Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Bronislovas Lubys turėtų atgimti bronzine skulptūra

2023/01/16


Kaip įamžinti prieš vienuolika metų amžinojo poilsio atgulusio plungiškio Bronislovo Lubio atminimą, Plungėje kalbama jau seniai. Diskutuota, kaip tai padaryti – pastatyti paminklą ar kitą atminimo ženklą, o gal pramonininko, mecenato, Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo signataro, buvusio Plungiškių draugijos prezidento vardu pavadinti gatvę ar skverą. Galiausiai nuspręsta statyti paminklinę skulptūrą.

Idėja brandinta ne vienerius metus

Nors B. Lubys didžiąją savo gyvenimo dalį atidavė verslui ir pramonei, jam taip pat teko svarbus vaidmuo atkuriant Lietuvos nepriklausomybę. Į politinį kelią plungiškį įtraukė prasidėjęs Sąjūdžio judėjimas. 1990-aisiais jis buvo išrinktas į Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą ir kovo 11-ąją pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Po metų buvo paskirtas šalies vicepremjeru, o 1992-aisiais ir pats užėmė Ministro pirmininko postą.

B. Lubys taip pat buvo technikos mokslų daktaras, išradėjas, prisidėjęs prie daugiau kaip pusšimčio išradimų. Negana to, jis labai daug dėmesio skyrė kultūrai – inicijavo, rėmė ir kitaip palaikė iniciatyvas, kurių ne viena išplaukė iš gimtojo jo miesto.

B. Lubio asmenine iniciatyva ir finansine parama buvo leidžiamos knygos, rengiamos Medikų ir Mokslo dienos Plungėje, įvairūs renginiai jaunimui, Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, tapęs ryškiausiu Plungės kultūriniu renginiu.

„Mes nesame dar atsidėkoję, jei išvis įmanoma atsidėkoti, nesame įamžinę B. Lubio kaip Nepriklausomybės Akto signataro, kaip profesoriaus, atkurtos Plungiškių draugijos prezidento, kaip pagrindinio visos draugijos ir festivalio mecenato. Turime pasistengti ir atiduoti tą skolą“, – per vieną Plungiškių draugijos sueigą kalbėjo jos viceprezidentė Genovaitė Žiobakienė, prisimindama plungiškio nuveiktus darbus ir vis brandinamą, tačiau taip ir neįgyvendinamą idėją.

Įamžinti nusipelniusio kraštiečio atminimą ne sykį ragino ir draugijos prezidentas Liudas Skierus, tačiau graži iniciatyva taip ir liko kalbomis.

Kad pagaliau ne vienerius metus gvildenama idėja virs kūnu, tikėtasi pernai, artėjant 10-osioms B. Lubio mirties metinėms, kurios minėtos 2021-ųjų spalį. Tačiau ir iki šios datos niekas nebuvo padaryta, nors rimtų pasvarstymų būta.

Šiemet laukia kita reikšminga proga – buvusiam Plungiškių draugijos prezidentui sueitų 85-eri. Panašu, kad šis jubiliejus bus minimas B. Lubio atminimo įamžinimo vietoje.

B. Lubys sugrįš į gimtąją Plungę

Pasiūlymą su vizija pristatė pats jos autorius – žinomas architektas Algirdas Žebrauskas. Iš Plungės kilęs profesorius pasakojo, jog B. Lubio atminimą ketinama įamžinti pastatant skulptūrą. Tai turėtų būti realistinė žmogaus figūra, vaizduojanti patį B. Lubį. Iš bronzos pagamintas kūrinys bus daugiau nei dviejų metrų aukščio ir stovės Plungės parke.

Kaip pasakojo A. Žebrauskas, jei bus pritarta jo sukurtai vizijai, skulptūra atgimęs B. Lubys į visus žvelgs iš aikštelės, kurią norima suformuoti prie akmeninės tilto, einančio per Babrungo upę, kranto sienelės, visai šalia Babrungo slėnio.

„Skulptūra skaitoma iš meninių ženklų, simbolių, todėl nesinorėtų, kad B. Lubio paminklas būtų įprastas, toks, kokių yra visur. Kur visi ateina, nusilenkia, padeda gėlę. Norėjau išvengti to oficialumo, – kodėl pasirinko būtent šią vietą, aiškino architektas. – Tiesiog norėjau, kad tai būtų plungiškis, sugrįžęs į Plungę.“

Architekto teigimu, aikštelėje, kurioje bus įkurdinta B. Lubio skulptūra, bus gražiai „sužaista“ apšvietimu: po tiltu bus konstrukcija ir paslėptas apšvietimas, jo blanki šviesa apšvies vandenį, taip pat bus sumontuoti paslėpti prožektoriukai, kurie apšvies akmeninę atraminę upės kranto sieną, dar pora šviestuvų bus skirta pačios skulptūros apšvietimui, o aikštelę apšvies papildomas šviestuvas, kurį numatyta pastatyti lygiai tokį patį, koks yra ant tilto.

