Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Cukinijos ir moliūgai nuo vieno krūmo

2020/03/19


Viena įdomesnių daržovių, atsiradusių mano darže, be kurios neįsivaizduočiau nė vieno sezono, – iš Italijos kilęs kvapusis moliūgas Zucchetta Tromba D’Albenga (Cucurbita Mochata Tromboncino Zuccheta), savo išvaizda labai panašus į ilgmoliūgį (Lagenaria siceraria), bet šio vaisiai valgomi tik jauni, o subrendę naudojami matės indams gaminti, dekorui.

Rimantė VARKALAITĖ-BAKIENĖ

Zucchetta Tromba, arba kaip juos vadiname namuose – „trombonai“, valgomi vos užmegzti ar brandinami žiemai, todėl nereikia jaudintis, kad peraugs. Tai žiemos ir vasaros daržovės ant vieno krūmo – vaisius galima valgyti jaunus kaip cukinijas arba leisti augti visą sezoną ir vartoti kaip moliūgus. Subrendę vaisiai išsilaiko net iki kitos vasaros neprarasdami skonio.

Šis keistas moliūgas iš tiesų kilęs iš mums puikiai pažįstamų ir kulinarijoje vertinamų sviestinių moliūgų. Vasarą vartojami „trombonai“ skoniu labiau primena cukinijas, tik daug saldesni nei jos, ne tokie vandeningi, o kaip moliūgai pasižymi lengvu saldumu, maloniu, švelniu riešutų aromatu.

Esu nepaprastai sužavėta ne tik jų universalumu kulinarijoje, bet ir tuo, kad gaminami jie išlaiko savo formą, neištęžta. Labai patogu, jeigu reikia papjaustyti apskritomis riekelėmis, nes sėklos būna tik gale, išplatėjusioje dalyje, iki sėklalizdžio vaisius nėra tuščiaviduris.

Jaunų vaisių nereikia lupti, subrendusių oda nekieta, galima skusti bulvių skustuku. O svarbiausia – šis ilgas vaisius, kuris užauga iki 1–1,5 m, sunaudojamas visas. Atsipjovus reikalingą gabaliuką, ta vieta apsitraukia lyg gyjanti žaizda, tad galima tiesiog laikyti ant virtuvės stalo, kol vėl prireiks. Vienas vaisius užaugo toks ilgas, kad valgėme net visą mėnesį, bet nė trupučio neteko išmesti.

Tai daržovė, kurią tikrai verta išmėginti. Labai skanu ir šiaip pakramsnoti, gardžios salotos su obuoliais, pakepus su sviestu orkaitėje, užsibarsčius mėgstamų prieskonių ir įsidėjus aštresnio skonio sūrio – puikus ir sveikas užkandis. O kur dar parmezanu barstyti ir pakepti traškučiai, įvairūs saldieji gaminiai!

Pasodinti į humusingą, maistingą žemę, saulėtą ar su daliniu pavėsiu vietą „trombonai“ dera visą vasarą ir rudenį, net orams smarkiai atvėsus. Gaunamas didžiulis universalus  cukinijų ir moliūgų derlius nuo vieno krūmo. Jie labai patogūs auginti mažuose daržuose, nes nesidriekia ant žemės, o mėgsta lipti į viršų, tik tada gerai dera. Augdami yra ir labai dekoratyvūs. Puikiai auga ant tvoros, netgi buvo įlipę į 5 m aukščio trešnės viršūnę. Labai nerimavome, kaip teks skinti vaisius, bet virkščios, visą vasarą visus stebinusios ir džiuginusios, rudenį nuo vėjo numėtė vaisius. Jie nesuskilo, jei kur odelė ir užsigavo, tuojau užgijo.

Į nuolatinę vietą juos sodinu daigais, kuriuos sėju į indelius kaip kitus moliūginius augalus ir išnešu persodinti į lauką, kai šalnų pavojus pasibaigia.

Autorės nuotraukos

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...