Kaunas +19,6 °C Nedidelis lietus
Antradienis, 10 Rgs 2024
Kaunas +19,6 °C Nedidelis lietus
Antradienis, 10 Rgs 2024

Brandiname pieno ūkių tragediją

2023/02/04


„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“, – taip renginį apibūdino Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) prezidentas Jonas Vilionis.

„Pastaruosius trejus metus ministerijoje senosios sudėties Pieno tarybos posėdžiai nevyko, o į pernai sukurtą naująją Pieno tarybą nepakviestas nė vienas pieno perdirbimo įmonės vadovas, – „Ūkininko patarėjui“ sakė AB „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa, – situacija pieno sektoriuje tragiškai bloga. Dar du trys mėnesiai – ir mes prarasime pieno fermas, likviduosime galvijus, o atstatyti ūkius vėliau bus sunku, tai užtruks dešimtmečius.“

AB „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa.

Kam rūpi skęstančiųjų gelbėjimas

„Joks kitas šalies ekonomikos sektorius nepakeltų tokio gamybos kaštų ir supirkimo kainos disbalanso, – redakcijai kalbėjo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) viceprezidentas, Griškabūdžio (Šakių r.) žemės ūkio bendrovės pirmininkas Petras Puskunigis, – pieno ūkiams gamybos kaštai išaugo ne procentais, o kartais, tačiau pieno supirkimo kainos nuo vasario 1 d. sumažintos trečdaliu, apie tai pranešus prieš kelias dienas. O juk su pieno perdirbėjais mes esame vienoje valtyje...“

„Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas“, – pasitarimą Pieno taryboje reziumavo asociacijos „Kooperacijos kelias“ ir ŽŪK „Pieno gėlė“ vadovas Jonas Kuzminskas.

LŽŪKA „Kooperacijos kelias“ ir ŽŪK „Pieno gėlė“ vadovas Jonas Kuzminskas.

„Atsisakyti pieno gamybos sektoriaus pradėta dar praėjusią vasarą, kai ŽŪM patvirtino socialinių ekonominių partnerių sąrašą ir suformavo naujos sudėties Pieno tarybą, – įsitikinęs LPGA lyderis J. Vilionis, – vietoje 18 narių (6 atstovaujantys pieno gamintojams, 6 – pieno perdirbėjams ir 6 valstybės įstaigų delegatai) buvo numatyti devyni: du ministerijos atstovai, du skiriami „Pieno centro“ asociacijai, po vieną narį skirta Lietuvos pieno ūkių asociacijai, Žemės ūkio rūmams (ŽŪR), asociacijai „Kooperacijos kelias“, Lietuvos žemės ūkio tarybai ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.“

Pasak J. Vilionio, ministerija prioritetą teikė jos išlaikomiems ŽŪR, o jo vadovaujamos LPGA atstovo netgi neįtraukė į Pieno tarybą.

„Mūsų nelaimių priežastis – mes patys, – karčiai rėžė J. Vilionis, – vieni mus skriaudžia, kiti lamdo, treti tyčiojasi, o mes kenčiame, nes bijome susivienyti, parodyti nepritarimą, pareikšti protestą.“

LPGA prezidentas Jonas Vilionis.

Nelaimės dėl Pieno įstatymo

„Nuo 2015 m., kai buvo priimtas Pieno įstatymas, suskirstęs pieno gamintojus į dešimtį grupių, nesusipratimų pieno sektoriuje tik padaugėjo, – ŪP teigė LPGA direktorius Eimantas Bičius, – pieno žaliavos kaina priklausė nuo pristatomo kiekio. Tai suteikė galimybę pieno supirkėjams manipuliuoti kainomis. Vėliau trišalėje Pieno taryboje ne vieną kartą pieno gamintojų ir perdirbėjų atstovai vieningai balsavo atsisakyti pieno gamintojų skirstymo į 10 grupių, tačiau ta „tvarka“ buvo naudinga valstybės biurokratams – rinkos priežiūros tikrintojams.“

LPGA direktorius Eimantas Bičius.

„Pieno gamintojai yra surišti su pieno perdirbėjais, prekybininkais ir vartotojais, – pasibaigus Pieno tarybai kalbėjo pieno perdirbėjų asociacijos „Pieno centras“ direktorius Egidijus Simonis, – krizė pieno sektoriuje prasidėjo 2015 m., kai lietuviškiems pieno produktams užsivėrė rinkos, atsirado Rusijos embargas, panaikintos pieno kvotos, stabilizavusios ES pieno sektorių. Dabartinė geopolitinė situacija taip pat nieko gero nežada. Lietuvos pieno sektorių išlaiko pajamos iš eksporto, o jos nuolatos mažėja. Įmonių sandėliai pilni produkcijos, pagamintos iš brangios pieno žaliavos. Pieno perdirbimo įmonės skaičiuoja, kad vienas euro centas už pieno kilogramą per metus jiems sudaro 14 mln. Eur.“

„Didiesiems pieno ūkiams, bendrovėms pieno kainą sumažinus 20 ct/kg, šalies pieno perdirbimo įmonės per metus sutaupys 280 mln. Eur, – skaičiavo LPGA direktorius E. Bičius, – galbūt skirs akcininkų dividendams?“

Pasak E. Bičiaus, remiantis ŽŪM duomenimis, pernai pieno ūkiai už parduotą žaliavą gavo 684,56 mln. Eur, nes vidutinė pieno kaina buvo 507,7 Eur/t.

Valstybė nusišalina?

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 15, 2023 m. vasario 4 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis