Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

2023/12/07


Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę Druskininkuose dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nesiima veiksmų tokiems reiškiniams sustabdyti. Šiandien tarnyba išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad tai nėra draudžiama, tačiau renginių organizatorius ragina atsisakyti demonstruoti triukšminguose renginiuose.

G. Vaitkevičiūtė stebėjosi, kad VMVT, turėdama galią ir teisę žiaurų elgesį su gyvūnais sustabdyti, geriausiu atveju jį kiek pakritikuoja, bet realių veiksmų nesiima.

Tuo tarpu VMVT pranešime žiniasklaidai tvirtina, kad teigiamai vertina, jog Lietuvoje beveik atsisakyta gyvų gyvūnų demonstravimo Kalėdų proga įrengtose prakartėlėse. Taip pat daugėja savivaldybių atsisakančių ir fejerverkų renginių metu, kurie dažnam gyvūnui sukelia stresą. Vis dėl to kai kurie renginių organizatoriai vis dar palaiko anksčiau gyvavusią tradiciją ir miestų aikštėse, pastatų prieigose švenčių proga nusprendžia įrengti vadinamas, prakartėles. Tai nėra draudžiama, jei gyvūnams laikyti yra įrengtos tinkamos sąlygos, jie yra prižiūrėti, nepažeidžiama jų gerovė ir sveikata. Vis tik VMVT gyvūnų gerovės specialistai ragina atsisakyti idėjų gyvūnus perkelti iš jiems įprastų laikymo sąlygų, siekiant apsaugoti juos nuo papildomo streso.

„Įprastai ūkinis gyvūnas žiemoja tam skirtame tvarte, o ne miesto aikštėje. Nors tokiose Kalėdinėse prakartėlėse gyvūnams įrengiamos minimaliai reikalingos laikymo sąlygos, organizatoriai neįvertina, kad gyvūnus nuolat demonstruojant visuomenei sutrikdomas įprastas jų paros ritmas. Dėl lankytojų gausos, noro prisiliesti prie gyvūnų, pastarieji negali įprastu laiku ilsėtis, ėsti. kiti jų poreikiai. Viešai gyvūnus stebi, juos nori paliesti nepažįstami asmenys, o ne jų savininkai, su kuriais įpratę socialiai bendrauti. Dažnas lankytojas nori ir pašerti savo atsineštu maistu, o tai ypač pavojinga gyvūnų sveikatai. Taip pat tokios erdvės būna triukšmingos, apšviestos įvairiais žybsinčiais šviesos efektais, gyvūnams tai yra neįprasta, gali sukelti stresą ir baimę. Raginame nelaikyti gyvūnų jiems neįprastose sąlygose. Gyvename skaitmeniniame pasaulyje, tad gyvūnų demonstravimui visuomenei edukaciniais tikslais alternatyvų yra tikrai daug. Kviečiame išradingai jomis pasinaudoti apsaugant gyvūnus nuo bereikalingo streso“, - sako VMVT Gyvūnų gerovės ir sveikatingumo skyriaus patarėjas Giedrius Blekaitis.

VMVT nėra įpareigota išduoti ar neišduoti leidimų rengti renginius, kuriuose dalyvauja gyvūnai. Tačiau tokių renginių (varžybų, akcijų, reklamų ir pan. kur yra naudojami gyvūnai) organizatoriai, ne vėliau kaip prieš 3 dienas, privalo informuoti teritorinį VMVT padalinį nurodant kokie gyvūnai bus naudojami, kur ir kada. Taip pat reikia nurodyti už gyvūnus atsakingus asmenis ir jų kontaktus, kad esant būtinybei būtų galima su jais susisiekti. Gauta informacija yra vertinama VMVT specialistų.

 

ŪP portalo ir VMVT informacija

Dalintis