Columbus -2,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024
Columbus -2,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024

Be išmanymo laukia nusivylimas

2022/11/16


Pradėjus kalbėti apie kanapes, daugelio veidus papuošia šypsena. Kalbame tik apie pramonines kanapes, išsiskiriančias labai mažu tetrahidrokanabinolio (THC) – psichoaktyvaus junginio, esančio kanapėse – kiekiu, kurio negalima padidinti. Kanapes daugelis vertina kaip stebuklingą augalą, nes jos naudojamos 25 000 skirtingų veiklų! Tai apima maisto, pluošto, virvių, tekstilės ir popieriaus gaminius, nuo seno naudojamus kaip statybinės medžiagos, galima išspausti gydomųjų savybių turinčio aliejaus ir daugybę kitų dalykų.

Vytautas Liakas, pramoninės kanapės, gydomųjų savybių turinčio aliejaus, kanapių veislės

Tampa vis populiaresnės

Galima naudoti kiekvieną kanapių augalo dalį nuo šaknų iki sėklų, stiebo, aliejaus ir lapų. Manoma, kad kanapės yra vienas iš anksčiausiai sukultūrintų augalų, kurie buvo auginami prieš daugiau nei 10 000 metų. Nuo to laiko buvo išvesta daugybė veislių siekiant paskatinti specifines savybes: ilgesnius stiebus pluoštui, didesnį sėklų derlingumą aliejaus gamybai ir t. t.

Didžiąją XX a. dalį kanapės nebuvo auginamos komerciniais tikslais daugelyje šalių dėl neigiamo visuomenės požiūrio į augalą, kurį temdė jo ryšys su kanapėmis, turinčiomis didesnius psichoaktyvių junginių kiekius. Tačiau pastaraisiais metais kanapių auginimą reglamentuojantys įstatymai vertinami iš naujo, daugelis tik dabar atranda visapusišką teigiamą kanapių poveikį ne tik žmonėms, bet ir aplinkai. Žemės ūkio sektorius raginamas ieškoti naujų sprendimų, galinčių garantuoti didelius tvarios lignoceliuliozės biomasės kiekius energijos gamybai, nepakenkiant pagrindiniam žemės ūkio vaidmeniui tiekti maistą / pašarus. Judama link agroekologinio perėjimo, kurio tikslas – padidinti žemės ūkio sektoriaus daugiafunkciškumą ir tvarumą, kad tinkamiausios žaliavos (kiekybiškai ir kokybiškai) būtų susietos su efektyviausiai išteklius naudojančiais biokuro technologiniais konversijos procesais.

Daugelio šalių vyriausybėms siūloma pramonines kanapes vertinti kaip augalus, galinčius prisidėti prie siekio sumažinti anglies dioksido kiekį atmosferoje. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad pramoninės kanapės sugeria gerokai daugiau CO2 iš hektaro nei bet kurie kiti miško ar žemės ūkio paskirties augalai, dėl to kanapės yra idealūs anglies absorbentai. Vienas hektaras pramoninių kanapių gali vidutiniškai absorbuoti 22 t CO2 hektare. Kanapės – sparčiai augantis augalas, dėl to tai yra vienas greičiausių CO2 konversijos į biomasę įrankių, efektyvesnis nei agrarinė miškininkystė. Biomasė susidaro fotosintezės būdu konvertuojant atmosferos anglį. Kanapių anglies absorbavimas gali būti tiksliai suskaičiuojamas kasmet įvertinant sausųjų medžiagų derlių.

Labai svarbu, kad CO2 yra visam laikui sujungiamas su pluoštu, kuris naudojamas bet kam: pradedant tekstilės, popieriaus ar statybų pramone. Kai kurie augintojai plastiką kanapių pluoštu pakeičia netgi automobiliuose.

Pastaruoju metu pramoninės kanapės (Cannabis sativa L.) įgauna populiarumą maisto pramonėje, nes iš jų pagamintuose produktuose gausu makro- ir mikroelementų. Ypač kanapių baltymams būdingas pakankamas kiekis nepakeičiamų aminorūgščių, kurių maistinė vertė prilygsta daugeliui kitų baltymų, pavyzdžiui, sojų ir net kiaušinių baltymams.

Svarbiausi klausimai

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

 

Autoriaus nuotrauka

2022.11.16

Dr. Vytautas LIAKAS

VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto docentas

Susijusios temos – skaitykite: Vytautas Liakas, pramoninės kanapės, gydomųjų savybių turintis aliejus, kanapių veislės

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis