Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024

Bronislovas Lubys turėtų atgimti bronzine skulptūra

2023/01/16


Kaip įamžinti prieš vienuolika metų amžinojo poilsio atgulusio plungiškio Bronislovo Lubio atminimą, Plungėje kalbama jau seniai. Diskutuota, kaip tai padaryti – pastatyti paminklą ar kitą atminimo ženklą, o gal pramonininko, mecenato, Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo signataro, buvusio Plungiškių draugijos prezidento vardu pavadinti gatvę ar skverą. Galiausiai nuspręsta statyti paminklinę skulptūrą.

Idėja brandinta ne vienerius metus

Nors B. Lubys didžiąją savo gyvenimo dalį atidavė verslui ir pramonei, jam taip pat teko svarbus vaidmuo atkuriant Lietuvos nepriklausomybę. Į politinį kelią plungiškį įtraukė prasidėjęs Sąjūdžio judėjimas. 1990-aisiais jis buvo išrinktas į Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą ir kovo 11-ąją pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Po metų buvo paskirtas šalies vicepremjeru, o 1992-aisiais ir pats užėmė Ministro pirmininko postą.

B. Lubys taip pat buvo technikos mokslų daktaras, išradėjas, prisidėjęs prie daugiau kaip pusšimčio išradimų. Negana to, jis labai daug dėmesio skyrė kultūrai – inicijavo, rėmė ir kitaip palaikė iniciatyvas, kurių ne viena išplaukė iš gimtojo jo miesto.

B. Lubio asmenine iniciatyva ir finansine parama buvo leidžiamos knygos, rengiamos Medikų ir Mokslo dienos Plungėje, įvairūs renginiai jaunimui, Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, tapęs ryškiausiu Plungės kultūriniu renginiu.

„Mes nesame dar atsidėkoję, jei išvis įmanoma atsidėkoti, nesame įamžinę B. Lubio kaip Nepriklausomybės Akto signataro, kaip profesoriaus, atkurtos Plungiškių draugijos prezidento, kaip pagrindinio visos draugijos ir festivalio mecenato. Turime pasistengti ir atiduoti tą skolą“, – per vieną Plungiškių draugijos sueigą kalbėjo jos viceprezidentė Genovaitė Žiobakienė, prisimindama plungiškio nuveiktus darbus ir vis brandinamą, tačiau taip ir neįgyvendinamą idėją.

Įamžinti nusipelniusio kraštiečio atminimą ne sykį ragino ir draugijos prezidentas Liudas Skierus, tačiau graži iniciatyva taip ir liko kalbomis.

Kad pagaliau ne vienerius metus gvildenama idėja virs kūnu, tikėtasi pernai, artėjant 10-osioms B. Lubio mirties metinėms, kurios minėtos 2021-ųjų spalį. Tačiau ir iki šios datos niekas nebuvo padaryta, nors rimtų pasvarstymų būta.

Šiemet laukia kita reikšminga proga – buvusiam Plungiškių draugijos prezidentui sueitų 85-eri. Panašu, kad šis jubiliejus bus minimas B. Lubio atminimo įamžinimo vietoje.

B. Lubys sugrįš į gimtąją Plungę

Pasiūlymą su vizija pristatė pats jos autorius – žinomas architektas Algirdas Žebrauskas. Iš Plungės kilęs profesorius pasakojo, jog B. Lubio atminimą ketinama įamžinti pastatant skulptūrą. Tai turėtų būti realistinė žmogaus figūra, vaizduojanti patį B. Lubį. Iš bronzos pagamintas kūrinys bus daugiau nei dviejų metrų aukščio ir stovės Plungės parke.

Kaip pasakojo A. Žebrauskas, jei bus pritarta jo sukurtai vizijai, skulptūra atgimęs B. Lubys į visus žvelgs iš aikštelės, kurią norima suformuoti prie akmeninės tilto, einančio per Babrungo upę, kranto sienelės, visai šalia Babrungo slėnio.

„Skulptūra skaitoma iš meninių ženklų, simbolių, todėl nesinorėtų, kad B. Lubio paminklas būtų įprastas, toks, kokių yra visur. Kur visi ateina, nusilenkia, padeda gėlę. Norėjau išvengti to oficialumo, – kodėl pasirinko būtent šią vietą, aiškino architektas. – Tiesiog norėjau, kad tai būtų plungiškis, sugrįžęs į Plungę.“

Architekto teigimu, aikštelėje, kurioje bus įkurdinta B. Lubio skulptūra, bus gražiai „sužaista“ apšvietimu: po tiltu bus konstrukcija ir paslėptas apšvietimas, jo blanki šviesa apšvies vandenį, taip pat bus sumontuoti paslėpti prožektoriukai, kurie apšvies akmeninę atraminę upės kranto sieną, dar pora šviestuvų bus skirta pačios skulptūros apšvietimui, o aikštelę apšvies papildomas šviestuvas, kurį numatyta pastatyti lygiai tokį patį, koks yra ant tilto.

„Aikštelė taps dar vienu traukos objektu. Iš jos labai gražiai atsidengs Babrungo slėnis, Babrungo vingis. Siūlyčiau ten ir suoliuką pastatyti“, – kalbėjo A. Žebrauskas, pažymėdamas, kad naujoji rekreacinė zona bus pritaikyta ir judėjimo bei regos negalią turintiems žmonėms.

Pristatydamas sukurtą viziją profesorius sakė, kad prie paminklo nebus jokių aprašymų – visą informaciją apie B. Lubį, jo darbus ir nuopelnus bus galima pasiekti pasinaudojus QR kodu.

Dar šiemet

Plungiškių draugijos prezidentas džiaugėsi, jog B. Lubio atminimo įamžinimo klausimas pajudėjo iš mirties taško ir kad prie šios gražios iniciatyvos įgyvendinimo prisideda ne tik Plungiškių draugija, bet ir Plungės rajono pramonininkų sąjunga bei B. Lubio dukros šeima. Tikimasi, prisidės ir Savivaldybė.

Jeigu, vylėsi L. Skierus, šios gražios idėjos įgyvendinimui nesutrukdys biurokratai, B. Lubiui skirta skulptūra turėtų būti atidengta per šiųmetį Tarptautinį M. Oginskio festivalį, kurio atidarymas – rugpjūčio 26-ąją.

 

ZemaicioLaikrastis.lt

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...