Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Atviras atsakymas LMŽD dėl siūlymo integruotis į jos gretas, arba kodėl mums nepriimtinas šūkis „Viena partija – viena tiesa“

2023/02/24


LMS „Gamta“ ir Sūduvos medžiotojų sąjunga teikia viešą atsiliepimą į viešą Lietuvos ir medžiotojų draugijos (LMŽD) raginimą integruotis į jos gretas. Atsiliepimo turinys suderintas su valdybos nariais ir apklausus skyrių, klubų ir būrelių vadovus. Negavome nė vieno pritarimo jungtis prie LMŽD.

LMŽD savo 2023 m. vasario 17 d. valdybos sprendimu paragino tris visuomenines organizacijas, t. y. Lietuvos medžiotojų sąjungą  „Gamta“, Sūduvos medžiotojų sąjungą ir Lietuvos medžiotojų draugiją, integruotis (o tiksliau - išnykti iš istorijos) į jos gretas, nes tik ji yra vienintelė galinga ir teisinga medžiotojus vienijanti visuomeninė organizacija Lietuvoje. Tai dar viena didelė ir „riebi“ SAVIREKLAMA. Norima sukurti apgaulingą spektaklį medžiotojų bendruomenei, kurio tema: „ Štai mes kokie geri, mes siūlome, mes vienijame, mes, mes, mes...“

Deja, nebuvo ir senokai nėra natūralaus bendravimo, žmogiškų pokalbių, susitikimų ir pasiūlymų gyvai, nėra bendrų ketinimų. Yra tik išviešintas lozunginis kvietimas viešoje erdvėje, socialiniuose tinkluose. „Valio“ tolerancijai, pagarbai kitoms organizacijoms ir elementariam žmogiškumui.

Truputis istorijos. Siekti bendrų tikslų LMS „Gamta“ ir Sūduvos medžiotojų sąjungos  LMŽD ragino nuolat. Buvome susitikę su tuometiniu LMŽD vadovu Broniumi Bradausku. Susitikime dalyvavo ir tuometis Sūduvos medžiotojų sąjungos vadovas Paulius Uleckas. Nusprendėme įkurti medžiotojus vienijančių visuomeninių organizacijų konfederaciją lygiomis teisėmis. Jos vadovu netgi nuspręsta išrinkti Bronių Bradauską. Deja, žodis „lygios“ užkirto kelią tolimesniam bet kokiam konfederacijos progresui. 2019 m. lapkričio mėn. 7 d., jau LMŽD pirmininko Jono Talmanto iniciatyva, penkios medžiotojus vienijančios organizacijos, t. y. LMŽD, Lietuvos medžiotojų sąjunga „Gamta“, Sūduvos medžiotojų sąjunga, Lietuvos medžiotojų sąjunga ir Lietuvos ginklų pirklių asociacija pasirašė bendradarbiavimo deklaraciją. Deja, lygiai po dviejų savaičių dėl to pačio žodžio „lygios“ ji buvo grubiai sulaužyta (turbūt nujaučiate, kieno iniciatyva).

LMS „Gamta“ arba Sūduvos medžiotojų sąjunga  taip pat galėtų imtis iniciatyvos sukviesti visas medžiotojų klubus ir būrelius vienijančias visuomenines organizacijas, neutralioje aplinkoje, prie apvalaus stalo ir lygiomis sąlygomis diskusijai „Medžiotojų vieta ateities bendruomenėje“. Tačiau ir vėl turime visai nesenos karčios patirties.  

Praėjusiais metais bandėme susodinti prie stalo medžiotojus kartu su žemės ir miškų savininkais ir pasiekti bendrą susitarimą. To iniciatorius buvo Nepriklausomybės akto signataras Saulius Pečeliūnas. Viskas vyko teigiama linkme. Įsitraukus į diskusijas LMŽD – viskas žlugo! 

Kur problema? Pasigendame pagarbos kitoms organizacijoms, paprastiems medžiotojams ir noro klausytis. Noras bendrauti ir pagarba turi būti NUOŠIRDI ir pastovi. Tai turi būti natūrali bendravimo forma, o ne ŠOU elementas. Tai matome draugijos direktoriaus viešuose pasisakymuose, LMŽD skyrių renginiuose ir pan. Nepagarba matoma plika akimi.  Išrinkus naują LMŽD vadovybę, kitų medžiotojus vienijančių organizacijų net pavadinimai buvo išbraukti iš laidos „Tauro ragas“ ir internetinės svetainės miške.lt. Tokia strategija nepasitvirtino, nes net ir po tokių „gražių“ žingsnių mažesnės organizacijos tapo dar labiau vertinamos, gerbiamos ir dar labiau stiprėja. Šių organizacijų išsilaikymui nereikia didelių pinigų. Jos savo lėšomis kuria šaudyklas (natūralias ir elektronines), mokymo centrus, kaip, beje, didžiąja dalimi ir Medžioklėtyros laboratoriją, kuriai LMŽD pritaikė „Krymo aneksijos scenarijų“ ir po kurio iškilo daugybė problemų.

Mūsų giliu įsitikinimu, mažesnė visuomeninė organizacija visada turės pranašumą prieš didelę, dėl visai suprantamų ir paprastų priežasčių. Čia žmonės vieningi, vieni kitus pažįsta, išsikristalizavę siekiai, norai ir tikslai. Sukurtos savitos tradicijos, vyksta pastovūs ir tradiciniai renginiai, labiau girdimas eilinio medžiotojo balsas. Yra labai gera patarlė „Mažas akmenėlis – didelį vežimą verčia“.

 Aptarkime jūsų mėgstamas temas.

Tema Nr. 1 – „Medžiotojų ruošimas“. Svarbi ir  labai aktuali. Reikia girdėti žmonių atsiliepimus. Spėkit, kam medžiotojai sako: „ Eikite tik TEN, jie tikrai gerai jus išmokys. Mes turime puikių, išsilavinusių dėstytojų komandas. Visų kursų dėstytojų komandos sudarytos mažiausiai iš 6 asmenų ir tai daroma dėl paprastos priežasties: žmogus negali būti ir biologas, ir ornitologas, ir ginklininkas, ir veterinaras, ir kinologas, ir aplinkosaugininkas ir t. t.. Jei save laikai visažiniu, vadinasi tavo žinios mažiau negu paviršutiniškos ir tu negali dėstyti. Šioje srityje tikrai su Jumis galime pasidalinti patirtimi, be jokių išankstinių sąlygų“.

Aštri tema Nr. 2 –„Priklausymo CIC-ui problema“. Kad ir kokios pagyros skambėtų iš LMŽD tribūnų, mūsų žiniomis, LMŽD neturi jokių rašytinių Lietuvos valstybės įgaliojimų atstovauti mūsų šaliai, kaip ir neturi medžiotojus vienijančių visuomeninių organizacijų rašytinių ar žodinių įgaliojimų atstovauti visai Lietuvos medžiotojų bendruomenei. Nors turbūt pakanka žinoti, kada ten LMŽD ten pateko. Ogi „šlovingais“ komunistiniais laikais. Ką tai reiškia? Žinote patys. Mes visi esame Lietuvos ir ES piliečiai, visi lygūs prieš įstatymą. Kitų organizacijų niekinimas ir žeminimas veda į niekur. Mes vis dar tikimės, kad jūsų gretose sudygs demokratijos ir pagarbos kitoms organizacijoms sėkla, nes labai jau nesinori prieš visą Europą, žeminti savo kolegas. Be to, manome, kad nereikėtų mojuoti lozungu „Mes didžiausi“, nes viskas laikina. Skaitlingumas pasiekiamas daug kur pažeidžiant demokratijos ir LR Konstitucijos 25, 26  ir 35 straipsniuose garantuotas žmogaus teises bei laisves, ypač pasirinkimo teisę priklausyti norimai visuomeninei organizacijai. Bet jau ateina jaunoji karta ir tik laiko klausimas, kada ji pradės formuoti naują medžioklės politiką bei naują požiūrį į demokratiją. Stabdydami jų norus ir žlugdydami Konstitucijos garantuotas žmogaus teises, mes tik laikinai sustabdome vulkano išsiveržimą.

Mus stebina ir svetimų nuopelnų prisiėmimas. Švino naudojimas medžioklėje ir žvejyboje, A kategorijos ginklai ir šalies gynybos organizavimas, tai Lietuvos ginklų savininkų asociacijos, kurios vadovas Arūnas Marcinkevičius, o idėjinis vadovas – Nepriklausomybės akto signataras Saulius Pečeliūnas, kovos, pergalių ir pralaimėjimų laukas. LMS „Gamta“ ir Sūduvos medžiotojų sąjunga yra LGSA socialiniai partneriai.  Jokiuose iš šių darbų, mes nematėme LMŽD dalyvavimo.

Mūsų nuomone, demokratiškų organizacijų vadovai visada analizuoja priežastis, kodėl jų gretos staiga ėmė tirpti? Kokia psichologinė situacija ten, „apačioje“, tose bendruomenėse, kuriose medžioja eiliniai žmonės? Tuomet daro išvadas bei sprendimus, kurie situaciją pakeistų į visiems palankiausią pusę. Ir vargu, ar problema išsispręs mokant direktoriui didesnį negu ministro atlygį, eilinių medžiotojų sąskaita, ar nuperkant jam puikų džipą. Dėl to problema tik gilėja. Čia organizacijos vertybių reikalas.

Lietuvoje yra 9 medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos (draugijos). Pasiūlymas integruotis į LMŽD gretas tik trims organizacijoms turi aiškų tikslą toliau skaldyti medžiotojų bendruomenę.

Deja, mes nematome jokios veiklos, kur LMŽD yra pranašesnė už kitas medžiotojų organizacijas. Dėl to, LMŽD pasirinktas bendravimo su giminingomis organizacijomis būdas, tonas ir turinys, neskatina jokių bendradarbiavimo galimybių. Mes už bendradarbiavimą lygiateisiškumo pagrindais, už pagarbą, už bendrus renginius, už bendros politikos formavimą nepažeidžiant organizacijų identiteto. Todėl mums yra nepriimtinas bendradarbiavimas UAB-o principu.  

Pripažįstame ir džiaugiamės, kad  LMŽD yra labai daug puikių medžiotojų, mokslininkų, politikų, verslininkų, skyrių, būrelių ir klubų vadovų, su kuriais mes palaikome šiltus ir draugiškus santykius, organizuojame įvairius renginius, kartu medžiojame ir kalbamės prie apskrito stalo be jokių priverstinių integracijų. Ir to niekas uždrausti negali.

AČIŪ už kvietimą integruotis, bet... mes už laisvę rinktis ir vis dar tikime, kad medžiotojus susivienyti pavyks, bet tik ne  siūlomomis „ šeimininko - tarno“ sąlygomis.  Siūlome įkurti medžiotojus vienijančių organizacijų konsultacinę tarybą, kurioje visos organizacijos galėtų dalyvauti ir reikšti nuomones lygiomis teisėmis.

 

Pagarbiai,

LMS „Gamta„ prezidentas  Raimondas RIBAČIAUSKAS

Sūduvos medžiotojų sąjungos pirmininkas  Ramūnas MAŽĖTIS

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...