvaraus ūkininkavimo ir aplinkos tausojimo sąlygomis svarbu, ne tik kaip auginame ir suvartojame žemės ūkio produktus, tačiau ir tai, kaip utilizuojame jų atliekas. Daug kartų esame girdėję apie šalutinių gyvūninių produktų (ŠGP) sterilizavimą aukštoje temperatūroje, iš jų gaminamus baltymus, riebalus ir kitus produktus bei toli sklindančius nemalonius kvapus. Galbūt kiek mažiau mums girdėtas kitas – organinių atliekų pūdymo anaerobinėmis sąlygomis – būdas, prisidedantis prie žiedinės ekonomikos vystymo. Tarptautinei atsinaujinančios energetikos įmonei „Green Genius“ priklausančios UAB „Tvari energija“ Žaliavų skyriaus vadovas Egidijus Zaida „Ūkininko patarėjui“ papasakojo apie saugų, ekonomišką, patogų ir tvarų atliekų utilizavimo būdą, kurį kiekvienas ūkininkas gali lengvai pasirinkti.
Kas perdirbama
Žaliavų skyriaus vadovas Egidijus Zaida.ŠGP – tai ūkiuose kritę gyvūnai, ant kelių, laukuose ir miškuose aptikti nugaišę laukiniai gyvūnai, skerdyklose susikaupusios atliekos, gaišenos, atvežtos iš veterinarijos klinikų bei gyvūnų prieglaudų.
Tarptautinei atsinaujinančios energetikos įmonei „Green Genius“ priklausančiose biodujų jėgainėse iš organinių žemės ūkyje ir maisto pramonėje susidarančių atliekų, tokių kaip ŠGP, grūdai, daržovės, nekondiciniai maisto gaminiai ir kt., yra išgaunamos biodujos. Po šio proceso likusias organines medžiagas galima naudoti kaip ekologišką trąšą žemės ūkyje. Biodujų energetika yra laikoma viena pažangiausių ir perspektyviausių atsinaujinančių išteklių energetikos rūšių, kuri daugelyje Europos valstybių yra aktyviai plėtojama. Lietuvoje taip pat įrengiama vis daugiau biodujų jėgainių, iš organinių žemės ūkio, maisto pramonės ar išrūšiuotų komunalinių atliekų gaminančių švarią energiją ir trąšas.
Praėjusiais metais Lietuvoje veikiančioje įmonėje perdirbta 6 tūkst. t ŠGP, tačiau, bendrovės atstovo teigimu, turimi pajėgumai leistų perdirbti ir daugiau nei 10 tūkst. t. Tad ūkininkai kviečiami jų turimas atliekas utilizuoti „Tvarioje energijoje“.
Perdirbimo metodas
Kadangi ne visi skaitytojai yra girdėję apie atliekų utilizavimą anaerobiniu metodu, paprašėme, kad pašnekovas visa tai apibūdintų paprastais žodžiais.
„Visos į biodujų jėgaines patenkančios žaliavos yra susmulkinamos iki reikiamos konsistencijos ir pūdomos specialiose talpyklose anaerobiniu būdu. Šio proceso metu mikroorganizmai suskaido organines medžiagas, procese nedalyvaujant deguoniui. Tokiu būdu užtikrinama, kad irimo metu į aplinką neišsiskirtų metano dujų. Visi procesai vyksta automatizuotai, uždarose ir sandariose talpyklose“, – pasakojo E. Zaida.
Biodujų jėgainėse susidarę produktai niekur nedingsta – jie panaudojami energetikoje ir žemės ūkyje. „Jėgainėse išgautas biodujas kogeneracinis variklis paverčia šilumos ir elektros energija, kuri keliauja gyventojams ir verslo įmonėms. Biodujų gamybos procese susiformuoja organinės trąšos, ūkininkai jas terpia į žemę ir didina grūdinių kultūrų kokybę. Organinės trąšos padeda susidaryti humuso sluoksniui, kuris didina dirvožemio derlingumą. Taip užtikrinamas žiedinės ekonomikos principas, kuris mūsų 11 biodujų jėgainių Lietuvoje valdančiai įmonei yra labai svarbus“, – sakė Žaliavų skyriaus vadovas.
Tausoja aplinką
Biodujų jėgainė.Kuo atliekų vertimo į biodujas metodas pažangesnis ir priimtinesnis visuomenei bei aplinkai?