„Aikštelė taps dar vienu traukos objektu. Iš jos labai gražiai atsidengs Babrungo slėnis, Babrungo vingis. Siūlyčiau ten ir suoliuką pastatyti“, – kalbėjo A. Žebrauskas, pažymėdamas, kad naujoji rekreacinė zona bus pritaikyta ir judėjimo bei regos negalią turintiems žmonėms.

Pristatydamas sukurtą viziją profesorius sakė, kad prie paminklo nebus jokių aprašymų – visą informaciją apie B. Lubį, jo darbus ir nuopelnus bus galima pasiekti pasinaudojus QR kodu.

Dar šiemet

Plungiškių draugijos prezidentas džiaugėsi, jog B. Lubio atminimo įamžinimo klausimas pajudėjo iš mirties taško ir kad prie šios gražios iniciatyvos įgyvendinimo prisideda ne tik Plungiškių draugija, bet ir Plungės rajono pramonininkų sąjunga bei B. Lubio dukros šeima. Tikimasi, prisidės ir Savivaldybė.

Jeigu, vylėsi L. Skierus, šios gražios idėjos įgyvendinimui nesutrukdys biurokratai, B. Lubiui skirta skulptūra turėtų būti atidengta per šiųmetį Tarptautinį M. Oginskio festivalį, kurio atidarymas – rugpjūčio 26-ąją.

 

ZemaicioLaikrastis.lt

Dalintis
2024/02/28

Aplinkos ministras Panevėžio rajone: aplinkosaugos apribojimai išliks, tačiau biurokratinė našta mažės

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas antradienį darbo vizitą Panevėžio rajone pradėjo susitikimu su savivaldybės meru Antanu Pociumi. Savivaldybės vadovas su ministru ir gamtos apsaugos politikos grupės vyresniąja patarėja Justina Čunderova aptarė...
2024/02/28

Buvusiam Kauno savivaldybės administracijos direktoriui Viliui Šiliauskui – laisvės atėmimo bausmė

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir sugriežtino pirmos instancijos teismo skirtą bausmę, skirdamas 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimą buvusiam Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui Viliui &Scar...
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Daugiau apsaugos kokybiškiems ES žemės ūkio produktams

Europos Parlamentas (EP) galutinai pritarė ES taisyklių, kuriomis stiprinama vyno, spiritinių gėrimų ir žemės ūkio produktų geografinių nuorodų apsauga, reformai. Šiandien 520 narių balsavus už, 19 – prieš ir 64 susilaikius pri...
2024/02/28

Prasideda genėjimo sezonas: ką reikia žinoti gyventojams?

Įsibėgėjant pavasariui daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija (AM) primena, kaip tai daryti tinkamai, kad...
2024/02/28

Teismas: Lenkijos ADT turi atlyginti 0,6 mln. eurų nuostolį „Žemaitijos pienui“

Iš pieno perdirbimo bendrovės „Žemaitijos pienas“ sūrio įsigijusi ir be pardavėjos žinios jį trečiosioms šalims pardavusi Lenkijos įmonė ADT Lietuvos bendrovei turi atlyginti 0,63 mln. eurų nuostolį, patirtą dėl pareigos ...
2024/02/28

Į gimtuosius kraštus sugrįžtantys paukščiai kartu parneša ir paukščių gripo riziką

Su artėjančiu pavasariu prasideda ir paukščių migracija, o tai rimtas signalas suklusti naminių paukščių augintojams, kadangi pagrindiniai paukščių gripo nešiotojai ir platintojai – migruojantys, laukiniai vandens...
2024/02/28

Laiku pradėjus gydyti retą ligą, išgelbėta dviejų naujagimių gyvybė

Paskutinė vasario diena – Europos retųjų ligų diena. Kiekvienos specialybės gydytojams tenka gydyti retas ligas, kurių gydymas trunka visą gyvenimą.
2024/02/28

Sieks plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Indianos valstijos žemės ūkio instituto vadovų mokymo programos dalyviais, kurie atvyko susipažinti su Lietuvos žemės ūkiu, domėjosi Lietuvos prekybiniais santyk...