Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +26,3 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Bitininkai iš laimės ir džiaugsmo nešokinėja

2023/02/26


Bitės 2022 m. savo pareigą žemės ūkiui ir žmonijai kaip ir kasmet atliko sąžiningai, skraidė nuo žiedo iki žiedo, apdulkino ir davė pradžią vaisiams užsimegzti, tačiau į savo avilius nektaro parsinešė trečdaliu ar net perpus mažiau nei prieš metus – 2021-aisiais. Taip jau yra, kad bitininkystės sėkmę lemia tų metų gamtos sąlygos, o jų pakeisti bitininko naudai nepadės net ir maldos. Bitininkystėje 2022-ieji pasižymėjo spiečių gausa, kuri dalį bitininkų gal ir džiugino, bet daugumai tai buvo tapę galvos skausmu.

Palankus ruduo, švelni žiema

Bitininkystės metai prasideda ne kalendoriniu laiku, o nuo tos dienos, kai bičių šeimos paruošiamos žiemoti. Bičių maitinimas žiemai ir gydymas nuo varozės yra kito, jau būsimo sezono darbai. 2022 metų bitininkystės sezono pradžia – 2021 metų ruduo bitėms buvo palankus. Tų metų rugsėjį du trečdaliai dienų buvo palankios skraidyti. Spalį ir šiek tiek lapkritį pasitaikė gana nemažai šiltesnių dienų, kai temperatūra buvo 14 °C šilumos ir daugiau. Tokios orų sąlygos buvo labai palankios bitėms, ypač vėliau išsiritusioms, nes apsiskraidymas – tai garantas išgyventi per žiemą.

Tais metais rudenį neteko girdėti apie didesnes bičių šeimų netektis. O jei kas ir nukentėjo, tai greičiausiai dėl erkių likučių, kurių per vasarą susikaupė nuo 2021 metų žiemos. Būna ir taip, kad metus ar net kelerius erkės naikinamos buvo neefektyviai. Jų kiekis prieš kiekvieną žiemą vis padidėdavo. Ir atėjo toks ruduo, kai erkių naikinimas šeimų jau nebeišgelbėjo. 2022 metų žiema buvo įprastai šilta. Nuo 2021 m. gruodžio pradžios iki šv. Kalėdų buvo nemažai sniego, o naktimis – iki 15 °C šalčio. Tačiau vėliau žiema iki pat kovo pradžios buvo neįprastai švelni, nebuvo daug sniego ir šalčio. Pirmas dalinis bičių apsiskraidymas įvyko jau vasario pradžioje, o kitas, daug rimtesnis, kai kur gal ir pilnas – paskutinį vasario savaitgalį. Tad bičių šeimų žiemojimas pagal gamtos sąlygas turėjo būti sėkmingas, o jei kuriam bitininkui jos žuvo iš bado – tai jau nepatyrimas ar tiesiog apsileidimas.

Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Sigitas Uselis.

Pavasaris bičių nelepino

Kovo 13–25 dienomis oras buvo kiek šiltesnis, bitės paskraidė, bet pilnai neapsiskraidė. Iš gamtos jos galėjo parsinešti tik lazdynų žiedadulkių. Per laikotarpį iki gegužės 5 d. buvo tik keturios šiltesnės dienos, kurių metu iš blindžių bitės parsinešė šiek tiek nektaro ir žiedadulkių. Kita galimybė atsirado maždaug nuo gegužės antrosios savaitės pradžios, kai truputį atšilo, pražydo klevai, kai kurių rūšių gluosniai, agrastai ir kaukazinės slyvaitės. Tad medingųjų augalų žydėjimas vėlavo savaite arba net daugiau.

Bitėms pavasario darbymetis, kaip įprasta, iš žieminių rapsų, prasidėjo tik gegužės 28 d., t. y. paskutinės savaitės viduryje, ir tęsėsi dar savaitę birželį. Kartu prasidėjo ir gausus spietimas, nors retesniais atvejais bitės jau spietė nuo pat gegužės pradžios. Paaiškinti šį reiškinį nesudėtinga – bičių šeimos sustiprėjo, užaugo daug jaunų bičių, kurios neturėjo darbo, ir bičių šeimos tiesiog „sprogo“ spiečiais. Spietimo jau nebegalėjo sustabdyti net prasidėjęs geras medunešis. Dėl visų šių priežasčių pavasarinis medunešis iš žieminių rapsų buvo trečdaliu prastesnis nei ankstesniais metais. Įdomu ir tai, kad 2021 m. geras pavasarinis medunešis ir spietimas prasidėjo tik viena diena anksčiau – gegužės 27-ąją. Ar tai tradicija, ar sutapimas, parodys šie metai.

Vasara nebuvo dosni

Pagal medunešius verta palyginti 2021 m. ir 2022 m. birželio mėnesius. 2021-ųjų metų birželis buvo rekordinis, nes antrojoje šio mėnesio pusėje augalai labai dosniai skyrė nektarą ir lipčių. Daugeliui bitininkų tie metai buvo patys geriausi. 2022 m.
birželį medunešis buvo labai prastas. Paskutinę mėnesio dekadą net teko stebėti bičių plėšikavimo atvejų, nes gamtoje joms trūko maisto. Šis mėnuo pasižymėjo gausiu lietumi, dideliu spiečių skaičiumi ir tropiniu karščiu pačioje birželio pabaigoje. Liepa buvo praktiškai „tuščia“ – iš liepų bitės medaus parsinešė tik simboliškai. Rugpjūtį tradiciškai jau nuo pat antrosios dekados pradžios prasidėjo vadinamasis palaikomasis lipčiaus medunešis, kuris tęsėsi iki mėnesio pabaigos ar dar kiek ilgiau. Tai suaktyvino perų auginimą. Bitės prisiaugino daugiau jaunų bičių žiemai. 2022 m. rugpjūtis, klimatologų stebėjimais, buvo karščiausias per paskutinius 70 metų. Šio mėnesio antrojoje pusėje arba net pačioje jo pabaigoje išimtas medus, susiaurinti bičių lizdai žiemai, ir taip baigėsi 2022-ųjų bitininkavimo sezonas.

Kodėl mažiau medaus nei 2021 m.?

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 23, 2023 m. vasario 25 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

 

 

Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Sigitas USELIS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...