Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Ažiotažas dėl prakartėlių, tik akcentai skirtingi

2023/12/11


Šeštadienio vakarą Vatikane įžiebta Šv. Petro aikštėje pastatyta Kalėdų eglė ir atidengta prakartėlė. Ją sukūrė meistrai iš centrinės Italijos Grečo miestelio apylinkių, nes būtent ten prieš 800 metų šv. Pranciškus Asyžietis įrengė pirmąją prakartėlę. Lietuvoje viešojoje erdvėje ažiotažas dėl prakartėlių kilo jau anksčiau, tik ne dėl tradicijos įspūdingos istorijos, o dėl to, ar gali būti prakartėlėje laikomos gyvos avys.

Visuomenės dėmesį į gyvas aveles prakartėlėse, šiuo atveju Druskininkuose, jau ne pirmus metus atkreipia nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija „Tušti narvai“. Jos vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė priekaištavo ne tik Kalėdų eglės įžiebimo šventės organizatoriams, bet ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) – kam ši nekreipianti dėmesio į gyvūnų gerovę.

VMVT netruko sureaguoti ir pranešė, kad „gyvosios prakartėlės“ nėra draudžiamos, tačiau renginių organizatorius paragino per triukšmingus renginius neeksponuoti gyvūnų.

Savivaldybė: tai buvo visuomenę klaidinanti informacija

Tuo tarpu Druskininkų savivaldybės administracija žurnalistams komentavo, jog viešojoje erdvėje pasirodė visuomenę klaidinanti informacija, nes avelės yra apsaugotos nuo šventinio šurmulio.

Visuomeniniam transliuotojui LRT.lt savivaldybė raštu paaiškino, kad šventiniai renginiai vyksta maždaug už kilometro nuo prakartėlės. „Užtikrinant gyvūnų gerovę, prakartėlėje įrengtos specialios pakeltos grindys, storu sluoksniu klojami ir nuolat keičiami šiaudai, gyvūnus šildo modernios infraraudonųjų spindulių lempos, tad net esant žemai temperatūrai avelės tikrai nešąla, o šventinę naujametinę naktį, siekiant apsaugoti gyvūnus nuo triukšmo, jie yra išvežami“, – tuo, kad gyvūnų gerove prakartėlėje nereikia abejoti, visuomenę patikino Druskininkų savivaldybės administracija, taip pat pastebėdama, jog prakartėlės lankytojams draudžiama šerti gyvūnus, o paglostyti aveles mažieji jos lankytojai gali tik tuomet, jei avelės pačios prieina prie lankytojų, tad diskomforto gyvūnai nejaučia“.

Panašiai akcentai sudėlioti ir LNK reportaže, pašnekinta ne tik „Tuščių narvų“ vadovė, bet ir kita suinteresuota pusė, pasak kurios, gyvūnai šventinio šurmulio nepatiria. Tai patvirtino ir VMVT Alytaus departamento inspektorė Dalia Jakubynienė.

„Mes su kolege buvome patikrinime. Atvykome pažiūrėti avyčių. Matome, kad avytės jaučiasi puikiai. Jos yra ramios. Turi pakankamai šiaudų, šieno, grūdų, vandens. Jų namelis pakeltas nuo grindų, įrengtos specialios šildymo lempos. Nematome nepriežiūros. (...) Mes negalime jiems uždrausti, tačiau nerekomenduojame renginių su gyvūnais. Gyvūnai nėra tam skirti. Avelė – ūkinis gyvūnas. Gyvūnų gerovė nepažeista, jokio pažeidimo nematome, tai ir baudos negali būti“, – lnk.lt citavo VMVT inspektorę, kuri taip pat pridėjo, jog organizatorius yra įsipareigojęs išvežti avytes Naujųjų metų naktį, kad joms nebūtų streso dėl fejerverkų.

800 metų tradicija

Vatikano šv. Petro aikštėje šeštadienį atidengtoje prakartėlėje nėra gyvų gyvūnų. Nesiekta atkurti gyvos prakartėlės – Kristaus gimimo inscenizacijos, kokia ji buvo prieš 800 metų ir kurios tradicija iš Italijos ilgainiui paplito visoje Europoje. Apie XVII a. gyvas prakartėles pakeitė iš įvairių medžiagų sukurtos skulptūros. Prakartėlės tapo ne tik Jėzaus gimimo prisiminimu, bet ir Kalėdų liturgijos dalimi. Manoma, kad į Lietuvą prakartėles atnešė pranciškonai: ir gyvas inscenizacijas, ir skulptūras.

Kaip pabrėžia „Vatican News“, šiemet siekta atkurti 800 metų senumo atmosferą, kai Pranciškus Asyžietis 1223 m. sustojo slėnyje po savo kelionės į Šventąją Žemę ir Grečo olos jam priminė Betliejaus kraštovaizdį. Todėl jis pamėgino pavaizduoti Kalėdų sceną tame mažame kaime. Iš plačios apylinkės atvyko daugybė vienuolių, taip pat vietinių gyventojų, kurie sukūrė gyvą prakartėlę. Taip gimė iki mūsų dienų gyva prakartėlės tradicija.

„Žiūrėdami į kiekviena prakartėlę, taip pat ir tą, kurią įrengiame savo namuose, išgyvename tai, kas įvyko Betliejuje prieš daugiau nei du tūkstančius metų, – sakė popiežius Pranciškus. – Tai turėtų sužadinti mumyse tylos ir maldos troškimą mūsų dažnai skubančioje kasdienybėje. Mums reikia tylos, kad galėtume įsiklausyti į tai, ką Jėzus mums sako iš savo sosto – ėdžių. Reikia maldos, kad galėtume parodyti dėkingumo kupiną nuostabą, švelnumą ir galbūt ašaras, kurias mums sukelia Kristaus gimimo scena. Mums pavyzdys tebūna Dievo Motina: ji nieko nesako, o tik kontempliuoja ir šlovina.“

 

ŪP portalo informacija

Prakartėlės nuotr. „Vatican News“ (© Musei Vaticani)

Dalintis
Mano ūkis