Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Bronislovas Lubys turėtų atgimti bronzine skulptūra

2023/01/16


Kaip įamžinti prieš vienuolika metų amžinojo poilsio atgulusio plungiškio Bronislovo Lubio atminimą, Plungėje kalbama jau seniai. Diskutuota, kaip tai padaryti – pastatyti paminklą ar kitą atminimo ženklą, o gal pramonininko, mecenato, Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo signataro, buvusio Plungiškių draugijos prezidento vardu pavadinti gatvę ar skverą. Galiausiai nuspręsta statyti paminklinę skulptūrą.

Idėja brandinta ne vienerius metus

Nors B. Lubys didžiąją savo gyvenimo dalį atidavė verslui ir pramonei, jam taip pat teko svarbus vaidmuo atkuriant Lietuvos nepriklausomybę. Į politinį kelią plungiškį įtraukė prasidėjęs Sąjūdžio judėjimas. 1990-aisiais jis buvo išrinktas į Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą ir kovo 11-ąją pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą. Po metų buvo paskirtas šalies vicepremjeru, o 1992-aisiais ir pats užėmė Ministro pirmininko postą.

B. Lubys taip pat buvo technikos mokslų daktaras, išradėjas, prisidėjęs prie daugiau kaip pusšimčio išradimų. Negana to, jis labai daug dėmesio skyrė kultūrai – inicijavo, rėmė ir kitaip palaikė iniciatyvas, kurių ne viena išplaukė iš gimtojo jo miesto.

B. Lubio asmenine iniciatyva ir finansine parama buvo leidžiamos knygos, rengiamos Medikų ir Mokslo dienos Plungėje, įvairūs renginiai jaunimui, Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, tapęs ryškiausiu Plungės kultūriniu renginiu.

„Mes nesame dar atsidėkoję, jei išvis įmanoma atsidėkoti, nesame įamžinę B. Lubio kaip Nepriklausomybės Akto signataro, kaip profesoriaus, atkurtos Plungiškių draugijos prezidento, kaip pagrindinio visos draugijos ir festivalio mecenato. Turime pasistengti ir atiduoti tą skolą“, – per vieną Plungiškių draugijos sueigą kalbėjo jos viceprezidentė Genovaitė Žiobakienė, prisimindama plungiškio nuveiktus darbus ir vis brandinamą, tačiau taip ir neįgyvendinamą idėją.

Įamžinti nusipelniusio kraštiečio atminimą ne sykį ragino ir draugijos prezidentas Liudas Skierus, tačiau graži iniciatyva taip ir liko kalbomis.

Kad pagaliau ne vienerius metus gvildenama idėja virs kūnu, tikėtasi pernai, artėjant 10-osioms B. Lubio mirties metinėms, kurios minėtos 2021-ųjų spalį. Tačiau ir iki šios datos niekas nebuvo padaryta, nors rimtų pasvarstymų būta.

Šiemet laukia kita reikšminga proga – buvusiam Plungiškių draugijos prezidentui sueitų 85-eri. Panašu, kad šis jubiliejus bus minimas B. Lubio atminimo įamžinimo vietoje.

B. Lubys sugrįš į gimtąją Plungę

Pasiūlymą su vizija pristatė pats jos autorius – žinomas architektas Algirdas Žebrauskas. Iš Plungės kilęs profesorius pasakojo, jog B. Lubio atminimą ketinama įamžinti pastatant skulptūrą. Tai turėtų būti realistinė žmogaus figūra, vaizduojanti patį B. Lubį. Iš bronzos pagamintas kūrinys bus daugiau nei dviejų metrų aukščio ir stovės Plungės parke.

Kaip pasakojo A. Žebrauskas, jei bus pritarta jo sukurtai vizijai, skulptūra atgimęs B. Lubys į visus žvelgs iš aikštelės, kurią norima suformuoti prie akmeninės tilto, einančio per Babrungo upę, kranto sienelės, visai šalia Babrungo slėnio.

„Skulptūra skaitoma iš meninių ženklų, simbolių, todėl nesinorėtų, kad B. Lubio paminklas būtų įprastas, toks, kokių yra visur. Kur visi ateina, nusilenkia, padeda gėlę. Norėjau išvengti to oficialumo, – kodėl pasirinko būtent šią vietą, aiškino architektas. – Tiesiog norėjau, kad tai būtų plungiškis, sugrįžęs į Plungę.“

Architekto teigimu, aikštelėje, kurioje bus įkurdinta B. Lubio skulptūra, bus gražiai „sužaista“ apšvietimu: po tiltu bus konstrukcija ir paslėptas apšvietimas, jo blanki šviesa apšvies vandenį, taip pat bus sumontuoti paslėpti prožektoriukai, kurie apšvies akmeninę atraminę upės kranto sieną, dar pora šviestuvų bus skirta pačios skulptūros apšvietimui, o aikštelę apšvies papildomas šviestuvas, kurį numatyta pastatyti lygiai tokį patį, koks yra ant tilto.

„Aikštelė taps dar vienu traukos objektu. Iš jos labai gražiai atsidengs Babrungo slėnis, Babrungo vingis. Siūlyčiau ten ir suoliuką pastatyti“, – kalbėjo A. Žebrauskas, pažymėdamas, kad naujoji rekreacinė zona bus pritaikyta ir judėjimo bei regos negalią turintiems žmonėms.

Pristatydamas sukurtą viziją profesorius sakė, kad prie paminklo nebus jokių aprašymų – visą informaciją apie B. Lubį, jo darbus ir nuopelnus bus galima pasiekti pasinaudojus QR kodu.

Dar šiemet

Plungiškių draugijos prezidentas džiaugėsi, jog B. Lubio atminimo įamžinimo klausimas pajudėjo iš mirties taško ir kad prie šios gražios iniciatyvos įgyvendinimo prisideda ne tik Plungiškių draugija, bet ir Plungės rajono pramonininkų sąjunga bei B. Lubio dukros šeima. Tikimasi, prisidės ir Savivaldybė.

Jeigu, vylėsi L. Skierus, šios gražios idėjos įgyvendinimui nesutrukdys biurokratai, B. Lubiui skirta skulptūra turėtų būti atidengta per šiųmetį Tarptautinį M. Oginskio festivalį, kurio atidarymas – rugpjūčio 26-ąją.

 

ZemaicioLaikrastis.lt

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.