Kadangi „Green Genius“ jėgainėse sunaudojamos atliekos, tausojami ištekliai ir kuriamas teigiamas poveikis aplinkai, biodujų jėgainė yra puikus žiedinės ekonomikos pavyzdys. Kaip žinoma, neigiamą poveikį aplinkai sukuria ozono sluoksnį ardančios metano dujos, kurios į atmosferą išsiskiria visoms organinėms medžiagoms tiesiog pūvant laukuose, sąvartynuose ar panašiai. Tvariai tvarkant šias atliekas sumažinami deginimo procesai, kurių metu išsiskiria didžiausią neigiamą poveikį klimato kaitai darančios CO2 dujos. Prie klimato kaitos stabdymo norintys prisidėti ūkininkai kviečiami susipažinti su šia galimybe ir ją išbandyti „Tvarioje energijoje“.
Pasak „Ūkininko patarėjo“ pašnekovo, jų bendrovė stengiasi, kad technologiniai procesai nedarytų įtakos aplinkinių žmonių gyvenimo kokybei.
„Labai svarbu suprasti, kad atliekas deginant arba pūdant atvirose erdvėse į aplinką išsiskiria dujos, kurios prisideda prie klimato kaitos. Tačiau to galima išvengti, tiek gyvulinės kilmės, tiek bioskaidžias atliekas tvarkant tvariai. UAB „Tvari energija“ valdomoje jėgainėje visi vykstantys procesai, pradedant žaliavų iškrovimu, vyksta uždarose erdvėse, kuriose yra itin stipri oro trauka. Jėgainėje įrengti kompleksiniai oro valymo įrenginiai bei biofiltrai. Įmonei rūpi šalia jos valdomų jėgainių įsikūrę kaimynai ir šalia gyvenančios bendruomenės. Stengiamės su jais palaikyti santykius, išklausyti, atsakyti ir apie visus veiksmus informuoti. Nuolat investuojame į jėgainės ir bendruomenės aplinką, ją geriname“, – sakė įmonės atstovas.
Kaip ir kur kreiptis?
Kaip jau minėjome, per metus Lietuvoje veikiančiose jėgainėse perdirbama 6 tūkst. t ŠGP, tačiau pajėgumai – kone dvigubai didesni. Taigi ūkininkai, kiti ŠGP ir kitų atliekų turėtojai visada gali kreiptis į UAB „Tvari energija“. Rinktis tvarų atliekų utilizavimo būdą ir taip prisidėti prie klimato kaitos mažinimo labai paprasta. Tam nereikia jokių sutarčių – pakanka paskambinti telefonu arba turimas atliekas registruoti internetu ir užsisakyti utilizavimo paslaugą.
„Lietuvoje iš viso turime 11 biodujų jėgainių. Jose perdirbame ŠGP, grūdus, daržoves, žolę, nekondicinius maisto gaminius, pasibaigusio galiojimo produktus ir kitas medžiagas, taip prisidėdami prie atliekų tvarkymo problemos sprendimo. Kiekvienas su mumis susisiekęs ŠGP turėtojas yra registruojamas. Atsakingas darbuotojas susisiekia ir detaliai informuoja apie numatomą atvykimo laiką. Įmonė turi savo specialiai ŠGP pervežti skirtą transportą. Kvalifikuoti vairuotojai atvyksta per numatytą laiką, pasveria surenkamą kiekį ir išrašo važtaraštį“, – informavo E. Zaida.
Bendrovė bendradarbiauja su ūkininkais, savivaldybėmis, maitinimo įstaigomis bei mažmeninės prekybos bendrovėmis.
ŠGP tvarkymo paslauga yra visiškai arba iš dalies kompensuojama valstybės lėšomis. Jei klientui valstybės kompensacija nepriklauso, kaina kiekvienu atveju skaičiuojama individualiai.
Pageidaujantieji susisiekti su paslaugos teikėjais gali skambinti telefonu + 370 691 22 080 arba užsakymą pateikti elektroniniu paštu zaliavos@greengenius.eu. Detalesnė informacija skelbiama interneto svetainėje https://te.greengenius.eu.
Šioje svetainėje, be kita ko, rašoma, kad šalia Vievio esančioje Ąžuolinės gyvenvietėje atidaryta ŠGP perdirbimo linija yra pirmoji tokio tipo biodujų jėgainė Baltijos šalyse.
Juozas SKRIPKAUSKAS ŪP korespondentasUAB „Tvari energija“ nuotraukos
Nr. 175/7
2021-05-27 šalutiniai gyvūniniai produktai, biodujų jėgainė